تلاش برای حقوق برابر

انجمن دفاع از حقوق معلولان؛

تلاش برای حقوق برابر

• هاجر حسین خواه

توجه به حقوق معلولان، توجه به شأن والای انسان است». این شعار انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران است که دفاع همه جانبه از حقوق مادی و معنوی معلولان را محور فعالیت خود قرار داده است. این انجمن چنان که «علی همت محمود نژاد» مدیرعامل آن می گوید، از سال 1379 فعالیت های خود را در راستای حمایت از معلولان آغاز کرده است. یکی از فعالیت های موثر این انجمن پیگیری های مصرانه در راستای تصویب اولین قانون حمایتی معلولان کشور پس از انقلاب اسلامی تا به امروز است. قانون 16 ماده یی که به مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و... معلولان کشور می پردازد، با تلاش های مصرانه این انجمن در روزهای پایانی مجلس ششم به تصویب رسید.

فعالیت های انجمن در خصوص پیشنهاد تشکیل شورای عالی معلولان به ریاست جمهوری یکی از محور های موثر فعالیت های این انجمن است و چنان که محمود نژاد می گوید؛ پیشنهاد تشکیل این شورا از طرف انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در تاریخ 9/12/1385 در نشستی در دفتر رئیس جمهور با حضور 15 وزیر مطرح شد.

پس از آن بود که انجمن با بیان دیدگاه خود در جهت تشکیل این شورا و بررسی مشکلات معلولان و بحث بر سر اهمیت این شورا در جهت حل مشکلات معلولان توانست با توجه به تنها مخالف جمع یعنی وزیر رفاه به عنوان تنها متولی این امر، جمع را قانع کرده و موافقت دولت را اخذ کند. «انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در حال حاضر 18 هزار عضو دارد و تنها شرط عضویت در این انجمن و تخصیص خدمات معلولیت است». محمود نژاد با بیان این مطلب ادامه می دهد؛ امیدوارم پس از انجام یکسری فعالیت های زیربنایی بتوانیم اعضای خود را تا 150 هزار نفر افزایش دهیم. اما این نکته به این منظور نیست که تنها با عضویت در این انجمن، معلولان می توانند از خدماتی چون شرکت در اردو های انجمن، استفاده از بلیت هواپیمای نیم بها، هزینه تحصیل در دانشگاه و ارائه خدمات مشاوره حقوقی رایگان استفاده کنند. کارت عضویت افتخاری این انجمن تنها به کسانی اهدا می شود که مشخصاً فعالیت خاصی در جهت دفاع از حقوق معلولان انجام داده باشند. تلاش برای پیوستن به کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان از دیگر برنامه های این انجمن است و به اعتقاد مدیران انجمن پیوستن به این کنوانسیون 50 ماده یی که از سوی کشور های جهان برای دفاع از حقوق معلولان تهیه شده است برای ایران که قبل از طرح کنوانسیون قانون جامع معلولان را به تصویب رسانده است هیچ منعی ندارد.

محمودنژاد در پاسخ به چرایی لزوم پیوستن به این کنوانسیون می گوید؛ «موضوع اصلی این کنوانسیون رفع تبعیض و احقاق حقوق معلولان جهان است. در جوامع حقوق مساوی بین تمام اقشار مردم وجود ندارد. یک معلول از امکانات رفاهی، شهری، حمل و نقل عمومی و... نمی توانند استفاده کند. بنابراین رقابتی مساوی وجود ندارد. این رقابت مساوی زمانی اجرا می شود که مفاد این کنوانسیون این شکاف و نابرابری ها را به حداقل برساند.»

از همین رو است که انجمن دفاع از حقوق معلولان در بهمن سال گذشته همزمان با شروع زمزمه های پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق معلولان نشستی با معاونت حقوقی وزارت امور خارجه برگزار کرد و دیدگاه خود را بیان داشت. دل نگرانی های تلاشگرانی که در این انجمن برای معلولان فعالیت می کنند اما هنوز ادامه دارد؛ «متاسفانه زمزمه هایی مبنی براین قضیه که مفاد این کنوانسیون با شرع مغایرت دارد به گوش می رسد، در حالی که ماده 34 کنوانسیون اعلام می کند ملاحظات کشور ها نیز برای پیوستن به کنوانسیون لحاظ شده است.»

به اعتقاد محمودنژاد تمام بخش های کنوانسیون با دین اسلام مغایرت ندارد و در مجموع کنوانسیون حقوق معلولان یک قانون و معاهده مترقی، برای انسان های مترقی است. ضمانت اجرایی مفاد این کنوانسیون در ایران نیز یکی از بحث هایی است که مدیر عامل انجمن درباره آن سخن می گوید؛ در سازمان ملل برای تمامی کنوانسیون ها کمیته پیگیری نحوه اعمال و اجرای آنها وجود دارد و در هر کشور هم کمیته یی به این منظور فعال است. این کمیته ها هر ساله گزارش عملکرد خود را به این سازمان ارائه می دهند و به نوبه خود این بهترین ضمانت اجرایی است. او در ادامه افزود؛ بسیار خوش بین هستم که با تصویب کنوانسیون حقوق معلولان دولت جمهوری اسلامی ایران که آمیزه یی از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است و با عنایت به قانون جامع معلولان و چشم انداز 20 ساله معلولان که در دست تدوین است این کنوانسیون هم مثمرثمر باشد.

انجمن دفاع از حقوق معلولان تنها انجمن در ایران است که به تمامی معلولان ناشنوایان، نابینایان، جسمی - حرکتی و...خدمات ارائه می دهد. منبع درآمد این انجمن به گفته مدیر عامل آن از محل خدماتی است که خود اعضای انجمن انجام می دهند و از مشارکت های مردمی و دولتی به هیچ عنوان استفاده نمی کنند.

علاقه مندان به همکاری با این انجمن می توانند با شماره تلفن 55752719-55752785 تماس بگیرند. سایت اینترنتی انجمن به نشانی WWW.ADRH.IR نیز اطلاعات لازم را درباره انجمن حمایت از حقوق معلولان ارائه می دهد.


• روزنامه اعتماد
• چهارشنبه، 9 خرداد 1386 - شماره 1406


دفعات مشاهده: 6519 بار   |   دفعات چاپ: 2137 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 443 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb