تاکید نسرین مصفا به آگاه‌سازی جامعه نسبت به حقوق افراد معلول

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۱۱/۳۰ | 

کارگاه تخصصی حقوق افراد توانخواه/
تاکید نسرین مصفا به آگاه‌سازی جامعه نسبت به حقوق افراد معلول

یک استاد دانشگاه گفت: در آخرین گزارش ارائه شده از دبیرکل سازمان ملل متحد جمعیت معلول یک میلیارد نفر در جهان عنوان شده که نشان می‌دهد روز به روز شاهد گسترش این قشر در جامعه هستیم.

نسرین مصفا در کارگاه آموزشی تخصصی حقوق افراد توانخواه (دارای معلولیت) از منظر موازین بین‌المللی، اندیشه اسلامی و نظام حقوقی ایران در کمیسیون حقوق بشر اسلامی، اظهار کرد: حقوق معلولین در اکثر موارد مورد غفلت قرار گرفته و یک غفلت تاریخی نسبت به معلولین در اسناد حقوق بشر وجود دارد.

وی افزود: تا قبل از تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، سند لازم‌الاجرایی نسبت به این قشر وجود نداشت و معمولا حمایت از معلولان در قالب سازمان‌های خیریه دنبال می‌شد، البته ناگفته نماند نقش سازمان‌های غیردولتی در تدوین کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت بسیار برجسته است.

وی یادآور شد: در آخرین گزارشی که دبیرکل سازمان ملل متحد در سال 2013 اعلام کرده حدود یک میلیارد نفر معلول در جهان وجود دارد و در طول سال‌های گذشته جمعیت قشر معلول افزایش یافته است.

وی با بیان این که هدف کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، احترام به منزلت ذاتی این قشر است، خاطرنشان کرد: توجه به حقوق معلولین از نظر جنسیتی بسیار مهم است متاسفانه زنان معلول و دارای معلولیت در جامعه مورد تبعیض مضاعفی قرار گرفته‌اند. همچنین مدارس دخترانه این قشر نسبت به تعداد پسران آن‌ها بسیار کم است و دختران معلول حتی در ازدواج هم با مشکلاتی روبرو هستند.

وی افزود:‌ اصول کلی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت به مواردی همچون عدم تبعیض، مشارکت کامل این افراد در جامعه، احترام به ظرفیت‌های حقوق کودکان معلول و ... پرداخته است.

این استاد دانشگاه با بیان این که ماده چهار کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، تعهدات کلی دولت‌ها را نسبت به این قشر بیان کرده است،‌ ادامه داد: طبق این ماده دولت‌ها موظف هستند کلیه حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین را برای افراد دارای معلولیت فراهم کنند. همچنین دولت‌ها باید حمایت حقوق بشری خود را از این افراد در تمامی سیاست‌هایشان به عمل آورند و از هر روشی که مغایر با کنوانسیون مذکور است خودداری کند.

مصفا با بیان این که ماده 6 کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در مورد زنان معلول است، گفت: طبق این ماده باید توجه ویژه‌ای به زنان معلول شود و لازم است که جامعه را نسبت به حقوق افراد دارای معلول آگاه سازیم.

وی با اشاره به ارایه سبد کالا از سوی دولت ادامه داد: چرا رسانه‌ها باید افراد مسنی را که در صف سبد کالا ایستاده‌اند بزرگ جلوه دهند و آن‌ها را به عنوان افراد محتاج نشان دهند. در مورد افراد معلول هم به همین صورت است نباید این افراد شناسایی شوند و این موارد از جمله موارد مطرح نسبت به حقوق بشر است که باید به آن توجه کنیم.

وی با بیان این که مهم‌ترین قسمت کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در زمینه آموزش معلولین است،‌ گفت: دولت‌های عضو این کنوانسیون باید تدابیر مناسب برای آموزش قشر معلول فراهم آورند و موظف‌اند گزارشاتی را از اجرای موارد کنوانسیون در جامعه ارائه دهند.

منبع: ایسنا

دفعات مشاهده: 2698 بار   |   دفعات چاپ: 728 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 56 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb