همراه با روشن ضمیران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۷/۲۳ | 

به بهانه روز جهانی عصای سفید

 همراه با روشن ضمیران

 

گروه اسناد و اطلاع رسانی-پانزدهم اکتبر روز جهانی نابینایان است، روزی برای همراهی با انسانهایی که عصای سفید یاور همیشگی آنهاست و گرچه از نعمت بزرگ بینایی بی بهره اند اما قلب و روحی به وسعت آسمان و زمین دارند.

 

نقص یا مشکل بینایی، عبارت است از بدکاری عصب چشمی یا بینایی که مانع از دیدن بهنجار فرد می شود و افراد محرکات را کم نور، تیره و یا خارج از مرکز بینایی می ببینند، یا تنها بخشی از یک شی را دیده یا آن را به صورت محو مشاهده می کنند. اصطلاحاتی همچون نابینایی، نقص بینایی، کم بینایی و معلولیت بینایی همگی گویای مشکلات دیداری هستند.

نابینا کسی است که از طریق بینایی نمی تواند آموزش ببیند و تنها از راه خط بریل تحت تعلیم قرار می گیرد.

مشکلات و معضلات نابینایان باعث شد که سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در جلسه ای مشترک در 1950 میلادی قانون عصای سفید را تصویب کنند و 15 اکتبر را روز جهانی عصای سفید یا روز جهانی ایمنی نابینایان اعلام کردند.

این قانون، هفت ماده و 9 تبصره دارد که در آن تمامی حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن منعکس شده است و نابینایان حق استفاده از تمامی امکانات رفاهی جامعه را دارند، براساس قانون مذکور اگر شخص یا سازمانی برای نابینایان در استفاده از تسهیلات همگانی، محدودیت ایجاد کند یا حقوق نابینایان را نادیده بگیرد، مجرم شناخته می شود.

استفاده از عصا به عنوان یک وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از قرن ها پیش متداول بوده اما به کارگیری آن به شکل کنونی به پس از جنگ جهانی اول باز می گردد، در 1921 میلادی جیمز بیگز، عکاس اهل بریستول انگلستان به علت یک سانحه، بینایی خویش را از دست داد و برای ایجاد امنیت و جلوگیری از خطر در هنگام عبور و مرور از معابر عمومی عصای سفیدی که برای همه قابل رویت باشد را طراحی و از آن برای تردد در خیابان استفاده کرد و از آن زمان به بعد عصای سفید به نوعی پرچم استقلال نابینایان و یک سمبل بین المللی قلمداد شد.

لوئی بریل فرانسوی در کودکی بینایی خود را از دست داد و در 1818 میلادی به همراه دوستان خود موسسه ملی نابینایان جوان پاریس را برپا کرد، او در راه حمایت و رفاه نابینایان، سیستم خط برجسته، که قابل استفاده برای افراد نابینا است را ابداع کرد.

سیستم بریل یا خط برجسته شامل نقاط برجسته با اشکال منظم روی مقوای نازک است، که نابینایان از طریق لمس آن قادر به درک عبارات و خواندن خواهند بود.

ایران نیز تلاش های فراوانی برای حمایت از نابینایان انجام داده است، بدین منظور در 1299 هجری خورشیدی تعلیم و تربیت دانش آموزان نابینا با جذب پنج دانش آموز در مدرسه ای در تبریز آغاز شد، که این مهم توسط پاستور ارنست کریستوفل آلمانی توسعه یافت و این مدرسه تا 1319 هجری خورشیدی مشغول ارایه خدمات آموزش و تربیت حرفه ای به نابینایان بود، در سال های بعد با همکاری یکی از فرهنگیان اصفهان، خط برجسته نقطه ای را در تطبیق با الفبای فارسی اصلاح و تکمیل کرد. کریستوفل کتاب های درسی دوره ابتدایی را به خط ویژه برگرداند و تعدادی از کتاب های غیردرسی را نیز به خط بریل فارسی تبدیل کرد.

نخستین کلاس درس نابینایان در تهران در 1329 هجری خورشیدی در آموزشگاه رودکی با 59 دانش آموز تشکیل شد و در سال 1337 هجری خورشیدی نیز یکی از پیشکسوتان آموزش و پرورش تبریز آموزشگاهی به صورت ملی و غیر انتفاعی تاسیس کرد که سه گروه از کودکان استثنایی از جمله نابینایان در آن مشغول به تحصیل شدند، همچنین در 1356 هجری خورشیدی آموزشگاه محمد خیابانی در شهر ری و سپس در 1358 هجری خورشیدی آموزشگاه نابینایان پاسداران و دختران نرجس در شمال تهران شکل گرفت.

سازمان آموزش و پرورش استثنایی در 1369 هجری خورشیدی وابسته به وزارت آموزش و پرورش تاسیس شد و بدین شکل، گروه آموزشی نابینایان و نیمه بینایان، در چهار مقطع پیش دبستانی، ابتدایی، راهنمایی و متوسطه آغاز به کار کرد. قانون جامع حمایت از معلولان شامل 16 ماده و 24 تبصره در 1383 هجری خورشیدی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و لازم الاجرا شد.

عمده ترین مشکلات نابینایان شامل بحث آموزش، تردد و اشتغال است، در زمینه آموزش رفع محدودیت منابع مطالعاتی نابینایان در زمان مناسب امکان پذیر نیست و همچنین بالا بودن هزینه تهیه وسایل کمک آموزشی و عدم به کارگیری نیروی انسانی مجرب جهت همکاری با نابینایان و کم بینایان از مشکلات آموزشی محسوب می شود، در بحث تردد نیز می توان به عدم وجود فضاهای مناسب عمومی شهر، وسایل نقلیه عمومی و معابر شهری، عدم نصب چراغ راهنمایی ویژه عابران نابینا، کمبود مسیرهای برجسته در پیاده روها، اختلاف سطح چشمگیر بسیاری از پیاده روها و انجام عملیات حفاری در آنها و عدم طراحی و ساخت ایستگاه های مترو جهت استفاده نابینایان اشاره کرد، همچنین در زمینه اشتغال، توجیه نبودن کارفرمایان به توانایی های نابینایان و کم بینایان و عدم اجرای آیین نامه ها و بخش نامه های موجود در خصوص به کارگیری این قشر، مشکلات اساسی آنها است.

پانزدهم اکتبر روز جهانی نابینایان بهانه ای ارزشمند برای توجه بیشتر به این قشر از جامعه است آنها که همانند دیگر افراد حق استفاده از تمامی امکانات کشور خویش را دارند و اگرچه از نعمت بینایی بی بهره هستند اما می توانند همپای دیگر اقشار جامعه به فعالیت بپردازند و از حقوق حقه خویش استفاده کنند و در پرتو توجه و امکانات کافی، قابلیت ها و توانمندی های خویش را شکوفا سازند و به جایگاه شایسته ای در جامعه دست یابند.


دفعات مشاهده: 3614 بار   |   دفعات چاپ: 904 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 53 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb