مصاحبه مطبوعاتی دکتر فقیه

معلول را از خود بدانیم

دکتر فقیه، رییس سازمان بهزیستی با شرکت در مصاحبه مطبوعاتی ویژه روز جهانی معلولان با رد رویکرد ایزوله محور، برای ارایه خدمات به معلولین، از "دسترسی برای همه" به عنوان رویکرد اساسی بهزیستی برای ارتقاء خدمات به معلولین خبر داد و گفت : باید این نگرش در جامعه ایجاد شود که معلول جدا از جامعه نیست و کافی است او را از خود بدانیم و همان امکانات و فرصت‌هایی که برای افراد عادی وجود دارد، در دسترس معلول هم قرار دهیم.

دسترسی برای همه
به گزارش مهرنو، دکتر فقیه گفت : انتظار واقعی معلولین از جامعه، فراهم کردن امکانات ویژه و انحصاری برای آنان نیست، چرا که این رویکرد، ضمانت کننده احقاق حق آنان نیست.
وی با تاکید بر اینکه تمامی فرصت‌ها و امکانات عادی جامعه باید در دسترس معلولان قرار گیرد، افزود : گام اول برای این مهم، ترویج بینش دسترس پذیر کردن محیط و جامعه برای معلولین بین مسئولین، برنامه ریزان و مردم است.
وی گفت : در طراحی هر پروژه‌ای باید از ابتدا دسترسی معلولین و افراد دارای ناتوانی سنجیده شود.
وی افزود : واقعیت این است که در حال حاضر 2 میلیون و 800 هزار نفر که دارای معلولیت متوسط به بالا هستند، از دسترسی به بسیاری از امکانات و فرصت‌های معمول جامعه محروم هستند.
وی با ذکر این مطلب که مشکلات معلولین را باید در معلولیت محیط جستجو کرد، تصریح کرد : در دسترس نبودن امکانات و فرصت‌ها، هزینه‌های معلولیت را افزایش داده است.

حمایت از حقوق معلولان
دکتر فقیه در بخش دیگری از سخنان خود به آسیب شناسی روند اجرای قانون جامع حمایت از معلولان پس از گذشت 30 ماه از تصویب پرداخت.
وی گفت : عدم پاسخگویی دستگاههای مجری قانون به نظارت و تامین نشدن اعتبار کامل برای اجرایی شدن مواد قانونی هزینه بر مهم ترین دلایل اجرایی نشدن کامل این قانون است.
وی اظهار داشت : عدم وجود حساسیت لازم در دستگاههای مسئول برای پیگیری تصویب بودجه مورد نیاز اجرای قانون مهم ترین مساله است.
وی با بیان اینکه در تمامی قوانین باید به مسایل معلولین توجه شود، گفت : امروز بیش از همیشه برای قوانین پیشگیرانه از معلولیت احساس نیاز می‌شود.
وی افزود: قانونی شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، پیوستن به کنوانسیون پیشگیری از معلولیت ناشی از انفجار مین و مالیات سلامت برای تولیدکنندگانی که خدمات و تولیدات آنها معلولیت شهروندان را باعث می‌شود، از جمله این قوانین است.
رییس سازمان در ادامه اعلام کرد با ارزیابی‌های انجام شده از عملکرد دستگاههای مسئول در اجرای قانون جامع حمایت از معلولان به زودی کم کارترین و فعال ترین دستگاهها به مردم و دولت معرفی خواهند شد.

متمم بودجه
دکتر فقیه در بخشی از سخنان خود شمن اشاره به عنایت دولت و مجلس، برای افزایش خدمات بهزیستی به معلولین و نیز پراخت شهریه تمامی دانشجویان معلول سراسر کشور در سال جاری، گفت : پیش بینی متمم بودجه خاص برای اجرای تعهدات قانونی بهزیستی در قبال معلولین، تضمین کننده حرکت مثبت در دولت جدید برای حمایت از معلولان است.
وی با اظهار امیدواری نسبت به تحقق این امر، گفت : امسال بهزیستی حداقل به 175 میلیارد تومان متمم بودجه دارد.

معلولان و انتخابات
دکتر فقیه در ادامه با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از شوراهای اسلامی به عنوان مهم ترین نهادی ذکر کرد که می‌توانند در حل مشکلات و مسایل معلولان یاری کنند.
وی افزود : بهزیستی حق دارد به عنوان متولی حمایت از حقوق این قشر از جامعه این درخواست را مطرح کند که کاندیداهای انتخابات شوراها برای حل مشکلات و مسایل معلولین برنامه‌های خود را ارایه دهند.

جشنواره علمی رودکی
وی همچنین با طرح این موضوع که در گذشته به خاطر وجود وجود دغدغه‌های مالی و معیشتی معلولین، همیشه ارایه خدمات مادی اولویت بیشتری داشته است، گفت : نیاز است برای کشف و پرورش استعدادهای این قشر از جامعه به همه ابعاد توانمندی‌ها توجه شود.
وی افزود : در همین راستا، برای نخستین بار با برگزاری جشنواره رودکی، معلولان نخبه و مبتکر کشور شناسایی و معرفی می‌شوند و سعی داریم نظیر جشنواره خوارزمی برندگان آن از مزایا و امتیازات خاص برخوردار شوند.
وی در ادامه گفت : جشنواره فیلم بهزیستی نیز با همین هدف و برای نخستین بار از 10 الی 15 دی ماه برگزار می‌شود.
وی افزود : تاکنون بیش از هزار اثر سینمایی، مستند و فیلم‌های ویژه به دبیرخانه جشنواره رسیده که نشان از توجه خاص به موضوعات بهزیستی است.دفعات مشاهده: 3605 بار   |   دفعات چاپ: 1465 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 171 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb