نابینایان در انتظار اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان هستند

 | تاریخ ارسال: 1392/7/23 | 

نابینایان در انتظار اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان هستند

نابینایان به عنوان بخشی از جمعیت معلولان کشور در انتظار روزی هستند که قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به طور کامل در سطح جامعه اجرا شود.

 

چند تن از روشندلان و مسوولان استان مرکزی بر این باورند که اجرای کامل این قانون نیازمند همکاری آحاد مردم و مسوولان است.

آنان به مناسبت روز جهانی عصای سفید افزودند: در این قانون به تمام جنبه های زندگی و نیازهای معلولان توجه شده است.

یکی از روشندلان موفق استان مرکزی در رشته قرائت قرآن می گوید: اکثر توانجویان جامعه به ویژه نابینایان به رغم محروم بودن از نعمت بینایی، صاحب اندیشه و مهارت های بزرگی هستند.

علی طاهر میرزایی افزود: روشندلان نیازمند ترحم نیستند بلکه باید روح امید و تلاش را با ایجاد بسترهای اشتغال برای آنان زنده کرد.

او می افزاید: هم اینک بسیاری از روشندلان پا به پای سایر اقشار در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی ، فرهنگی و دیگر بخش ها، حضوری فعال دارند و برخی در شمار نخبگان قرار دارند.

این روشندل اراکی اجرای قانون جامع حمایت از معلولان را مهم می داند و معتقد است: مسوولان با اجرای این قانون می توانند به جامعه هدف کمک شایانی کنند.

یک روشندل دیگر اراکی نیز گفت: ارایه خدمات به روشندلان به رغم تلاش سازمان های مرتبط چندان مناسب نیست و بیشتر توانجویان روشندل در اداره زندگی خود با مشکل مواجه هستند.

وی که نخواست نامش برده شود افزود: نگاه جامعه و مردم باید نسبت به روشندلان تغییر کند و تا زمانی که نگاه ترحم آمیز وجود داشته باشد، شان و منزلت توانجویان حفظ نشده و آنان روز به روز منزوی تر می شوند.

او اظهار کرد: سازمان های مرتبط با جامعه معلولان می بایست با شناسایی اولویت های لازم نسبت به ساماندهی این قشر اقدام کنند و خدمات هر گروه مثل نابینایان متناسب با نیازهای اساسی آنان باشد.

مدیر عامل کانون نابینایان و کم بینایان استان مرکزی نیز معتقد است: توجه به قانون جامع حمایت از معلولین در کشور می تواند راهگشای بسیاری از چالش های توانجویان باشد که از جمله مهمترین آنها رفع معضل بیکاری است.

ابولفضل مولایی ادامه داد: نامناسب بودن محیط شهری به خصوص معابر و پیاده روها نیز از مشکلات عمده نابینایان است که از سوی مسوولان شهری و به ویژه شهرداری باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با گلایه از وضعیت ساختمان کانون گفت: مسولان استان به درخواست او برای تعیین مکان ثابتی برای این کانون پاسخ مثبت نداده اند و همین امر باعث شده تا ساماندهی نابینایان با مشکل مواجه شود.

وی افزود: ارتباط اکثر نابینایان با کانون یا قطع شده و یا در حال قطع شدن است چرا که جابه جایی هر ساله ساختمان، سبب شده تا آنان با مشکل مکان یابی مواجه شوند.

او گفت: در حال حاضر یک هزار و 100 مددجوی نابینا و کم بینا در شهرستان اراک با کانون در ارتباط هستند که تنها 670 نفر از آنان دارای پرونده اند.

وی افزود: اکثر خدمات ارایه شده در حوزه های درمانی و آموزشی برای اعضای کانون رایگان و نیم بها است و مسکن مهر 42 واحدی تعاونی مهر نابینایان اراک نیز تحویل شده است.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این خصوص گفت:اشتغال، مسکن و مناسب سازی محیط برای آمد و شد معلولان از موارد مهم قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است.

غلامرضا فتح آبادی افزود: اجرای این قانون نیازمند همکاری آحاد مردم و مشارکت دستگاه های اجرایی است تا روشندلان و سایر معلولان بتوانند سهم بیشتری در امور مختلف جامعه را به خود اختصاص دهند.

وی گفت: در قانون جهانی عصای سفید نیز دولت ها موظف شده اند تا نابینایان را در امور مختلف مشارکت داده و زمینه اشتغال آنان را فراهم آورند.

دبیر ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان استان مرکزی اضافه کرد: بر اساس این قانون نابینایان حق استفاده از معابر، پیاده روها و حمل و نقل عمومی را دارند که در این خصوص باید امکانات لازم فراهم شود.

وی گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی چهار و دو دهم درصد جمعیت هر کشور را افراد دارای معلولیت متوسط و شدید تشکیل می دهند که یک و نیم درصد از آنان نابینا هستند.

فتح آبادی اضافه کرد: بر اساس تخمین کارشناسان، دو میلیون و 800 هزار معلول در ایران زندگی می کنند که 400 هزار نفر از آنان نابینا و کم بینا هستند.

وی گفت: در استان مرکزی نیز حدود سه هزار و 200 نابینا و کم بینا زندگی می کنند که پنج درصد کل معلولان را شامل می شود که از این تعداد یک هزار و 775 نفر زیر پوشش اداره کل بهریستی استان هستند.

سازمان یونسکو و شورای جهانی نابینایان در سال 1950 در نشست مشترکی قانون عصای سفید را تصویب کردند که تصویری جدید از نابینایان را در جامعه به نمایش گذاشت.

پانزده اکتبر (23 مهر) به عنوان روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده و در این روز با برگزاری مراسمی در سراسر دنیا و از جمله ایران بر رعایت حقوق نابینایان تاکید می شود.

منبع: ایرنادفعات مشاهده: 3921 بار   |   دفعات چاپ: 1010 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 58 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb