بیش‌تر موزه‌های ما بخش کودکان و معلولان ندارند

بیش‌تر موزه‌های ما بخش کودکان و معلولان ندارند

 یک کارشناس موزه گفت: تقریبا در بیش‌تر موزه‌های ما بخش کودکان و معلولان وجود ندارد.
زهرا حبیبی‌راد خاطرنشان کرد: در ایران ساختمان‌های قدیمی را به خاطر معماری خاصی که دارند یا بناهایی که مخصوص افراد خاصی هستند را به موزه تبدیل می‌کنند.
وی افزود: یکی از اشتباهاتی که در ایجاد موزه‌ها را ایران صورت می‌گیرد این است که بعضی حمام‌های قدیمی را به موزه تبدیل می‌کنند. حمام‌ها با توجه به معماری خاص خودشان اگر موزه شوند هم به آثار آسیب می‌رسانند و هم خودشان دچار آسیب می‌شوند چون حمام‌های قدیمی به خاطر نوع معماری رطوبتی دارند که برای کنترل آن باید در ساختار بنا تغییراتی ایجاد کرد.
وی بیان کرد: اگر ساختمانی هست که از پیش ساخته شده و اکنون می‌خواهیم آن را تغییر کاربری به موزه دهیم باید بدانیم که چه طور اصالت بنا را حفظ کنیم و باید توجه داشته باشیم که چه قدر با نوع موزه‌ای که راه‌اندازی می‌شود مرتبط است.
حبیبی‌راد ادامه داد: برای ساخت موزه باید حتما کار کارشناسی شود که چه ساختمانی به موزه تبدیل شود. باید فکر کنیم که مثلا اگر می‌خواهیم موزه هنرهای معاصر ایجاد کنیم این موزه به چه چیزهایی نیاز دارد یا چه قدر معماری آن با خود اثری که قرار است نمایش داده شود همخوانی دارد.
این کارشناس موزه یادآوری کرد: موزه به پارکینگ، جایی برای فروش، کتابخانه، بخش مرمت و همچنین سالن‌های نمایش که هر کدام می‌خواهند چیزهای متفاوتی را نمایش دهند نیاز دارد.
وی گفت: از جمله چیز‌هایی که در موزه‌های ما وجود ندارد و به آن توجه نمی‌شود بخش‌هایی مربوط به کودکان و معلولان است. در موزه‌ها باید بخشی وجود داشته باشد که کودکان بتوانند به اشیا دست بزنند و تجربه کنند.
حبیبی‌راد خاطرنشان کرد: همچنین در هیچ کدام از موزه‌های ما بخشی برای معلولان طراحی نشده تا برای مثال کسانی که نابینا هستند از موزه استفاده کنند.

منبع : ایسنا
 
 


دفعات مشاهده: 4108 بار   |   دفعات چاپ: 1103 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 200 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb