همایش بین المللی زندگی پیاده در شهر برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۰/۱۲/۲۰ | 

همایش بین المللی زندگی پیاده در شهر برگزار شد

روزهای دوشنبه 15 و سه شنبه 16 اسفندماه، همایش بین المللی زندگی پیاده در شهر با ابتکار موسسه پژوهشی و معماری نظر و سازمان زیباسازی شهر تهران و با مشارکت فعال انجمن باور در بخش ویژه دسترسی افراد معلول به محیط شهری در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار شد. حضور متخصصین و پژوهشگران ژاپنی، چینی، فرانسوی، ایـتالیایی، مکزیکی و ... به این همایش صفت بین المللی بخشیده بود.
با هماهنگی و نشست های قبلی، در این همایش بین المللی پانل ویژه ای، ویژه جایگاه مناسب سازی شهر برای افراد معلول در مفهوم پایه ای زندگی پیاده در شهر پیش بینی شده بود که انجمن باور در برگزاری این رویداد مهم علمی نقش محوری فعال داشت.
در آغاز این پانل که با حضور جمعی از پژوهشگران و دانشجویان معماری و شهرسازی در سالن سعدی مرکز همایش های بین الملی برج میلاد برگزار شد، مهندس مسعود محمدنبی مشاور ستاد مناسب سازی شهرداری تهران و دبیر پانل در سخنانی مبنی بر قدردانی از فعالیت های سازمانهای غیردولتی افراد معلول در تحقق مناسب سازی شهر از حاضرین در پانل که عمدتاً دانشجویان معماری و شهرسازی بودند درخواست کرد، توان علمی خود را به تحقق شهری برای همه از جمله افراد دارای محدودیت های جسمی و حسی اختصاص دهند.
در آغاز پانل پس از نمایش فیلم انجمن باور در تأکید بر ضرورت مناسب سازی شهر و نمایش مشکلات پیش روی حضور معلولین در شهر که با استقبال حضار روبرو شد، دو مقاله با عناوین تعیین وضعیت نمونه ای محله یوسف آباد تهران با ضوابط مناسب سازی شهر برای افراد معلول و نیز ارائه سه الگوی موفق شهری جهت دسترسی افراد معلول، الگوهای ونکوور و تورنتو کانادا و سیدنی استرالیا توسط پژوهشگران همایش ارائه شد که از کیفیت مطلوبی برخوردار بود.
در ادامه سردار حیدر بنایی جانباز سرافراز قطع نخاعی، مدرس ضوابط مناسب سازی و عضو هیأت امناء انجمن باور؛ در سخنان خود که مبتنی بر گفتگویی دوستانه و همدلانه با حضار در پانل بود به تشریح بروز مشکلات دسترسی جانبازان به محیط و خدمات شهری پس از جنگ تحمیلی پرداخت و با برشمردن اقدامات صورت گرفته در این خصوص تأکید کرد تنها راه حل مشکلات دسترسی افراد معلول و جانباز به محیط و خدمات شهری؛ نگاه مسئولان مبتنی بر تلقی معلولیت به عنوان سرنوشت احتمالی اکثریت شهروندان بر اثر سالمندی و حوادث دیگر است و از این رو از پژوهشگران عرصه معماری و شهرسازی خواست درد معلولین را درد خود بدانند و با این همدردی و حس حسئولیت به تحقق شهری برای همه همت کنند.
سهیل معینی رئیس هیأت مدیره انجمن باور و عضو ستاد مناسب سازی شهرداری تهران، سخنران بعدی پانل بود که با تشریح تأثیر فعالیت تشکل های مردم نهاد افراد معلول و فعالین حقوق معلولین در سطح جهان در شکل گیری دستاوردهای بزرگ امروز افراد معلول در سطح کشورهای توسعه یافته، با مرور فشرده تاریخ تحول در احقاق حقوق افراد معلول تأکید کرد: امروزه با شناسایی حقوق افراد معلول در سطح جامعه جهانی به عنوان بخشی از حقوق پایه ای بشر مناسب سازی شهرها و فراهم آوردن دسترسی کامل افراد معلول به محیط و خدمات شهری اقدام انسان دوستانه مدیریت کشورها تلقی نمی شود بلکه وظیفه اساسی آنهاست که طبق کنوانسیون حقوق انسانی افراد معلول، که خوشبختانه کشور ما نیز به آن ملحق شده است، از سوی سازمان های بین المللی قابل پیگیری ست.
در پایان پانل مهندس محمدنبی در جمع بندی فشرده خود خواهان تقویت نظارت بر امر مناسب سازی در سطح شهرها و اجرای کامل دستورالعمل های تخصصی در این خصوص شد.
در کتابچه ویژه توزیع شده در این همایش که با تلاش ها و پیگیری های مانی رضوی زاده عضو فعال هیأت امناء انجمن باور تهیه شده بود،به شکل فشرده سرفصل هایی از مناسب سازی شهری جهت دسترسی افراد معلول به حضار همایش ارائه گردید.
مشارکت انجمن باور در همایش بین المللی زندگی پیاده در شهر، در راستای مشارکت انجمن باور با کلیه موسسات و سازمان های خصوصی و دولتی و نهادهای عمومی در پیشبرد امور افراد معلول و همسو با تولید و ترویج دانش بنیادی در حوزه مدیریت و توانبخشی افراد معلول صورت پذیرفت.
با تشکر از اعضای فعال انجمن باور در تحقق این رویداد مهم علمی بویژه آقای مانی رضوی زاده و سرکار خانم آیلا تنهایی.

منبع : سایت انجمن باور

دفعات مشاهده: 4258 بار   |   دفعات چاپ: 1083 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 138 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb