به آنها که بخشی از وجودشان نزد خدا به امانت مانده است

به بهانه روز جهانی معلولان

به آنها که بخشی از وجودشان نزد خدا به امانت مانده است

چرخ ویلچر می‌چرخد و چشمانی آینده را می‌پیماید،با چرخیدن چرخ ویلچرت جهان نیز می‌چرخد، جهانی که تو خود ساخته ای، جهانی زیبا که حتی آنها که بر پا ایستاده‌اند طعم آن را هرگز نخواهند چشید.
جسم نشسته تو بلند تر از قامت ایستادگان، اکنون بر قله‌های افتخار ایستاده است.
مدال نام آوری و توانایی که حاصل نبرد همیشه تو با رخوت و سستی و گره خوردنت با حرکت و پویایی است، افتخاری جهانی را برای کشور به ارمغان آورده و اینک بر قامت صبورت خودنمایی می‌کند.
تو چرخ‌ها را می‌چرخانی تا قصیده بلند توانایی ات را برای چشمهایی که تو را ناتوان می‌بینند بخوانی.
ای قافیه خوش وزن شعر پویش و امید، تو در تقدیر خویش انسانی را دیده ای که بخشی از وجودش نزد خدا به امانت مانده است و آیه‌های شکر گزاریت از باران مکرر نگاهت جاریست پس هم چنان چرخ را بچرخان تا دنیای زیبای تو بگردد.
ای معنی صبر، خوشا به حالت که قطعه‌ای از وجودت نزد خدا به امانت مانده است و همچنان آیه‌های شکر از باران مکرر نگاهت جاریست.
امروز را روز جهانی معلولان نامگذاری کرده اند، آنها که شاید به غلط معلولشان می‌خوانیم و چه زیبا مدیر کل سازمان بهزیستی استان کرمانشاه امروز در مراسم بزرگداشت این روز می‌گوید: همه معلولیتها زاییده تفکر ماست و کسی که تفکر سالم دارد، معلول نیست.
وی می‌گوید: هر کدام از ما انسانها اگر تفکرمان ناقص باشد چه سالم و چه معلول، معلولیم و اگر تفکرمان سالم باشد، پس انسان سالمی هستیم.
فرهاد رحیمی افزود: معلول اگر همه استعداد و توان ذهنی خود را به کار گیرد، دیگر معلول نیست و ما این را به عینیت در افتخار آفرینی‌های مکرر معلولان جسمی و ذهنی می‌بینیم.
وی گفت: پس باید باور کنیم که معلول هم اگر تفکر سالم داشته باشد سالم است و نیازی به ترحم ندارد.
امروز معلولان جسمی ، حسی ، حرکتی و ذهنی استان کرمانشاه گرد هم آمدند تا همصدا با هم بگویند: معلولیت اگر چه محدودیت است اما محرومیت نیست و دوباره فریاد کنند که ما ترحم نمی‌خواهیم بلکه حقوق برابر را خواستاریم.
آنها از توانمندیهای خود و افتخاراتی که با تلاش و پشتکار فراوان برای خود و کشورمان آفریده‌اند گفتند و بعضی از ما که با غرور تمام خود را انسانهای سالم فرض می‌کنیم را در برابر تلاش و خستگی ناپذیری و شاکر بودن خود شرمنده کرده و اشک را بر گونه هایمان جاری کردند.
دارندگان عنوان قهرمانی جهان در رشته‌های ورزشی و هنری هم در میان این معلولان بودند که از برخی بی‌مهریها و کمبودها گفتند و از مسوولان حمایت بیشتر را خواستار شدند.
آنها همچنین از مردم خواستند که نگاه حاکی از ترحم را از معلولان برگیرند و توانایی‌های آنها را نادیده نگیرند.
رییس انجمن معلولان جسمی و حرکتی استان کرمانشاه هم که با وجود معلولیت به خاطر خدمات بی‌شائبه خود به جامعه معلولان در میان این گروه می‌درخشید در گفت وگویی با خبرنگار ایرنا گفت: انجمن معلولان جسمی و حرکتی استان از سه سال گذشته تشکیل شده است و اکنون ‪ ۱۲۰‬نفر عضو دارد.

مهناز حدادی با اشاره به کمبود امکانات مادی افزود: از آنجا که اعضای این انجمن به صورت افتخاری کار می‌کنند و هیچ منبع مالی ندارند نمی‌توانیم آنچنان که باید اقدامات خوبی انجام دهیم.
وی، حمایت‌های مادی از جانب سازمان بهزیستی و خیرین استان را خواستار شد.
وی با اشاره به مشکلات جامعه معلولان استان گفت: اشتغال مهمترین دغدغه معلولان استان است و اکنون بعضی از معلولان با وجود تحصیلات بالا به دلیل برخی ناعدالتی‌ها بیکارند.
حدادی مشکل مسکن را هم از دیگر مشکلات مهم معلولان عنوان کرد و گفت: اگرچه سازمان بهزیستی در این بخش حمایتهایی کرده است اما جوابگوی نیاز معلولان نیست.
وی مناسب‌سازی اماکن را هم از دیگر مسائل مبتلا به معلولان استان عنوان کرد و گفت: اگر چه نسبت به سالهای گذشته وضعیت مناسبت‌سازی اماکن بهتر شده اما باز هم برخی اماکن از جمله ساختمانهای پزشکان برای تردد معلولان مناسب نیست.
این معلول پرتوان جسمی و حرکتی، تغییر نگاه مردم به معلولان و جدی گرفتن توانمندیهای آنها را خواستار شد.
جمعیت معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی در استان کرمانشاه حدود ‪ ۲۴‬هزار نفر است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪


دفعات مشاهده: 4756 بار   |   دفعات چاپ: 1349 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 204 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb