معلولان در برنامه‌ریزی‌های کلان مدنظر قرار نمی‌گیرند

رییس هیأت مدیره جامعه معلولان استان فارس:
استفاده از خودروی شخصی برای معلولان ضروری است
معلولان در برنامه‌ریزی‌های کلان مدنظر قرار نمی‌گیرند

رییس هیأت مدیره جامعه معلولان استان فارس گفت: استفاده از خودروی شخصی در زمان حاضر برای معلولان به یک امر ضروری تبدیل شده‌است، به گونه‌ای که بدون آن حضور بسیاری از معلولان در اجتماع و شرکت در فعالیت های اجتماعی قابل تصور نیست.
سعید فانی افزود: معلولان زیادی هستند که به شدت وابسته به وسایل حمل و نقل شخصی خودند و این ناشی از نامناسب بودن وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی برای استفاده افراد با وضعیت‌های خاص هستند.
به گفته وی هم اکنون قریب به ده درصد جمعیت شهرهای بزرگ را معلولان تشکیل می‌دهند، اما در برنامه‌ریزی‌های کلان این گروه مدنظر قرار نمی‌گیرند.
او تاکید کرد: معلولان برای حضور در محل کار، تحصیل، انجام مراحل درمانی و خدمات توانبخشی مربوط به خود، فعالیت های ورزشی و حتی گردشگری همراه با خانواده مجبور به استفاده از خودروهای شخصی خود هستند و نباید با ایجاد موانعی همچون سهمیه بندی بنزین برای آنان مشکل ایجاد کرد.
وی با ابراز تاسف از نوع نگاه مدیران استان به جامعه معلولان گفت: در این زمینه حتی یکی از مسوولان عالی رتبه استان با این تفکر که خودروی معلولان مصرفی همانند دیگر خودروها را دارد افزایش سهمیه بندی بنزین را برای این گروه غیرضروری می‌داند و یا اقداماتی که در خصوص اصلاح وضعیت حمل ونقل عمومی و مناسب‌سازی اتوبوس ها قرار بوده انجام شود کماکان انجام نشده و یا استفاده از خودروهای ون برای جابجایی معلولان با وضعیت های خاص همچنان متوقف مانده است.
به گفته وی بالا بودن میزان کرایه خودروهای سواری عمومی مانند تاکسی ها و تاکسی تلفنی ها و از طرفی فقر اقتصادی و عدم امکانات مالی بسیاری از افراد این گروه آنان را مجبور ساخته با وام های بانکی، و یا استقراض از نزدیکان و خانواده نسبت به تهیه یک خودروی شخصی که عموماً هم فرسوده هستند اقدام کنند.
فانی در پایان گفت: به هرصورت دولت عدالت محور لازم است برای این مهم که یکی از جلوه های عدالت نیز خواهد بود فکری اساسی بکند.

• ایسنا


دفعات مشاهده: 5750 بار   |   دفعات چاپ: 1691 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 431 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb