کنوانسیون حقوق معلولین

    سازمان ملل متحد- آگوست 2006 – نمایندگان کار کنوانسیون حقوق معلولین را به اتمام رساندند

    بعد از 5 سال گفتگو کشورهای شرکت کننده در گردهمایی سازمان ملل- نیویورک - بر سر معاهده جدید دفاع از حقوق معلولین به توافق رسیدند.

  رییس مجمع عمومی سازمان ملل بعد از توافقنامه بدست آ مده اظهار داشت : این اولین کنوانسیون بزرگ این قرن است.او گفت که آنها حامل این پیام برای دنیا هستند که "ما می خواهیم که یک زندگی باشرافت وجود داشته باشد و اینکه همه انسانها برابرهستند.

    نماینده نیوزلند گفت این یک روز مهم برای سازمان ملل ومعلولین بشمار میرود این کنوانسیون خوبی است و تغییراتی برای معلولین به ارمغان خواهد آورد.

  اتمام کار عهدنامه بعد از یک روز مذاکرات فشرده و توافقی که بعد از چندین سال تلاش حادث گردید با تشویق صدها نماینده دولتی و همینطور نمایندگان سازمان های معلولین که در روند تدوین ماده 40 شرکت کرده بودند مواجه شد .

 

  طرفداران کنوانسیون اعتقاد داشتند که وجود یک معاهده لازم می باشدزیرا افراد معلول مبین کنار گذاشته شده ترین گروه ها هستند و در بیشتر مناطق دنیا حقوق آنها معمولا نادیده گرفته شده یا انکار می گردد.

    اگر چه کنوانسیون حقوق جدیدی را برای معلولین خلق نمی کند ولی اختصاصا تبعیض بر علیه معلولین را در تمامی جوانب زندگی شامل حقوق. دسترسی به عدالت حق تحصیل دسترسی به تسهیلات بهداشتی و حمل ونقل ممنوع می کند.

  کنوانسیون بصورت قاطع مورد توافق قرار گرفت.اگرچه در مورد ماده ای که در مقدمه به "اشغالگری خارجی" اشاره می شد 5 کشور رای مخالف دادند ولی آن ماده نیز تصویب شد.

  کنوانسیون بصورت رسمی برای تصویب شدن به مجمع عمومی سازمان ملل در نشست بعدی فرستاده خواهد شد.و سپس برای امضا و تصویب در تمامی کشور ها آماده خواهد بود. تخمین زده می شود 10% از جمعیت جهان یا در حدود 650 میلیون نفر از معلولیت رنج می برند.

  اتمام کار عهدنامه بعد از یک روز مذاکرات فشرده و توافقی که بعد از چندین سال تلاش حادث گردید با تشویق صدها نماینده دولتی و همینطور نمایندگان سازمان های معلولین مواجه شد .

طرفداران کنوانسیون اعتقاد داشتند که وجود یک معاهده لازم می باشد زیرا افراد معلول مبین کنار گذاشته شده ترین گروه ها هستند و در بیشتر مناطق دنیا حقوق آنها معمولا نادیده گرفته شده یا انکار می گردد .


دفعات مشاهده: 4930 بار   |   دفعات چاپ: 1860 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 235 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb