به مناسبت روز جهانی نابینایان عصای سفید نابینایان شویم

 | تاریخ ارسال: 1392/7/23 | 

به مناسبت روز جهانی نابینایان عصای سفید نابینایان شویم

کوثر ، اردبیل - سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در پانزده اکتبر سال 1950 (23 مهر) را به عنوان روز جهانی عصای سفید نامگذاری کرد.

 

روز عصای سفید روزی است که روشندلان جهان طراوت، پویایی و نشاط را به جویبار زندگی فرا می خوانند.

یونسکو و شورای جهانی نابینایان در جلسه‌ای مشترک همچنین قانون عصای سفید را در همان سال بررسی و به تصویب رساندند که بر اساس این قانون عصای سفید تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم کرد، در میان وسایل کمک حرکتی نابینایان می‌توان عصای سفید را به عنوان پرچم استقلال آنها قلمداد کرد.

یک روشندل درست مانند یک فرد عادی حق زندگی و بهره مندی از تمام امکانات را دارد ، اگر چنانچه روند بی تفاوتی نسبت به نابینایان ادامه یابد ممکن است آنها گوشه نشین شده و به راحتی نتوانند با جامعه ارتباط برقرار کنند.

روان شناسان معتقدند که نابینا سعی دارد مستقل باشد ، دوست ندارد مورد ترحم واقع شود ، او می خواهد اعلام کند که مثل بقیه انسان ها می تواند از استعدادهای خدادادی خود استفاده کند و به رشد و کمال برسد.

نابینا از اطرافیان و مربیان می خواهد که اجازه دهند خود او اداره امور خود را به عهده بگیرد و جای وسایل خود را انتخاب کند و در این میان مربیان و اطرافیان تنها از دور مراقب وی باشند که خطر جدی وی را تهدید نکند.

یک کارشناس روانشناس در این زمینه گفت: نوع رفتار با روشندلان در جامعه می تواند در سرنوشت آنها و حالات روحی و روانی شان تاثیرات متفاوتی بگذارد.

شهرام خوشبخت افزود: برای رفتار و تعامل با روشندلان باید از یک سری نکات غافل نشد که از جمله آنها این که واقع بین باشیم و به آنها بفهمانیم که با دیگران هیچ گونه تفاوتی ندارند، آنها را با نام صدا بزنیم و وقتی به آنها نزدیک می شویم به نحوی آنها را از حضور خود آگاه کنیم.

وی گفت: اگر احتمال می دهیم ما را نشناسند بهتر است خود را دقیق به آنها معرفی کنیم و از کمک هایی که به استقلال و خودکفایی آنها لطمه می زند بپرهیزیم.

وی بیان کرد: تلاش و امید به زندگیِ روشندلان و رشد و پیشرفت آن ها در زمینه های مختلف اختراع ، ترجمه ، تالیف و فرصت های شغلی علاوه بر این که سبب آرامش ، احساس ارزشمندی ، عزت نفس و استقلال خود نابینایان است می تواند درس بزرگی برای افراد بینا باشد چرا که آنها با نداشتن نعمت بزرگی چون بینایی ثابت کرده اند که می توانند به زندگی خودکفا و همراه با عزت خود ادامه دهند.

خوشبخت افزود: روشندلان به ما می آموزند که آن چه ملاک اصلی موفقیت است اراده و تلاش است و چگونه در مقابل مشکلات کوچک و بزرگ زندگی بایستیم و فقط به قله پرافتخار موفقیت فکر کنیم.

رئیس اداره بهزیستی کوثر هم مسوولیت همه بویژه مسوولان در قبال این قشر از جامعه را مهم ارزیابی کرد.

عسگر اسکندرزاده افزود: روز عصای سفید روزی است که باور داشته باشیم روشندلان عزیز بخش قابل توجه ، زنده و پویای جامعه هستند و باید با این عزیزان همنشین بود تا به هوش سرشارشان پی برد.

وی افزود: روشندلان شهرستان کوثر در تمام زمینه ها تحصیل کرده و با فرهنگ هستند و در عرصه های مختلف اعم از ورزش ، هنر و تحصیل هیچ چیز از افراد سالم کم ندارند.

وی گفت: ما باید روشندلان را باور داشته باشیم چون با کمترین امکانات و توجه از طرف آنهایی که در قبال این عزیران مسوولیت دارند توانسته اند مقام های بالای تحصیل و ورزشی را کسب کنند.

وی با اشاره به مشکلات نابینایان اظهار کرد: هر معلولیتی یک محدودیتی را ایجاد می کند ولی متاسفانه در جامعه ما فرهنگ برخورد با معلولیت ها درست جا نیفتاده و اطلاع رسانی هم انجام نشده است.

اسکندرزاده با بیان این که معلولیت، محرومیت نیست افزود: اگر بتوانیم به کمک مسوولان و افراد جامعه شرایط را فراهم کنیم مثلا برای رفت و آمد آنها اماکن عمومی همچون پارک ها ، مساجد ، زیارتگاه ها و ادارات را مناسب سازی کنیم این افراد هم می توانند در سطح جامعه موثر باشند و از آن حالت انزواطلبی بیرون بیایند و در فعالیت های جامعه شرکت کنند.

وی گفت: نابینایان برای یافتن استقلال مالی به شغل ، برای رفت و آمد در خیابان به امنیت و آسایش و برای تشکیل زندگی علاوه بر این موارد به مسکن نیز نیاز دارند.

وی با اشاره به این که سهم این افراد از زندگی باید برای مسوولان با اهمیت تر شود افزود: مردم و مسوولان نباید تنها در روز جهانی نابینایان به فکر این اقشار باشند و بعد تمام وعده های خود را نسبت به آنها به فراموشی بسپارند.

بر اساس بررسی های آماری میزان معلولیت نابینایی در کشور هفت در هزار و در شهرستان کوثر استان اردبیل 96 معلول نابینا و نیمه بینا در حدود سه در هزار است و با اجرای طرح آمبلیوپی در آینده نزدیک این رقم کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

وی گفت: پیشگیری از بروز معلولیت و حفظ و ارتقای سلامت جسمی و ذهنی در جامعه یکی از فعالیت های بهزیستی است و این سازمان طرح غربالگری بینایی ، تنبلی چشم (آمبلیوپی) را همه ساله برای کودکان زیر شش سال اجرا می کند.

وی ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به نابینایان را ضروری دانست و افزود: نابینایان برای خرید کالاهای فرهنگی گویا و بریل نیاز به حمایت های اقتصادی دارند و سازمان بهزیستی علاوه بر مشارکت در تولید این اقلام در زمینه خرید آنها نیز به نابینایان کمک می کند.

فرماندار کوثر هم گفت: افرادی که نقص عضوی دارند بهتر از هرکسی قدر سلامتی را می دانند و خداوند در مقابل نعماتی که به بندگان خود داده عبادت و شکرگزاری به خاطر نعمت ها را از آنها خواسته است.

علیرضا حسینی عادلانه نبودن شرایط زندگی برای معلولان و بویژه نابینایان را از جمله کوتاهی ها در انجام وظیفه دانست و افزود: شرایط زندگی در جامعه از جوانب مختلف برای نابینایان سخت است.

وی اظهار کرد: اشکال کار اینجا است که هنوز اعتماد به نابینایان را باور نکرده ایم و به این عقیده نرسیده ایم که اگر خداوند نقصی را بنا به حکمت در وجود کسی قرار می دهد به جای آن استعدادهایی را در وجود او قرار می دهد که باید آنها را باور داشت.

وی به توانایی ها و استعدادهای شگفت انگیز نابینایان تحصیل کرده اشاره کرد و افزود: این که اینها در صحنه اجتماع و کار حضور ندارند به این دلیل است که بستر کار و فعالیت برای آنها در جامعه فراهم نشده است.

وی گفت: معلولان و نابینایان با همت خود و حمایت بهزیستی به دانشگاه می روند ولی بعد از فارغ التحصیلی بستر ورود به بازار کار برایشان فراهم نیست که این نمونه ای از عقیم ماندن برنامه ها و بی نتیجه بودن هزینه های بهزیستی است.

یکی از روشندلان هم گفت: مهر ماه که می شود روزها را با دستانم شماره می کنم تا به بیست و سوم ماه برسم، زیرا تنها روزی که من و دوستانم مهم می شویم همین روز است.

علی حاتمی افزود: در این روز تمام نگاه ها به نابینایان و چشمان تاریک آنها جلب می شود.

وی با بیان این که در این روز مسوولان حرف ها و وعده های قشنگی به ما می دهند و به لمس کردن عصای سفید و عینکی که پشت آن جز تاریکی نیست می پردازند گفت: وقتی این روز تمام می شود تمام غصه های دنیا به روی شانه هایمان سنگینی می کند و وعده ها و دلجویی های آنها تنها در حد همان حرف و سخن باقی می ماند.

وی اظهار کرد: کسی در کوچه تاریک چشم های ما قدم نخواهد گذاشت و حاضر نیست لحظه ای زندگی را مانند ما از پشت عینک به تماشا بنشیند.

حاتمی افزود: حرف های زیادی داریم اما همیشه تا خواستیم صحبت کنیم به ما از سر ترحم و دلسوزی نگاه شد و عمق حرفهای ما در حاشیه ماند.

به عقیده کارشناسان نگرش جامعه نسبت به روشندلان و همچنین برداشت آنها نسبت به خود که برگرفته از برخورد جامعه و فرهنگ حاکم است نقش بسیار مهمی در چگونگی تشکیل انگیزه ها و توسعه و رشد استعدادهای نابینایان دارد و بدیهی است جامعه ، مدرسه و خانواده مسوولیت خطیری را در زمینه ایجاد و تقویت انگیزه های بالنده در نابینایان برعهده دارند.

گزارش از عارف اسماعیل زاده گیوی

منبع: ایرنادفعات مشاهده: 4253 بار   |   دفعات چاپ: 1141 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 58 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb