بیانیه انجمن مددکاری اجتماعی ایران

بیانیه انجمن مددکاری اجتماعی ایران دراعتراض به واگذاری بخش‌ حمایتی بهزیستی به کمیته امداد:
تفکیک خدمات اجتماعی از پیشگیری وتوانبخشی مغایر توانمندسازی است


انجمن مددکاری اجتماعی ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به انتزاع بخش حمایتی سازمان بهزیستی و واگذاری آن به کمیته امداد در لایحه بودجه 86 انتفاد و اعلام کرد: این انجمن، تفکیک خدمات اجتماعی از پیشگیری و توانبخشی را مغایر با مبانی علمی و تخصصی در حوزه نوتوانی و توانمندسازی می‌داند.
این بیانیه تصریح می‌کند: برخورداری انسان‌ها از مواهب مادی و‌ معنوی، فرصت‌های برابر در زندگی و استفاده از نتایج توسعه بصورت عادلانه جزء مسوولیت‌های دولت‌ها در قرن اخیر است. بر همین اساس در اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تکالیفی بر عهده دولت گذاشته شده که اجرایی شدن این بند، مغایر اصل مذکور و واگذاری آن به نهاد عمومی غیردولتی بر خلاف این مسوولیت دولت است.
انجمن مددکاری اجتماعی ایران معتقد است: چنانچه هدف از این تصمیم، کاهش تصدیگری دولت بر اساس سند چشم‌انداز بیست ساله کشور، سیاست‌های کلی نظام و قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران باشد، ‌این موضوع مورد تایید انجمن نیز هست؛ اما بررسی اختیارات قانونی از قبیل مواد 26 و 28 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 47 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و آیین نامه اجرایی ماده مذکور، یکی از سازمان‌های موفق در امر واگذاری است. ضمن این که دولت می‌تواند برای رسیدن به این هدف در موافقتنامه‌های بودجه در یک برنامه زمانبندی شده و مشخص، سازمان بهزیستی را ملزم به تسریع در واگذاری بخش‌های قابل واگذاری با اعمال نظارت عالیه دولت کند.
انجمن مددکاری اجتماعی ایران، حذف خدمات حمایتی از مجموعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی و به تبع آن از دولت را موجب تحت‌الشعاع قرار گرفتن اختیار و اقتدار دولت برای اجرای بخشی از وظایف قانونی از قبیل اصل 29 قانون اساسی دانسته و تصریح کرده است: این موضوع مغایر برخی از مفاد قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی نیز است.
این انجمن اضافه کرده است:حقوق شهروندی ایجاب می‌کند افراد بتوانند با توجه به شرایط، علاقه و سلیقه خود از فرصت‌ها و امکانات موجود انتخاب کنند. در همین راستا در بسیاری از حوزه‌ها، بخش‌های دولتی و غیر دولتی فعال هستند که تصمیم دولت برای انتزاع بخش حمایتی از سازمان بهزیستی حق انتخاب افراد را سلب می‌کند.
انجمن مددکاری اجتماعی ایران اعلام کرده است: با بررسی‌های انجام شده پاسخ این سوال که « طبق چه مبنا و مستندات کارشناسی این تصمیم گرفته شده است؟» برای اعضای انجمن مددکاری اجتماعی ایران مشخص نشده است.

• خبرگزاری دانشجویان ایران
 


دفعات مشاهده: 6298 بار   |   دفعات چاپ: 2008 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 504 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb