پیام جامعه معلولین ایران 12 آذر 1393

 | تاریخ ارسال: 1393/9/8 | 

پیام جامعه معلولین ایران 12 آذر 1393

بسمه تعالی

به یاد قهرمان واقعه عاشورا امام حسین (ع ) که در وعظ های شورانگیز عرفات - اندکی پیش از شهادت وی و یارانش -  به حمایت از معلولان سرزمینهای اسلامی پرداخت و رسالت خود را فراتر ازبنیان دهی حکومت ، در رسیدگی به امور مردم خویش و بیش از همه ناتوانان جامعه خویش دانست :
"ای مردم مشاهده می شود که بدون بیم و نگرانی پیمان خود را با خداوند شکسته اید در حالی که از نقض تعهدات پدران خود هراسناک هستید . اما پیمان خودتان را با رسول خدا و التزام به فرامین آن حضرت را عملا معتبر نمی شمارید . به همین دلیل نابینایان و ناشنوایان و معلولین در شهرها پشتیبان و یاور ندارند و به امور آنها رسیدگی نمیشود.
ای مردم به اندازه شرایط و موقعیت خودتان ، برای معلولان احساس مسئولیت نکرده  و تلاش نمی کنید ، اگر توانایی هیچ کاری ندارید حداقل از خادمان معلولان تشکر نمایید."
روز جهانی معلولان یادآورگام هایی است که در جهت پیشرفت زندگی اجتماعی معلولان برداشته شده است و گامهایی که باید در آینده برداشته شود. معلولان به شخصه ، خانواده های آنها ، مسئولان و سازمانهای غیردولتی مرتبط با امور معلولان همگی به همت و جهد خود و با برنامه های مدون و غیر مدون ، با امکانات محدود و موانع فراوان ، راهی سخت و ناهموار را تا رسیدن به جایگاه کنونی طی کرده اند . هر چند نقطه ایده آل نیست ولی با بنیادهایی که برای حرکت فراگیر ایجاد شده است ، ایجاد جنبشی اساسی برای بهبود شرایط معلولان با اذعان به حرکت های سریع جهانی لزوم و ضرورت بیشتری دارد و برنامه ریزی مدون طولانی مدت در سطح سیاستگزاری کلان و مسئولیت پذیری و التزام به قوانین و برنامه های معلولان امری حیاتی است .

معلولان کلان شهرها ، حاشیه نشین ها ، شهرستان ها و روستاهای کشور هنوز درگیر مشکلات عدیده ای برای نیل به زندگی مستقل هستند و جامعه هنوز پذیرای کامل آنها با تمام کوشایی و توانایی که  آنها بروز می دهند ،  نمی باشد و دردهای اجتماعی آنها سنگین تر از دردهای جسمانی آنهاست اولویت های آنها تنها موانع فیزیکی نیست بلکه موانع فکری و فرهنگی نیز شرایطی صعب و سخت را برای آنها رقم می زند .
هنوز مردمان و مسئولانی هستند که درک دقیق و عمیقی از نوع و شکل زندگی 15 درصد از جامعه خودکه معلول هستند را ندارند و تلاش جدی در این جهت مصروف نمیدارند. معلولان بیش از اینکه خواهان امتیاز و حقی برتر باشند به دنبال حق برابر و فرصت های مساوی در زندگی اجتماعی هستند همانی که همه شهروندان یک جامعه به تصریح قوانین اساسی ملزم به داشتن آنند . معلولان بیش از آنکه همدردی جامعه را بجویند در طلب همدلی و همفهمی آحاد جامعه نسبت به خویش اند تا بتوانند مستقلانه و در کنار اجتماع ، زندگی فعال ، ثمر بخش و با نشاطی را تجربه نمایند.
برای رسیدن به این نقطه ایده آل معلولان هرگز از پای نمی نشینند و با تمام قوا و استعدادهای خود می کوشند تا باور بودن و ارزشمند بودن خود را به جامعه بقبولانند. متولیان سازمانهای غیر دولتی مرتبط با امور معلولان نیز وظیفه ای بس سنگین دارند و باید به دور از مطامع و منافع انسانی ، هوشمندانه و فداکارانه بکوشند تا مسائل مربوط به جامعه هدف خود را در مسیری سازنده قرار دهند و به مسئولان حقوق و خواسته های معقول و جمعی
معلولان را یادآوری نمایند.  مسئولان گرامی نیز باید برای معلولان با این جمعیت قابل توجه از کشور با تدبیر بیاندیشند و برنامه ریزی اساسی ارائه دهند و امید را به زندگی ایشان ببخشند. جامعه معلولین ایران با تمام توان و خوش بینانه مسیر پیش رو را طی می نماید و با یاری همه امیدوار است سالهای آتی منجر به تحول و تغییری اساسی در زندگی جمعی و فردی معلولان شود .


خواسته های جامعه معلولین ایران از مسئولان :

1- لحاظ کردن معلولان در حقوق شهروندی و ارتقا و اعتلای حقوق شهروندی آنها ؛
2- فرهنگ سازی جامعه در جهت فهم و درک شایسته تر معلولان توسط رسانه ها؛ صدا و سیما و مطبوعات و غیره؛
3- حمایت شایسته و بایسته از نخبگان معلولان و رفع موانع پیش روی آنها در جهت رسیدن به ارکان بالاتر با هدف خدمت رسانی به جامعه ؛
4- تصویب " قانون جامع اصلاحی حمایت از حقوق معلولان کشور " در مجلس شورای اسلامی با تامین حق و حقوق معلولان ؛
5-  اعمال  ضمانت های قانونی بیشتر برای اجرایی شدن قانون جامع و دادن اختیارات بیشتر به متولیان این قانون جهت نظارت بیشتر و دقیق تر بر روند اجرای آن ؛
6- اجرا نمودن " کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان " و دخیل نمودن سازمانهای غیر دولتی در اجرا و تدوین گزارش های لازمه آن ؛
7- تقویت هر چه بیشتر سازمانهای غیردولتی با رفع موانع حقوقی ، فرهنگی ، سازمانی آنها که بی شک حضور آنها حل کننده بسیاری از مسایل جامعه هدف است و یاری گر مسئولان دولتی در برنامه ریزی و اجرای آن در این مسیر می باشد؛
8-  آسیب شناسی جدی عملکرد گذشته سازمان های دولتی و غیر دولتی نسبت به معلولان با هدف شناخت مزیت ها و معایب کارهادر این حوزه حساس .


دفعات مشاهده: 4599 بار   |   دفعات چاپ: 994 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

همراه شویم   

شمعدانی کیست؟

  • پایگاه اینترنتی معلولان ایران ـ شمعدانی ـ به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه کشورعزیزمان ایران راه اندازی شده است.
    شمعدانی به یک درد مشترک می پردازد.
  • درد قریب به بیست میلیون شهروند ایرانی یعنی " معلولیت " ؛ شهروندانی که با موضوع معلولیت دست به گریبانند حال یا خود عضوی دچار معلولیت دارند یا یکی و شاید دو یا سه یا ... نفر از اعضای خانواده اشان معلولیت دارند یا عضو تیم بزرگ و دلسوز توانبخشی ایران می باشند.
  • در شمعدانی می توانید از اهم اخبار معلولان، مناسب سازی محیط های شهری ( چه در همین تهران خودمان و چه در روستای خود شما)، بحث و جدلهای دولتمردان درباره معلولان، ورزش، قوانین و مقرارت کشوری و بین المللی، مقاله های مفید و سودمند و هر مطلبی مرتبط با معلولیت آگاه شوید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 53 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 37 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 24818278 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1337 بازدید

شمعدانی حمایت می کند


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb