مناسب سازی محیط خانه بیش از 6 هزار جانباز بالای70 درصد

 | تاریخ ارسال: 1393/10/9 | 

 مناسب سازی محیط خانه بیش از 6 هزار جانباز بالای70 درصد


تهران - مدیرکل مناسب سازی و سرپرست گلزارهای شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران از مناسب سازی محیط خانه 6 هزار و 500 نفر از جانبازان بالای 70 درصد دارای مشکلات جسمی و حرکتی خبر داد.
«علیرضا امینی» روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی افزود: در مجموع 95 درصد فعالیت مناسب سازی محیط منزل این جانبازان انجام شده و پنج درصد باقیمانده به دلیل عدم مراجعه خود افراد و یا شاید کسی از قلم افتاده باشد، صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه مناسب سازی شامل جانبازان دارای مشکل جسمی و حرکتی، قطع عضوها و کسانی که روی ویلچر هستند، می شود، اظهار داشت: در راستای اجرای این طرح ساماندهی محیط داخلی منزل ایثارگران از جمله اتاق خواب، سرویس های بهداشتی و دیگر مکان های موردنیاز جانبازان انجام می شود تا آنان بدون نیاز به دیگران از این مکان ها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: طرح ساماندهی و مناسب سازی محیط داخلی منازل این جانبازان از حدود 6 سال پیش تاکنون آغاز شده است و قرار است منازل تمامی جانبازان با چنین مشکلاتی ساماندهی و مناسب سازی شود.

***والدین شهدا نیز از ساماندهی محیط داخلی خانه بهره مند شدند

امینی ادامه داد: همچنین تاکنون 10 هزار نفر از خانه های والدین شهدا که دارای کهولت سن هستندف نیز مناسب سازی و ساماندهی شده است.

مدیرکل مناسب سازی و سرپرست گلزارهای منور شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: سعی می شود حداقل امکانات برای والدین معظم شهدای دارای کهولت سن در منازل آنها فراهم شود تا بدون مشکل بتوانند نیازهای خودشان در منازلشان را برطرف کنند.

وی تصریح کرد: طرح ساماندهی و مناسب سازی منازل والدین شهدا نیز از دو سال پیش در سطح کشور آغاز شده که قرار است آمار مناسب سازی منازل والدین شهدا تا 40 هزار محیط داخلی منازل برسد.

***500 ساختمان اداری بنیاد شهید برای تردد بهتر جانبازان ساماندهی می شود

امینی افزود: همچنین در راستای تسهیل در تردد جانبازان دارای ویلچر و یا قطع عضو 500 ساختمان اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور ساماندهی و مناسب سازی می شود.

وی اظهار داشت: در مرحله اول تمامی اشکالات مربوط به این ساختمان ها شناسایی شد و کار مناسب سازی ورودی ها و سرویس های بهداشتی و داخل ساختمان ها برای ورود جانبازان قطع نخاعی و ویلچری در حال انجام است.

***در زمینه مناسب سازی محیط شهری خیلی عقب هستیم

امینی همچنین ضمن انتقاد از عدم مناسب سازی محیط شهری برای جانبازان و افراد دارای مشکلات جسمی و حرکتی گفت: متاسفانه به رغم پیشرفت های خوب پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، در زمینه مناسب سازی محیط شهری خیلی عقب هستیم.

وی گفت: مناسب سازی محیط شهری به عنوان یک کار مهم برای ما محسوب می شود و دستگاه هایی از جمله وزارت کشور (استانداران و شهرداران) و وزارت راه و شهرسازی موظف به اجرای طرح مناسب سازی هستند.

امینی افزود: به همین منظور به خاطر مشکلاتی که در قانون مناسب سازی وجود داشت، بنیاد شهید در یک برنامه 5 / 1 ساله اقدام به اصلاح قانون کرد و در حوزه محیط شهری آسیب شناسی جدی را انجام داد که بیشترین اشکال و مانع مربوط به بحث فرهنگ در این زمینه است.

وی اضافه کرد: از آنجا که موضوع فرهنگ و مناسب سازی محیط شهری در کشورمان جا نیفتاده است، برخی از دستگاه های متولی نیز این کار را به خوبی انجام نداده اند.

وی از رسانه های گروهی و خبرنگاران خواست در این زمینه فرهنگ سازی لازم را انجام دهند چرا که موضوع مناسب سازی هنوز در کشور ما نهادینه نشده است.

امینی ادامه داد: به همین منظور 17 عنوان کتاب در زمینه مناسب سازی توسط بنیاد شهید تهیه شده تا در اختیار متولیان قرار گیرد و از این طریق بحث مناسب سازی محیط شهری بهتر انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 15 تبلیغات تلویزیونی با موضوع مناسب سازی نیز توسط بنیاد شهید ساخته شده که در اختیار صدا و سیما قرار می گیرد تا از این طریق به فضای مناسب سازی کمک شود.

امینی در ادامه گفت: خبرنگاران می توانند این موضوع را به عنوان باقیات صالحات به خوبی پیگیری کنند تا مشکل جانبازان کشورمان نیز حل شود.

مدیرکل مناسب سازی و سرپرست گلزارهای منور شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: اکنون کار ساماندهی 53 هزار مزار شهدای دیگر نیز در دست اجرا است که این طرح ها نیزبیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تصریح کرد: قرار است تا پایان خرداد 94 کارساماندهی حدود 90 درصد از این قبور شهدا بجز بهشت زهرا به پایان برسد.

امینی افزود: 30 هزار مزار باقیمانده نیز که اغلب در روستاها و به صورت تک مزاری است در حال بررسی برای ساماندهی است.

***موضوع شهید و مزار شهدا موضوعی مهم و کلیدی است

مدیرکل مناسب سازی و سرپرست گلزارهای منور شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: موضوع شهید و مزار شهدا براساس فرمایشات معمار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقاب به عنوان موضوعی مهم و کلیدی است و ما به عنوان مسوولان کشوری موظفیم گلزارهای شهدا را به نحو احسن حفظف تعمیر، بازسازی و مناسب سازی کنیم تا در قرن های آینده گلزارها همچنان زنده بماند.

وی تصریح کرد: مهمترین پایگاه فرهنگی پس از انقلاب اسلامی، بحث گلزار شهدا است و به همین منظور باید برای ساماندهی آنها تلاش جدی صورت گیرد.

***دنبال مسقف سازی گلزارها شهدا نیستیم

مدیرکل مناسب سازی و سرپرست گلزارهای منور شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ما دنبال مسقف سازی گلزار شهدا نیستیم چرا که گلزارهای شهدا باید در متن جامعه باشد.

امینی افزود: اما در مناطق سردسیری و گرمسیری به دلیل شرایط آب و هوایی بحث مسقف سازی صورت می گیرد.

***در روستاهای فاقد سکنه گلزار شهدا باقی می ماند

امینی ادامه داد: در روستاهایی که سکنه آنها خارج می شوند یا تعدادشان کم می شود، گلزار شهدا حتی اگر یک قبر شهید باشد، باقی می ماند و ما نگهداری و حفاظت از این قبور را بیشتر خواهیم کرد.

وی از مخروبه شدن برخی گلزارهای شهدا نیز انتقاد کرد و گفت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که فقط 20 سال از جنگ گذشته، نباید نسبت به قبور شهدا بی توجه باشیم چرا که اگر ما توجه نکنیم چه کسی باید حفاظت و نگهداری از قبور آنها را به عهده داشته باشد.

***80 درصد گلزار شهدای ساماندهی شده به شهرداری ها و دهیاریها تحویل شد

مدیرکل مناسب سازی و سرپرست گلزارهای منور شهدای بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: از آنجا که حفظ و نگهداری گلزار شهدا پس از ساماندهی به عهده وزارت کشور است، بعد از ساماندهی تحویل شهرداری ها و دهیاری ها می شود.

امینی افزود: به همین منظور تاکنون 80 درصد از گلزارهای ساماندهی شده به شهرداری ها و دهیاری ها تحویل داده شده است.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه گلزارها تحویل داده می شود اما هر هفته یا به صورت ماهانه به این گلزارها سرکشی می شود تا در صورت بروز اشکالات، نسبت به رفع آنها اقدام شود.

منبع: ایرنادفعات مشاهده: 1488 بار   |   دفعات چاپ: 509 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb