مناسب سازی 24 درصد از معابر پایتخت برای تردد معلولان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۷/۲۹ | 

مناسب سازی 24 درصد از معابر پایتخت برای تردد معلولان

رئیس گروه توانبخشی مبتنی بر جامعه سازمان بهزیستی به آمار مناسب سازی معابر و اماکن شهری در استانها اشاره کرد و گفت: استان چهارمحال بختیاری با 11 درصد و آذربایجان شرقی 39 درصد دارای کمترین و بیشترین آمار مناسب سازی بوده اند و در این میان سهم استان تهران فقط 24 درصد است.
حسین امیرانی روز چهارشنبه در اولین جلسه ستاد مناسب‌ سازی معابر و محیط شهری برای معلولان در سال جاری افزود: علاوه بر تحقق ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و همچنین کنوانسیون حقوق معلولان که در خصوص مناسب سازی با همکاری دستگاهها تاکید شده است تغییر نگرش و رفع موانع فرهنگی، اجتماعی و نگرشها در این خصوص ضروری است.
وی تاکید کرد: معابر، علایم راهنمایی و رانندگی، مبلمان شهری،‌ حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی از جمله مواردی است که باید برای دسترسی آسان معلولان مناسب سازی شود.
رئیس گروه توانبخشی مبتنی بر جامعه سازمان بهزیستی گفت: مناسب سازی یک وظیفه عمومی است و فقط بر عهده سازمان بهزیستی نیست بلکه باید از اقشار جامعه گرفته تا نهادها، انجمنهای معلولین، سازمانهای غیردولتی و همچنین تمامی سازمانهای دولتی در این خصوص همکاریهای لازم را انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه از سال 86 به بعد دستگاهها به بحث مناسب سازی محیط و معابر ورود پیدا کرده‌اند، ادامه داد: عملکرد شهرداری در این زمینه نسبت به دستگاههای دیگر پررنگ ‌تر بوده است.
امیرانی به نمونه گیری که در سال 89 انجام شده است اشاره کرد و گفت: براساس این نمونه گیری که از 9 هزار و 847 مورد فضای آموزشی، بهداشتی، درمانی، اداری، پایانه‌ها، بانکها و همچنین امان ورزشی انجام شد به این نتیجه رسیدیم که 6 درصد مبلمان شهری، 7 درصد فضای آموزشی و 27 درصد فضا و مکانهای عمومی مناسب سازی شده‌اند.
وی تاکید کرد: براساس این تحقیق استان چهارمحال و بختیاری با 11 درصد کمترین و آذربایجان شرقی با 39 درصد بیشتری آمار مناسب سازی را به خود اختصاص داده است که در این میان آمار مناسب سازی معابر و اماکن عمومی تهران 24 درصد بود.
امیرانی گفت: براساس نتایج این تحقیق مشاهده می‌شود که مبلمان شهری و اماکن عمومی در کشور وضعیت نامطلوب و نامناسبی دارند که امکان دسترسی معلولان به آن پایین بوده که این امر نیازمند سیاست‌گذاری کلان و همگرایی دستگاهها برای رسیدن به شهر بدون مانع است.

منبع : خبرگزاری مهر


دفعات مشاهده: 3603 بار   |   دفعات چاپ: 1133 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 203 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb