رئیس‌جمهور لایحه تصویب کنوانسیون حقوق معلولان را تقدیم مجلس کرد

رئیس‌جمهور لایحه تصویب کنوانسیون حقوق معلولان را تقدیم مجلس کرد

هیئت دولت به منظور حمایت از حقوق افراد معلول و تلاش برای ایجاد شرایط یکسان زندگی عادی برای این افراد، لایحه تصویب کنوانیسیون حقوق افراد دارای معلولیت را به تصویب رساند و این لایحه از سوی رئیس‌جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.
کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شده است و تا کنون 80 کشور به آن ملحق شده‌اند و بر اساس آن کشورها متعهد می‌شوند حقوق افراد معلول را تضمین و قوانین و رویه های تبعیض آمیز مربوط را ملغی اعلام کنند.
در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است؛ از آنجایی که افراد دارای معلولیت صرف نظر از علت، ماهیت و شدت معلولیت از حقوق یکسان با سایر شهروندان هم سن و سال خود برخوردارند لذا پیوستن به این کنوانسیون با توجه به پیشینه اخلاقی، ملی و مذهبی کشورمان ضروری است و بر این اساس لایحه تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت که بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تامین اجتماعی در هیئت وزیران تصویب شده بود از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.
بر اساس ماده واحده این لایحه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت مورخ 22/9/85 برابر با 13دسامبر 2006 مشتمل بر پنجاه ماده تصویب و به دولت اجازه تودیع اسناد تصویب آن داده می شود.
بر این اساس، وزارت رفاه و تامین اجتماعی (سازمان بهزیستی کشور) و بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان مراجع ملی کنوانسیون تعیین می‌شوند تا با هماهنگی یکدیگر نسبت به اجرای مفاد کنوانسیون اقدام کنند.
همچنین بر اساس ماده (46) کنوانسیون، جمهوری اسلامی ایران خود را ملتزم به رعایت آن دسته از مفاد کنوانیسیون که مغایر با موازین حقوقی جاری خود باشد، نمی داند.

• خبرگزاری فارس

دفعات مشاهده: 4895 بار   |   دفعات چاپ: 1503 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 274 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb