کمتر از 10 درصد فضای شهری پایتخت مناسب سازی شده است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۹/۵/۳ | 

کمتر از 10 درصد فضای شهری پایتخت مناسب سازی شده است

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه کمتر از 10 درصد فضای شهری مناسب سازی شده گفت: وضعیت مناسب سازی در حال حاضر با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد که باید برای آن برنامه‌ریزی در سطوح کلان و جزء انجام داد.
حسین امیرانی در نشست خبری مناسب سازی که در شیرخوارگاه آمنه برگزار شد، گفت: فلسفه مناسب‌سازی به فلسفه زندگی برمی‌گردد چرا که حیات حق همه انسان‌هاست و شرط تحقق این امر هم ورود به جامعه است.
معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران نوع نگرش و عدم نهادینه شدن فرهنگ مناسب سازی را از جمله مهمترین موارد آسیب شناسی در این حوزه عنوان کرد و گفت: در گذشته به دلیل قهقرایی که در اندشیه افراد وجود داشت تلاش بر حذف افرادی بود که از لحاظ فیزیکی، جسمی، ذهنی و غیره دچار نوعی معلولیت بودند اما با گذشت زمان این تفکر به سمت این که آنها نیز شهروندان درجه اول هستند و حق مشارکت در تمام امور اجتماعی را دارند تغییر یافت.
وی ادامه داد: در حال حاضر بحث مناسب سازی بر روی موانع فیزیکی متمرکز است و در شرایط فعلی قوانین خوبی از جمله قانون جامع حمایت از حقوق معلولان وجود دارد. در حال حاضر نیز به نظر بنده کمتر از 10 درصد مناسب سازی صورت گرفته است.
امیرانی گفت: محیط بدون مانع هدف ایده آل ماست که در حال حاضر می‌توان با کم کردن موانع به سمت این نقطه حرکت کرد.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان تهران افزود: مسئله مهم دیگر، نظارت و تطبیق مناسب سازی با استانداردهاست که متاسفانه این مسئله هنوز در بلاتکلیفی به سر می برد.

منبع : خبرگزاری مهر


دفعات مشاهده: 3467 بار   |   دفعات چاپ: 1209 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 295 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb