آیین نامه اجرایی نحوه بازنشستگی جانبازان و معلولان

 | تاریخ ارسال: 1385/10/29 | 

آیین نامه اجرایی نحوه بازنشستگی جانبازان و معلولان

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولان عادی و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور، ابلاغ شد.
براساس این آیین نامه، کلیه وزارتخانه ها، شرکت ها، مؤسسات دولتی، شهرداری ها، بانک ها، مؤسسات و شرکت ها و سازمان هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، می توانند در صورت درخواست کتبی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، معلولان حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار، معلولان عادی، شاغلان مشاغل سخت و زیان آور و آزادگان را به شرط داشتن حداقل 20 سال تمام سابقه خدمت قابل قبول و پرداخت حق بیمه از لحاظ بازنشستگی و احراز شرایط مندرج در این آیین نامه و با تصویب شورای امور اداری و استخدامی کشور، بازنشسته کنند.
کلیه جانبازان، آزادگان، معلولان عادی و حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور که مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی بوده و در بخش غیردولتی یا مؤسسات مشمول قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی — مصوب 1373 — و اصلاحات بعدی آن یا دستگاه های دارای مقررات استخدامی خاص شاغل هستند نیز مشمول مقررات این آیین نامه خواهند بود.
شورای امور اداری و استخدامی کشور، در خصوص کلیه مستخدمان دولت که مشمول این قانون می شوند، مکلف است در صورت کامل بودن مدارک ظرف یک ماه از تاریخ وصول مدارک، نظریه خود را مبنی بر موافقت یا مخالفت با بازنشستگی افراد اعلام کند. همچنین تعیین مدت سنوات ارفاقی این قبیل از مشمولان، به عهده این شورا است.
در این آیین نامه، تصریح شده است که تعیین مدت سنوات ارفاقی جانبازان و آزادگان شاغل در بخش غیردولتی، به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز تعیین مدت سنوات سایر مشمولان این آیین نامه که در بخش غیردولتی شاغل هستند، به عهده کارگروهی است که ظرف دو ماه پس از ابلاغ این تصویب نامه در سازمان تامین اجتماعی، تشکیل می شود.
بر اساس این آیین نامه، جانبازان و آزادگان کارگر مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی، پس از تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران و با رعایت قوانین و مقررات، می توانند درخواست بازنشستگی کنند.
در این آیین نامه در عین حال تاکید شده است که در هر حال خدمت مازاد بر 30 سال مشمولان این قانون، در تعیین حقوق بازنشستگی آنان، قابل محاسبه نخواهد بود.
کلیه جانبازان و آزادگان مشمول این آیین نامه، در صورتی که مدت خدمت مبنای بازنشستگی آنها با احتساب مجموع سنوات سابقه خدمت (حداقل 20 سال) و سنوات ارفاقی (حداکثر 10 سال)، 30 سال تمام باشد، از احراز شرط حداقل سن بازنشستگی معاف خواهند بود و در غیر این صورت دارا بودن حداقل 50 سال برای مردان و 45 سال برای زنان، الزامی است.
براساس ماده 2 این آیین نامه، ملاک محاسبه آخرین حقوق قبل از بازنشستگی مشمولان این آیین نامه اعم از شاغلان در دستگاه هایی که دارای احکام استخدام رسمی، ثابت یا دارای عناوین مشابه هستند، مبلغ مندرج در آخرین حکم استخدامی است و نیز در خصوص آن دسته از این افراد که در بخش غیردولتی شاغل هستند، مطابق قانون تامین اجتماعی و تغییرات بعدی آن عمل خواهد شد.
تشخیص و تعیین درجه معلولیت جانبازان و آزادگان، اعم از شاغلان در بخش دولتی یا غیردولتی به عهده کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز تشخیص و تعیین نوع معلولیت و درجات نقص عضو یا اعضا یا کاهش توانایی برای انجام کار در مورد معلولان عادی و حوادث ناشی از کار و بیماران ناشی از شرایط خاص کار مشمول این آیین نامه که در بخش دولتی شاغل هستند، به عهده کمیسیون پزشکی معتمـد متشـکل از سه نفر پزشک با معرفی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر حسب نوع معلولیت یا بیماری خواهد بود.
همچنین تشخیص و تعیین نوع معلولیت و درجات نقص عضو یا اعضا یا کاهش توانایی ها برای انجام کار، حوادث ناشی از کار و بیماری ناشی از شرایط خاص کار مشمولان این آیین نامه که در بخش خصوصی یا غیر دولتی شاغل هستند، به عهده کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی گذاشته شده است.
در این آیین نامه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در مورد مشمولان شاغل در دستگاه های غیر دولتی، مکلف شده است هر ساله با اعلام سازمان تامین اجتماعی، اعتبار مورد نیاز را در بودجه کل کشور منظور و به حساب این سازمان، پرداخت کند. سازمان تامین اجتماعی نیز موظف شده است پس از طی تشریفات قانونی مربوط به احراز شرایط واجدین این آیین نامه و محاسبه و تعیین هزینه های متعلقه، در خصوص مشمولان شاغل در دستگاه های دولتی، میزان هزینه مربوطه را اعلام کند تا دستگاه محل خدمت متقاضی بازنشستگی، وجوه تعیین شده را به حساب این سازمان واریز کند.


مطالب مرتبط:

آیین‌نامه بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور اصلاح شد
شرایط بازنشستگی جانبازان و آزادگان اعلام شد
شورای نگهبان، لایحه بازنشستگی پیش‌از موعد کارکنان دولت را تایید کرد
بیمه بازنشستگی معلولان احیا می‌شود


دفعات مشاهده: 30512 بار   |   دفعات چاپ: 3630 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 672 بار   |   2 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1390/7/25
toro khoda shart seni roazfesh konid mamnoon

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1389/6/29
ماده 6این آئین نامه


همراه شویم   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 44 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 24818305 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1333 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb