در افغانستان کنوانسیون حقوق دارای معلولیت تصویب شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۲/۶ | 

در افغانستان

کنوانسیون حقوق دارای معلولیت تصویب شد

این کنوانسیون پس از تصویب از سوی نمایندگان مجلس سناء، توسط رئیس جمهور کرزی توشیح خواهد شد.

مجلس نمایندگان افغانستان در جلسه امروز خود کنوانسیون حقوق دارای معلولیت را بعد از یک سلسله بحث و تبادل نظر به اکثریت آراء تصویب کرد.
کنوانسیون حقوق دارای معلولیت یکی از میثاق های بین المللی است که بیشتر از 190 کشور تا کنون آن را امضا کرده است و افغانستان نیز از جمله کشورهای است که تازه می خواهد عضو این کنوانسیون گردد.
حاج سید حسین عالمی بلخی رئیس کمیسیون معلولین و معیوبین مجلس نمایندگان می گوید: کنوانسیون حقوق دارای معلولیت میتواند مضایایی خوبی برای معلولین و معیوبین افغانستان داشته باشد و بر اساس این کنوانسیون تمام افراد دارای معلولیت می توانند از حق و حقوق شان برخوردار شوند.
وی، تاکید کرد: کنوانسیون حقوق دارای معلولیت دارای 25 ماده است و در سه بخش مهم تقسیم شده و کشورهای که عضو این میثاق بین المللی می شوند مکلف اند تا براساس ماده های آن عمل کرده و به حق و حقوق افراد دارای معلولیت در تمام عرصه ها رسیدگی نمایند.
به گفته آقای عالمی بلخی، بر اساس ماده های کنوانسیون حقوق دارای معلولیت، افراد معلول و معیوب می تواند از تمام امتیازات که برای سایر افراد یک جامعه مدنظر گرفته می شود بر خوردار باشد و در صورت عدم رسیدگی به آن می توانند به کمیته اختصاصی رسیدگی به مشکلات افراد دارای معلولیت شکایت نمایند.
آقای عالمی بلخی تصریح کرد: این کنوانسیون برای طی مراحل قانونی اش به مجلس سنا فرستاده می شود و با تصویب آن از سوی مجلس سناء، حامدکرزی رئیس جمهور برحال کشور آن را توشیح خواهد کرد.
رئیس کمیسیون معلولین و معیوبین مجلس نمایندگان گفت: این کمیسیون برای سرشماری دقیق معلولین و خانواده های شهداء در سال 1390 یک بودجه خاصی را اختصاص داده است تا رقم دقیق آمار معلولین و معیوبین در افغانستان معلوم گردد.
وی افزود: با معلوم شدن رقم دقیق آمار معلولین و معیوبین، کشورهای کمک کننده برای آنها کمک های مالی خواهد کرد.
عالمی بلخی خاطرنشان ساخت: براساس گزارشات وزارت شهدا و معلولین افغانستان در حال حاضر 192 هزار معلول در این کشور زندگی دارند که ثبت و راجستر شده در نزد دولت می باشد اما این رقم واقعی معلولین و معیوبین را نشان نمی دهد.
وی، توجه جدی نمایندگان مجلس را در راستای رسیدگی به حق و حقوق معلولین ومعیوبین در کشور مهم خواند و آن را از وظایف اصلی اعصای مجلس عنوان کرد .

منبع : خبر گزاری صدای افغان(آوا)- کابل

دفعات مشاهده: 5407 بار   |   دفعات چاپ: 1393 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 295 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb