شهرداری مهمترین متولی در امر مناسب سازی معلولان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۹/۵/۱۱ | 

سرپرست سازمان بهزیستی کشور:
شهرداری مهمترین دستگاه متولی در امر مناسب سازی وی‍ژه معلولان است
شهرداری برای حمل و نقل معلولان یارانه نمی دهد
خانه نشین شدن معلولان در صورت تامین نشدن هزینه رفت و آمد

سرپرست سازمان بهزیستی کشور گفت:شهرداری باید به عنوان مهمترین دستگاه متولی در امر مناسب سازی معابر و اماکن عمومی پاسخگو باشد.
احمد اسفندیاری با اشاره به اینکه بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ،دستگاه های دولتی باید مناسب سازی های لازم را برای تردد معلولان انجام دهند ،تصریح کرد: شهرداری از جمله مهمترین دستگاه های اجرایی در امر مناسب سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان بوده که باید در این زمینه پاسخگو باشد.
وی با اشاره به اینکه ،معلولان به دلیل وجود موانع در سطح شهر و اماکن عمومی قادر به تردد نیستند و این امرسبب خانه نشینی آنها می شود ،گفت: مترو و اتوبوسرانی کشور برای معلولان مناسب سازی نشده تا معلولان هم به عنوان یک شهروند بتوانند همانند سایر شهروندان تردد کنند ،که این امر نیازمند توجه مسوولان در این زمینه بوده و با اینکه در اتوبوس ها جایگاه اختصاصی برای معلولان در نظر گرفته شده ،اما نحوه سوار شدن این افراد به اتوبوس هنوز جای سوال دارد.
وی با اشاره به اینکه اگر در زمان ساخت بنا یا ساختمان ،مناسب سازی در آن لحاظ شود هزینه زیادی ندارد ،اظهار داشت: پس از ساخت بنا باید برای مناسب سازی آن هزینه های زیادی متحمل شد.
*مناسب سازی منازل معلولان در طرح نهضت تامین مسکن
عبداله زاده معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مناسب سازی تمام منازلی که برای معلولان در طرح نهضت تامین مسکن معلولان ساخته می شود، تصریح کرد: تمامی این واحدهای مسکونی در هنگام ساخت بنا به نیاز معلول ،مناسب سازی شده تا معلول در هنگام تردد در منزل خویش با مشکل مواجه نشود.
*خانه نشین شدن معلولان در صورت تامین نشدن هزینه رفت و آمد
علی همت محمود نژاد ،مدیر عامل انجمن دفاع از حقوق معلولان در خصوص هزینه رفت و آمد معلولان نیز گفت:در حال حاضر در تهران فقط چهار شرکت در بخش حمل و نقل معلولان فعالیت می کنند ،که به دلیل پرداخت نشدن هزینه های رفت و آمد از سوی بهزیستی این شرکت ها نیز در آستانه تعطیلی قرار دارند.
وی با اشاره به اختصاص نیافتن سهمیه بنزین به این شرکت ها یادآور شد:درصورتی که معلولان امکان تردد در سطح معابر شهر و اماکن عمومی را نداشته باشند، منزوی شده و این اقدام جز خانه نشینی برای معلولان سودی نخواهد داشت.
*شهرداری برای حمل و نقل معلولان یارانه نمی دهد
معینی ،دبیر کار گروه حقوقی کمیته پیگیری اجرای قانون جامع حمایت از معلولان با اشاره به اینکه شهرداری برای حمل و نقل معلولان یارانه نمی دهد ،افزود: معلوم نیست معلولان باید از چه سیستمی برای تردد خود استفاده کنند و همین موضوع سبب محدود شدن رفت و آمد معلولان در سطح شهر شده است.
وی خاطرنشان کرد:در صورتی که حمل و نقل عمومی برای تردد معلولان مناسب سازی شود ،این افراد دیگر نیازمند کمک دیگران برای تردد نیستند و می توانند به راحتی همانند سایر شهروندان در سطح شهر تردد کنند.

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


دفعات مشاهده: 4129 بار   |   دفعات چاپ: 1306 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 264 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb