تشکیل اکیپ‌های سیار نظارت بر مناسب‌سازی ادارات

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۰/۸ | 

رئیس سازمان بهزیستی کامیاران خبر داد
تشکیل اکیپ‌های سیار نظارت بر مناسب‌سازی ادارات


رئیس بهزیستی کامیاران از تشکیل اکیپ‌سیار نظارت بر اقدامات و مشکلات مناسب‌سازی در ادارات این شهرستان خبر داد.
 حبیب‌الله ابراهیمی در جلسه ستاد پیگیری مناسب‌سازی محیط شهری و اماکن عمومی، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه مولود، به  نام‌گذاری جهانی دهه‌ گذشته (سال 83 تا 93) به عنوان دهه معلولان اشاره کرد و  اظهار داشت: قطعا این مهم برای ایجاد توجه ویژه در تمامی سطوح نامگذاری شده است.

وی افزود: بالغ بر 6 درصد مردم کل جهانی به نوعی دارای معلولیتی هستند و با توجه به اینکه هر شهروندی در تمامی جامعه دارای حق و حقوقی است نمی‌توان معلولان را از این حق مسلم و از این قاعده مهم مستثنی کرد.

ابراهیمی تردد آسان در پارک‌ها، خیابان‌ها، ادارات و به خصوص معابر را مسجل‌ترین حقوق هر معلول دانست و اضافه کرد: بهزیستی به عنوان بزرگترین حامی و پشتیبان معلولین مکلف به رسیدگی به این مهم در سطح شهرستان است.

وی در ادامه ضمن تشریح آخرین اقدامات بهزیستی در خصوص مناسب‌سازی اماکن و معابر شهری برای معلولان و ضمن تقدیر از اقدامات مناسب شهرداری در این راستا، اظهار داشت: امروز نه تنها در کامیاران و کردستان بلکه در اکثر استان‌ها، معابر برای عبور و مرور معلولان مناسب نیست.

این مقام مسئول ضمن ابراز امیدواری برای طراحی‌هایی آتی متناسب با وضعیت جسمی معلولان، افزود: همه مسئولان باید با همکاری و همراهی، ضمن انجام اقدامات مناسب و استاندارد، عبور و مرور و تردد معلولان را سال به سال بهتر کنیم.

رئیس بهزیستی کامیاران مناسب‌سازی برای معلولان را یکی از استانداردهای جهانی دانست و اضافه کرد: این مهم در راستای توسعه مفهوم اجتماعی کردن معلولان و راحتی و سهولت دسترسی به امکانات در جامعه برای این افراد انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در قانون جامع حمایت از معلولان نیز به مناسب‌سازی اماکن و معابر مورد دسترسی آنها تاکید شده است، اظهار داشت: مناسب‌سازی شهری، تردد آسان، دسترسی راحت به تمامی امکانات برای معلولان، حق قانونی آنها و ایجاد این شرایط وظیفه مهمی بر دوش ما مسئولان است.

ابراهیمی گفت: شهرداری مکلف است در پروژه‌های در حال ساخت و یا نوساز عام‌المنفعه، تمامی اقدامات مناسب‌سازی اماکن و معابر معلولان را مورد توجه قرار دهد و در صورت عدم مناسب‌سازی در این اماکن از صدور پایان‌کار برای این ساختمان‌ها خود‌داری کند.

وی به تصویب مصوبه تشکیل اکیپ‌سیار نظارت بر اقدامات و مشکلات مناسب‌سازی در ادارات این شهرستان اشاره کرد و افزود: بهزیستی از طریق این اکیپ سیار وظایفی و اقدامات مناسب‌سازی که برای هر اداره مشخص شده پیگیری کرده و مشخص خواهد شد که کدام دستگاه به وظایف خود عمل کرده و کدامیک نیز کوتاهی کرده است.

رئیس بهزیستی کامیاران بر همکاری کامل از سوی تمامی ادارات و ارگان‌ها و بخصوص بانک‌ها در راستای ایجاد رمپ استاندار در ورودی ساختمان‌هایشان تاکید کرد و گفت: نبود رمپ مناسب در برخی از مدارس سطح شهرستان که معلولان جسمی در آن در حال تحصیل هستند، آنها را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.

ابراهیمی بحث اصلی را فرهنگ‌سازی دانست و تصریح کرد: تمامی بانک‌ها طبق قانون مکلف به ایجاد مسیرهای تردد آسان برای معلولان هستند.

 وی بیان کرد: یکی از دانش‌آموزان هنرجو در هنرستان خوارزمی به علت عدم مناسب‌سازی و ناممکن بودن تغییر فضای‌های آموزشی داخلی این دبیرستان مجبور به تغیر رشته شد.

اولویت اصلی مناسب‌سازی با بانک‌ها است

ابراهیمی به عدم تخصیص حداقل بودجه‌ای از اعتبارات جاری از سوی ادارات در راستای مناسب‌سازی و تسهیل در مسیر تردد آسان برای معلولان در ادارات سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: بانک‌ها یکی از اولویت‌دارترین نهادهای اداری در راستای مناسب‌سازی برای معلولان هستند که باید در این راستا اهتمام جدی ورزند.

رئیس سازمان بهزیستی کامیاران در پایان لزوم ایجاد مسیر تردد آسان برای معلولان در روستاها بخصوص در خانه‌های بهداشت را ضروری دانست و اظهار داشت: متأسفانه برخی از پل‌های آهنی شکاف‌دار نصب شده بر روی آبراهه‌ها طوری نصب شده‌‌اند که چرخ ویلچر در وسط این شکاف‌ها گیر کرده و موجب ایجاد مشکلات مضاعف برای معلولان می‌شود.
منبع: فارس


دفعات مشاهده: 868 بار   |   دفعات چاپ: 321 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb