امکانات قطار برای افراد معلول چیست؟

 | تاریخ ارسال: 1402/2/10 | 

 

امکانات قطار برای افراد معلول چیست؟

 

امکانات قطار برای افراد معلول
امکانات قطار برای افراد معلول در ایران در حال حاضر در شرایط نسبتا خوبی قرار دارد. توان خواهان عزیز امروزه می توانند به راحتی بلیط قطار را متناسب با شرایط خود خریداری کرده و از خدمات ویژه این وسیله نقلیه بهره مند شوند. نام دیگر سفرهای افراد معلول و توان خواهان، ((مسافرت معلول)) یا ((سفر قابل دسترسی)) است.
این روزها سفرهای توان خواهان روز به روز در حال افزایش است و علاوه بر وسایل نقلیه، اقامتگاه های بسیاری نیز هستند که خدمات ویژه را جهت رفاه حال این عزیزان ارائه می کنند. البته به طور کلی زیرساخت های مربوط به سفر برای توان خواهان در حال حاضر در ایران بسیار نوپا است و همچنان جای پیشرفت دارد، اما به هر حال می توان به آینده آن خوشبین بود. در این مقاله شما را در زمینه مسافرت افراد معلول با قطار و امکانات این وسیله نقلیه برای توان خواهان عزیز آشنا خواهیم کرد. امکانات قطار برای افراد معلول
تا چندی پیش معولین و توان خواهان اگر قصد سفر با قطار را داشتند، هیچ گزینه ای برای اعلام شرایط خاص خود به مسئولین قطار و سازمان مسافربری در اختیار نداشتند. از سال ۱۳۹۹، امکان بهره مندی از خدمات ویژه راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای افراد دارای معلولیت؛ با تعریف و فعال سازی گزینه مرتبط در سامانه فروش بلیط قطارهای مسافربری فراهم شده است. مسافرانی که با شرایط خاص و به همراه ویلچر سفر می کنند می توانند هنگام خرید بلیط قطار، بلیط متناسب با شرایط خود را به راحتی خریداری کنند. با این کار می توانند از امکانات ویژه راه آهن به افراد دارای معلولیت بهره مند شوند و همچنین مسئولان کوپه و قطار مورد نظرشان را از وضعیت ویژه خود آگاه نمایند.
سفر با قطار برای افراد معلول
در حال حاضر بیش از ۵۰ ایستگاه اصلی از خطوط ریلی ایران به امکانات ویژه برای افراد معلول مجهز شده است. از جمله این خدمات می توان به  ایستگاه‌ های ویلچر کوچک در تمامی راهروها و سرویس ‌های بهداشتی مخصوص توان خواهان در قطارها اشاره کرد. اگر شما هم شرایط جسمی ویژه ای دارید و دل تان یک سفر هیجان انگیز را با قطار می خواهد، دیگر نگران نباشید! برای خرید بلیط قطار خود می توانید گزینه ویژه افراد معلول را انتخاب کنید و از تمامی امکانات ایستگاه ها و قطار استفاده کنید. با این کار مسئولین قطار نیز از شرایط ویژه شما مطلع می شوند و در صورت نیاز می توانید به راحتی از آن ها کمک بخواهید.
راهنمای سفر با قطار برای افراد معلول
سفر برای افراد معلول شاید یکی از بزرگ ترین دغدغه های شان باشد. وسایل نقلیه عمومی مانند قطار و هواپیما ممکن است بعضا شرایط مناسب را برای سفر این عزیزان نداشته باشد. همچنین در طول سفر ممکن است مسائلی پیش بیاید که فکر کردن به آن ها پیش از سفر باعث نگرانی و حتی پشیمانی آن ها از سفر رفتن شود. کافی ست تنها چند دقبیقه زمان بگذارید تا به نکاتی کاربردی درباره راهنمای سفر با قطار برای افراد معلول پی ببرید.

برای سفری بی خطر و آسوده این نکات را فراموش نکنید:
با تور سفر بروید!
بهترین و ایمن ترین راه برای سفر افراد معلول با قطار یا هواپیما، سفر به تور و به صورت دسته جمعی است. با این کار شما هرگز تنها نخواهید بود، زیرا راهنمای تور به خوبی از شرایط جسمی ویژه شما مطلع است و در تمام مدت سفر شما را به خوبی راهنمایی می کند. با کمک راهنمای تور خیال تان راحت است که به عنوان از دیگران عقب نمی افتید و گم نمی شوید. اگر با تور سفر کنید، تمامی امور مربوط به بلیط قطار افراد معلول نیز برای شما انجام می دهد و سفر خود را از دست نمی دهید. با خرید بلیط قطار ویژه افراد معلول مسئولین قطار نیز از شرایط جسمی ویژه شما مطلع می شوند و هیچ مشکلی در طول سفر برای تان پیش نمی آید.
امکانات ایستگاه قطار برای افراد معلول را بررسی کنید
یکی از مهم ترین دغدغه های توان خواهان پیش از سفر، رسیدن به ایستگاه قطار است. پیش از سفر حتما فاصله ایستگاه قطار با محل اقامت تان را بررسی کرده و راه های رسیدن به آن را برای خودتان بسنجید. علاوه بر این، یکی دیگر از نکات مهم در مورد سفر افراد معلول با قطار این است که باید پیش از شروع سفر، امکانات ایستگاه قطار برای افراد معلول را بررسی کنند. به عنوان مثال باید ببینند که آیا ایستگاه قطار مبدا و مقصد به راهروهای ویژه تردد ویلچر مجهز شده است یا خیر. اگر با تور سفر کنید، می توانید این سوالات را از تورلیدر خود بپرسید.
از مسئولین قطار کمک بخواهید
مسئولین قطار بهترین راهنمایان برای سفر افراد معلول با قطار هستند. شما به محض رسیدن به ایستگاه قطار می توانید با دفتر اطلاعات قطار تماس گرفته و حضور خود را اعلام کنید. رسیدگی و کمک به شما یکی از مهم ترین وظایف مسئولین قطار است، خصوصا که با خرید بلیط قطار ویژه افراد معلول و توان خواهان از پیش حضور خود را اعلام کرده اید. در بسیاری از قطارها، سرویس بهداشتی ویژه معولین نیز تعبیه شده است. این سرویس های بهداشتی مساحتی بزرگ تر دارند و تجهیزات مخصوص توان خواهان نیز در آن ها قرار داده شده است.
همراهی صبور انتخاب کنید
داشتن یک همراه صبور یکی از مهم ترین نکات برای سفر افراد معلول با قطار یا سایر وسایل نقلیه است. البته فراموش نکنید که همراهی به معنای ترحم نیست، همراه باید به شما کمک کند تا سختی های سفر را به راحتی پشت سر بگذارید. یکی از مهم ترین ویژگی های یک همراه خود برای فرد توان خواه این است که سعی کند شرایط را برای وی آسان کند و با یادآوری مداوم محدودیت های وی، موجب رنجش خاطرش نشود. همراه شما در سفر می تواند یک دوست، عضوی از خانواده یا همسر شما باشد.
سخن پایانی
سفر رفتن برای توان خواهان نیز مانند سایر انسان ها یک فعالیت اجتماعی دوست داشتنی و هیجان انگیز است. این عزیزان به دلیل شرایط جسمی خاصی که دارند، در بعضی مواقع ممکن است از انجام این کار پشیمان شوند. اما بهترین راه برای شکستن این ترس، کسب اطلاعات کافی از امکانات ایستگاه های قطار و یا فرودگاه ها برای توان خواهان است. در این مقاله سعی کردیم شما را با امکانات ویژه خطوط ریلی ایران برای توان خواهان و همچنین نکات مهم در مورد سفر با قطار برای افراد معلول آشنا کنیم. امید است با صرف زمانی کم و مطالعه این مطلب بتوانید یک سفر هیجان انگیز را با آسودگی به همراه عزیزان تان تجربه کنید.

منبع : الی گشت
 

دفعات مشاهده: 266 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 33 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 24818204 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1332 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb