"دختران انتظار" در انتظار فرشتگان

به انگیزه هفته بهزیستی

"دختران انتظار" در انتظار فرشتگان

دخترانی که در مرکز نگهداری معلولین ذهنی سمیه شاهرود زندگی می‌کنند هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوند نگاهشان را به در ورودی مرکز می‌دوزند به این امید که یکی از در وارد شود.

هرکدام از این دختران وقتی شب سر بر بالین خواب می‌گذارند در خلوت خود فرشته‌ای سپیدپوش را پذیرا می‌شوند که برای آنها عشق ، محبت و شادی را به ارمغان آورده است.

و چه زود شب به روز مبدل می‌شود و دنیای قشنگ و زیبای این دختران جای خود را به دنیای سختیها، دلتنگیها،انتظار و تکرار مکررات می‌دهد.

این دختران از بس اینجا مانده‌اند از دستشان در رفته است که سالهای سال از عمرشان گذشته و امروز سی سال ، چهل سال یا بیشتر ازعمرشان می‌گذرد.

بسیاری از این دختران تا آنجا که یادشان مانده نه مادری ، نه پدری ، نه خواهری نه برادری و نه فامیلی داشته و دارند، انگار از آسمان افتاده‌اند به زمین و روزی تک و تنها دوباره باید به آسمان کوچ کنند!
مامانم از دست رفت ، بابام از دست رفت ، داداشم هم از دست رفت ، تنها دو خواهر برایم ماند و یک دنیا مشکل و کمبود!
"آزیتا" متولد‪ ۱۳۵۰‬که هشت سال است در مرکز نگهداری معلولین ذهنی سمیه شاهرود زندگی می‌کند می‌افزاید: گرچه از زندگی در اینجا راضی هستم اما آخرش چی ؟
می‌گویم: چه آرزویی داری ؟
می‌گوید: دو آرزو بیشتر ندارم،اول اینکه من هم یک زندگی معمولی داشته باشم، مثل همه مردم!
می‌گویم: واضح تر بگو، دلت چه می‌خواهد؟
شرم و حیا سراسر وجودش را فرا می‌گیرد ، چشم به زمین می‌دوزد و با زبان بی‌زبانی فریاد آرزو سر می‌دهد.

می‌پرسم: آرزوی دومت چیست ؟
باز از خجالت سرخ می‌شود، صدایش را پایین می‌آورد، طوری که هیچکس غیر از من صدایش را نشنود.

می‌گوید: آرزوی دیگرم این است که مستمری بابام را که پس از فوتش قطع شده کمیته امداد دوباره برقرار کند!
"اکرم" ، متولد ‪ ۱۳۴۵‬که از چهارماهگی به انجمن ملی حمایت از کودکان بی‌سرپرست آن زمان سپرده شده و بعد از انقلاب به این مرکز منتقل شده با مقوله‌ای به نام خانواده کاملا بیگانه است.

او می‌گوید: نه پدری ، نه مادری ، نه فامیلی و نه کسی را دارم که با او درد دل کنم! نه کسی را دارم که او را دوست داشته باشم و می‌افزاید: من هم آدمم مثل همه آدمهای دیگر، می‌خواهم سرکار بروم ، مستقل باشم و تشکیل خانواده بدهم!
می‌پرسم: چه کاری بلدی ؟
پاسخ می‌دهد: ‪ ۱۴‬سال در مهد کودک مجتمع بهزیستی کار می‌کردم ولی متاسفانه همه آنها جمع شد.

و باز هم یک "اکرم" دیگر،این یکی متولد ‪ ۱۳۴۷‬است که ازاول انقلاب تاکنون دراین مرکز زندگی می‌کند.

او از تمام زندگی‌اش تنها دلخوشی‌اش آوردن مقام در جشنواره معلولان دررشته سرود در سال ‪ ۱۳۷۳‬در تهران است و بس !
می‌پرسم: آرزویی نداری ؟
نگاهی که به دوردستها می‌اندازد از صد پاسخ نیز گویاتر است.

می‌گویم: دیگر چی ؟
می‌گوید: همیشه آرزو داشتم و دارم که روزی رهبر معظم انقلاب راملاقات کنم.

و درحالی که به پوستر رهبر معظم انقلاب اشاره می‌کند از من می‌خواهد پیامش را به حضورایشان برسانم.

رئیس اداره بهزیستی شاهرود با بیان اصطلاح "رسوبی شدن" عمق سرنوشت رقت بار ساکنان این مرکز را عیان می‌کند و می‌گوید: متاسفانه به علت طولانی شدن مدت اقامت اکثر افراد ساکن در این مرکز، بحث "رسوبی شدن" در اینجا به یک معضل تبدیل شده است.

"مسعود جهان‌سیر" تصریح می‌کند: این افراد از بس اینجا مانده و از جامعه دور افتاده‌اند، از نظر روحی و روانی دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.

به گفته وی این افراد به حمایتهای عاطفی، روانی و اجتماعی نیاز مبرم دارند و جامعه باید با ارائه فرصتهای مساوی به معلولان، زمینه مشارکت آنها را در عرصه‌های مختلف فراهم سازد.

وی با ذکر این مطلب که افراد سالم معمولا نگرش منفی توام با تبعیض نسبت به معلولان دارند بر ضرورت بازدید مردم و مسئولان از اینگونه مراکز و آشنا شدن آنها با وضعیت زندگی معلولان تاکید می‌کند.

وی با انتقاد از مسئولانی که به رغم ارسال دعوتنامه حتی سالی یک بار از اینگونه مراکز بازدید نمی‌کنند تصریح می‌کند: افرادی که دراین نوع مراکز بسر می‌برند از دیدن کسانی که تحت هر عنوان از محل اسکان آنها بازدید می‌کنند بسیار خوشحال می‌شوند.

"جهان سیر" اجرای برنامه ورزش روزانه و برگزاری کلاسهای آموزش مهارتهای زندگی با همکاری روانشناسان و مشاوران مربوطه را از جمله اقدامات در حال اجرا در این مرکز اعلام می‌کند که به گفته وی برای بالا بردن روحیه معلولان بسیار موثر است.

وی از ارتباط مرکز مشاوره حمایت از خانواده بهزیستی شاهرود با این مرکز نیز یاد می‌کند و می‌گوید: با فعالیتهای مشاوره‌ای این مرکز زمینه دو مورد ازدواج معلولان در گذشته فراهم شده است.

درمرکز نگهداری معلولان ذهنی سمیه شاهرود ‪ ۲۱‬دختر بالای چهارده سال زندگی می‌کنند.

• خبرگزاری جمهوری اسلامی ‬دفعات مشاهده: 6725 بار   |   دفعات چاپ: 1905 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 481 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb