اقتباسی از فیلم «مادر» روی صحنه تئاتر

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۳/۲۳ | 

اقتباسی از فیلم «مادر» روی صحنه تئاتر

یاد علی حاتمی زنده می‌شود


نمایش «بزار یه امشب بگذره» به کارگردانی مشترک علی برجی و مریم فتحی که اقتباسی آزاد از فیلم سینمایی «مادر» علی حاتمی و برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت است اجرای خود را از 19 خرداد ماه در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر آغاز کرده است.
مریم فتحی یکی از کارگردان های این اثر نمایشی در این باره گفت: نمایش «بزار یه امشب بگذره» اجرای خود را از 19 خرداد ماه در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است. این نمایش اثر برگزیده چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت انقلاب و دفاع مقدس بوده است و ما از طریق این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر معرفی شدیم و در بخش مرور حضور پیدا کردیم در این بخش هم نمایش توانست جوایزی را از آن خود کند.

وی ادامه داد: شاید چون این نمایش در جشنواره تئاتر مقاومت به صحنه رفته این تصور ایجاد شود که کار مستقیما در ارتباط با دفاع مقدس است در حالی که این اثر نمایشی داستان زندگی یک خانواده را در آخرین ساعاتی که مادر مریضشان در قید حیات است، روایت می کند. البته نمایش غیر مستقیم به جنگ تحمیلی ارتباط می یابد چون یکی از فرزندان این خانواده در جنگ شهید شده و برادر بزرگ خانواده نیز سالها قبل در جبهه حضور داشته است.

فتحی درباره داستان این اثر نمایشی توضیح داد: این نمایش نوشته ابراهیم رهگذر است و وی در نگارش این اثر نمایشی از فیلم «مادر» علی حاتمی اقتباس کرده است. داستان نمایش شب آخر زندگی مادری را روایت می کند که در کما به سر می برد و فرزندانش در خانه او جمع شده اند اما هرکدام از فرزندان با یکدیگر اختلافاتی دارند که باعث به وجود آمدن چالش در داستان می شود.

این کارگردان افزود: در این نمایش یکی از فرزندان معلول است که ما واقعا از یک فرد معلول برای بازی در نمایش استفاده کردیم. وی که احمد مطهوری نام دارد اولین بازی حرفه ای اش را در این نمایش تجربه کرده و ما برای آماده کردن وی تلاش زیادی انجام دادیم. این نمایش شباهتهای دیگری از لحاظ مضمونی و محتوایی نیز با فیلم «مادر» دارد.

AWT IMAGE

وی در پایان درباره تجربه کارگردانی مشترک در یک اثر نمایشی توضیح داد: من پیش از این هم چند تجربه دیگر با علی برجی به عنوان کارگردان داشتم. برای روی صحنه بردن این اثر نمایشی هر دو در میزانسن دادن و کارگردانی کار سهیم بودیم. در بخش تولید به دلیل اینکه برجی در نمایش بازی هم می کند من نقش بیشتری بر عهده داشتم. این نمایش چهارمین تجربه کارگردانی مشترک من و برجی است و خوشبختانه تعامل خوبی با یکدیگر داریم و حرف هم را می فهمیم.

مریم فتحی و علی برجی پیش از این نمایش‌های «ماه مهر از سال 60»، « مکاشفه ننه دلاور و فرزندانش» و «ماراساد» را کارگردانی کرده اند. نمایش «بزار یه امشب بگذره» پیش از این در سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت (انقلاب و دفاع مقدس) در رشته‌های بازیگری و کارگردانی و نمایشنامه نویسی حائز رتبه و دریافت جایزه شده است.

سروش طاهری، بهناز سلیمانی، میترا تبریزی، فاطمه امینی، احمد مطهوری، حمید صباغی و علی برجی بازیگران این اثر نمایشی هستند. گروه نمایش «بزار یه امشب بگذره» قرار است در طول 20 اجرای خود، از 20 زن فعال در عرصه‌های مختلف با اهدایی کتابی نفیس از سوی انتشارات گویا تقدیر کند.

نمایش «بزار یه امشب بگذره» هر روز ساعت 19:30 در سالن شهید قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.


دفعات مشاهده: 3063 بار   |   دفعات چاپ: 788 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 26 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb