ارسال سند الحاق ایران به کنوانسیون حقوق معلولان به سازمان ملل

احمدی خبر داد:
ارسال سند الحاق ایران به کنوانسیون حقوق معلولان به سازمان ملل

AWT IMAGE

سخنگوی وزارت رفاه و تامین اجتماعی گفت: اصل سند الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت توسط وزیر امور خارجه به نمایندگی از ایران امضا و طی یادداشتی به دبیرکل سازمان ملل متحد به عنوان امین این کنوانسیون ارسال شد.
محسن احمدی با اعلام این خبر یادآورشد: کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تامین اجتماعی در شهریور ماه سال گذشته به تصویب هیئت وزیران رسید و مجلس شورای اسلامی در روز جهانی معلولان لایحه تصویب این کنوانسیون را بررسی و آن را با 180 رای موافق به تصویب رساند.
وی ادامه داد: بر اساس تبصره ‌های این قانون، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان مراجع ملی کنوانسیون تعیین شده تا با هماهنگی یکدیگر نسبت به اجرای مفاد کنوانسیون اقدام کنند و همچنین ایران خود را ملزم به رعایت آن دسته از مفاد کنوانسیون که مغایر با موازین حقوقی جاری خود باشد نمی‌داند.
سخنگوی وزارت رفاه اظهارکرد: کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت شامل 50 ماده متشکل از پنج بخش اصلی است و مفاد آن با پیگیریهای سازمان‌های مردم نهاد و افراد معلول در سطح جهان و با تکیه بر تجارب بین‌المللی در این باره تنظیم شده است.
وی افزود: محتوای مواد پنجاه ‌گانه کنوانسیون به شکلی دقیق تنظیم شده و در آن اصل دستاورد‌های حقوقی، اخلاقی و موافقتنامه‌های دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی لحاظ شده، بنابراین مفاد کنوانسیون به ‌گونه‌ای مورد نگارش قرار گرفت که کمترین ورود را به عرصه‌هایی از حقوق داخلی کشورها دارد و می‌تواند مورد مخالفت دولت‌ها و نهاد‌های مقننه قرار بگیرد.
احمدی با اشاره به دیگر مفاد این کنوانسیون اظهار کرد: دولتهای عضو باید موانع زندگی عادی معلولان را شناسایی و حذف کنند و حق استاندارد مناسب زندگی و حمایت اجتماعی شامل اسکان دولتی، تسهیلات خدمات عمومی، دسترسی به اطلاعات برای معلولان گسترش یابد.

منبع : خبرگزاری مهر

دفعات مشاهده: 5826 بار   |   دفعات چاپ: 1335 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 278 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb