"تاریکی" ارمغان تنبلی چشم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۱۸ | 

"تاریکی" ارمغان تنبلی چشم

نابینایی کودکان خراسان رضوی را تهدید می‌کند


AWT IMAGEمشهد - 1.4 درصد کودکان خراسان رضوی با شیوع بیماری تنبلی چشم در این استان در امتداد تاریکی حرکت می‌کنند که تشخیص و درمان به موقع آن می تواند راهی برای نجات این کودکان از نابینایی باشد.

 تنبلی چشم شایع ترین علت نابینایی یک چشمی در افراد زیر 20 سال است و طبق آمار شیوع بیماری تنبلی چشم در استان خراسان رضوی 1.4 درصد گزارش شده است که در صورت عدم شناسایی و پیشگیری به موقع کودکان را در معرض خطر نابینایی قرار می دهد.

کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های اداره کل بهزیستی خراسان رضوی به خبرنگار مهر می‌گوید: چشم یکی از بزرگترین نعمت‌هایی است که خداوند به انسان بخشیده و تحقیقات نشان می‌دهد تنبلی چشم یکی از علل نابینایی خفیف تا شدید است.

نرگس ژیان عابد ابراز می کند: تنبلی چشم شایع ترین علت نابینایی یک چشمی در افراد زیر 20 سال و دومین علت کاهش بینایی در کودکان بوده که نشان دهنده اهمیت پیشگیری از تنبلی چشم است.

ژیان عابد اظهار می کند: تنبلی چشم یک کاهش دید یک طرفه و گاهی دو طرفه است که حتی با اصلاح عیب انکساری و رفع مشکلات ساختمانی چشم برطرف نشده  و ادامه می یابد.

AWT IMAGE

رشد و تکامل مرکز بینایی تا سه سالگی ادامه دارد

وی ادامه می‌دهد: چشمان بعضی از کودکان با آن که سالم و طبیعی به نظر می‌رسند اما از سلامتی و دید کافی برخوردار نیستند.

ژیان عابد می‌افزاید: رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز از دوران جنینی تا حدود 10 سالگی ادامه دارد اما حداکثر رشد آن تا سه سالگی است.

وی عنوان می کند: نتیجه تکامل دستگاه بینایی در این دوران دید واضح و کامل است که در این مدت به خصوص در سه سال اول زندگی هر عاملی که باعث اشکال دید در یک یا هر دو چشم کودک شود رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می‌کند.

کارشناس پیشگیری از معلولیت های اداره کل بهزیستی خراسان رضوی تصریح می‌کند: شیوع بیماری تنبلی چشم در جهان بین دو تا پنج درصد و در ایران و همچنین در خراسان رضوی 1.4 درصد است.

عدم درمان به موقع و خطر نابینایی

وی عنوان می‌کند: تنبلی چشم با تشخیص به موقع قابل درمان است و در صورتی که به موقع تشخیص و درمان نشود فرد از یک چشم یا هر دو کم‌بینا یا نابینا خواهد شد.

ژیان عابد تصریج با بیان اینکه در حال حاضر معاینات پیشگیری از تنبلی چشم در سطح استان خراسان رضوی توسط پایگاه‌های سنجش بینایی در تمام طول سال انجام می شود، عنوان می‌کند: معاینات با چارت E و دستگاه پلاس اپتیکس انجام می شود.

وی ابراز می کند: بر اساس آمار در سال 92در خراسان رضوی تقریبا تعداد280 هزار کودک یک تا شش ساله مورد معاینه تنبلی چشم قرار گرفته اند.

نجات 963 کودک از تاریکی

ژیان عابد با بیان اینکه در سال 91در خراسان رضوی  از 178 هزار کودک معاینه شده برای تنبلی چشم 963 مورد کودک آمبلیوپ یا تنبلی چشم تشخیص داده شد می‌افزاید: با تشخیص تنبلی چشم در این کودکان اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام می‌شود.

وی ابراز می‌کند: معاینات در سه سطح انجام می‌شود که سطح اول توسط فرد غربالگر انجام و کودکانی که نیاز به معاینات تخصصی‌تر دارند به سطح دوم یعنی بینایی سنج‌ها و سطح سوم که چشم پزشکان هستند ارجاع می‌شوند.

کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های اداره کل بهزیستی خراسان رضوی تصریح می‌کند: پیگیری روند معاینات تنبلی چشم در کودکانی که به سطح دوم یا سوم ارجاع می شوند توسط بهزیستی انجام می شود.

وی عنوان می کند: درصد پیگیری در 963مورد کودک  تشخیص داده شده برای تنبلی چشم در سال 91 حدود 87 درصد بوده است.

جدی نگرفتن تنبلی چشم از سوی والدین آمار آن را افزایش داده است

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی هم می‌گوید: درمان 15 درصد کودکان مشکوک به ابتلا به بیماری تنبلی چشم در این استان قابل پیگیری نیست.

حسن حاجی پور با بیان اینکه تنبلی چشم یکی از شایع ترین دلائل نابینایی و کم بینایی در کودکان به شمار می‌‌آید، می‌افزاید: بیماری این تعداد از کودکان به دلیل بی‌توجهی والدین، جدی نگرفتن بیماری و عدم مراجعه آنان قابل پیگیری و درمان نیست.

AWT IMAGE

وی با اشاره به اجرای طرح آمبلیوپی (پیشگیری از تنبلی چشم) در خراسان رضوی ابراز می‌کند: این طرح سال‌هاست که در حال اجرا است و درصد پوشش روستایی و عشایری این طرح در خراسان رضوی 100 درصد است.

حاجی‌پور  اظهار می‌کند: طی یک سال گذشته از مجموع 280 هزار کودک سه تا شش سال واجد شرایط، 205 هزار و 324 نفر زیرپوشش این طرح قرار گرفته‌اند.

2 درصد کودکان معاینه شده آمبلیوپ هستند

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی تصریح می‌کند: بطور معمول یک و نیم تا دو درصد کودکان معاینه شده مبتلا به تنبلی چشم هستند.

وی ابراز می‌کند: درصد پوشش طرح آمبلیوپی در خراسان رضوی دو درصد بیشتر از میانگین کشوری و معادل 67 درصد است.

حاجی‌پور بیان می‌کند: فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی به جامعه در زمینه ضرورت و اهمیت پیشگیری و شناسایی به موقع بیماری‌هایی مانند تنبلی چشم موجب می‌شود از نابینایی کودکان بسیاری جلوگیری شود.

تنبلی چشم بیماری شایعی است که کودکان را به سمت تاریکی سوق می‌دهد و بی توجهی و جدی نگرفتن این مهم از طرف والدین از دلائل افزایش آن محسوب می‌شود که نیاز به فرهنگ سازی گسترده ای دارد.

--------------------------

گزارش: ملیحه زرین‌پور

منبع: مهردفعات مشاهده: 3583 بار   |   دفعات چاپ: 908 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 20 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb