کتاب «اسب خاکستری و دماغ آلبالو»

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۸/۲۲ | 

کتاب «اسب خاکستری و دماغ آلبالو»

و لزوم آموزش یکسان‌ به کودکان معلول و سالم

کتاب «اسب خاکستری و دماغ آلبالو» توجه مدیران مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی را به این نکته جلب می‌کند که کودکان معلول تفاوت خاصی با کودکان سالم ندارند و نباید به صرف اینکه روی ویلچر می‌‌نشینند، آنها را از کودکان عادی جدا کرد.
معصومه آقاجانی نویسنده کتاب «اسب خاکستری و دماغ آلبالو» ، ابتدا درباره موضوع این کتاب گفت: با توجه به اینکه رشد شخصیتی کودکان در 6 سال اول زندگی اتفاق می‌افتد، بسیار مهم است که کودکانی که نقص عضو دارند، در همان مراکز آموزشی که بچه‌های سالم رشد می‌کنند، بزرگ شوند تا بچه‌ها بتوانند در کنار هم آموزش ببینند و من سعی کرده‌ام در این کتاب به این مسئله بپردازم.
وی افزود: من با توجه به اینکه سال‌ها در مهد کودک فعالیت داشته‌ام، به این مسئله باور دارم که این کودکان از نظر ذهنی و بسیاری توانایی‌های دیگر، تفاوتی با کودکان عادی ندارند و نباید به صرف اینکه مثلاً روی ویلچر می‌‌نشینند، آنها را از کودکان عادی جدا کرد.
آقاجانی سپس با اشاره به تاکید «یونیسف» (صندوق حمایت از کودکان سازمام ملل متحد) بر لزوم رعایت اصل همزیستی کودکان معلول و سالم گفت: همه این مسائل پیش زمینه‌ای شد برای من تا کتاب «اسب خاکستری و دماغ آلبالو» را بنویسم. داستان این کتاب درباره اسبی است که وقتی به دنیا می‌آید، یک پا (سُم) ندارد. پدربزرگش با استفاده از تنه درخت آلبالو یک سُم چوبی برایش می‌سازد.
آقاجانی در کنار همسرش «علی فروتن» (بازیگر فتیله‌ای‌ها) در حال رونمایی از کتاب «اسب خاکستری و دماغ آلبالو»
نویسنده «اسب خاکستری و دماغ آلبالو» اضافه کرد: در هیچ جای این داستان به این نقطه ضعف اشاره‌ای نمی‌شود؛ او به راحتی و البته به کمک بچه‌های دیگر می‌تواند برود در آب شنا کند و در این حین، سبدی را از آب می‌گیرند که یک بچه انسان در آن است و بعداً متوجه می‌شوند که خانواده این بچه، به این دلیل او را به آب انداخته‌اند که دست راست او قدرت حرکت نداشته است و بعد هم به همه گفته‌اند «بچه ما در آب خفه شده است!».
وی ادامه داد: اسب خاکستری با دوست اردکش این بچه را از آب می‌گیرند و بعد از ماجراهایی مجبور می‌شوند دهکده‌شان را ترک کنند و به دره گوزن‌ها می‌روند و رئیس گله گوزن‌ها به آنها جا و مکان می‌دهد و آنها اسم این بچه کوچولو را «دماغ آلبالو» می‌گذارند که دلیل این نامگذاری برای کسانی که «پدرژپتو» اثر کارلو کلودی را خوانده باشند، مشخص است.
کتاب 52 صفحه‌ای «اسب خاکستری و دماغ آلبالو» با تصویرگری محمد مهرجو، برای گروه سنی «ب» و «ج» در شمارگان 1000 نسخه و با بهای 2000 تومان از سوی انتشارات ایرانیکا راهی بازار شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


دفعات مشاهده: 3753 بار   |   دفعات چاپ: 1251 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 229 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb