مهرداد غفارزاده: دریا و ماهی پرنده حرف‌هایی فراتر از زندگی ناشنوایان دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ | 

نشست رسانه ای دریا و ماهی پرنده برگزار شد؛
مهرداد غفارزاده: دریا و ماهی پرنده حرف‌هایی فراتر از زندگی ناشنوایان دارد


کارگردان فیلم سینمایی «دریا و ماهی پرنده» گفت: این فیلم حرف هایی فراتر از زندگی یک فرد ناشنوا دارد و یکی از معضلات این قشر که بزهکاری است را به تصویر می کشد.

نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «دریا و ماهی پرنده» به کارگردانی مهرداد غفارزاده لحظاتی پیش با اجرای علیرضا بهنام در سالن سعدی مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست مهرداد غفارزاده کارگردان «دریا و ماهی پرنده» درمورد تفاوت فضای این فیلم با نخستین فیلم سینمایی‌اش «گیرنده» توضیح داد: با اینکه همه تصورشان از فیلم «گیرنده» فضای سیاسی بود که با توجه به سفرهای استانی رئیس جمهور وقت ایجاد شد اما در نگاه من به عنوان کارگردانش، اصلا سیاسی نبود.
وی ادامه داد: با اینکه با اولین فیلم‌ام سیمرغ گرفتم اما نمی خوام باقی فیلم هایم را با همان فضا بسازم در نتیجه «دریا و ماهی پرنده» با فضایی کاملا متفاوت و در زمینه اجتماعی ساخته‌ام.

این کارگردان در مورد تحقیقاتی که در زمینه ناشنوایان داشته است گفت: در ابتدا قصد نداشتیم که از نوجوان ناشنوا استفاده کنیم و من هم مخالف بودم اما به پیشنهاد تهیه کننده از نوجوانان در مدارس ناشنوا تست گرفتیم و در نهایت علی اکبر صحرایی را انتخاب کردیم. با مربیان در این زمینه مشورت کردم و با یک نگاه روانشناسانه این شخصیت را ساختیم.

وی ادامه داد: این فیلم حرف هایی فراتر از زندگی یک فرد ناشنوا دارد و یکی از معضلات این گروه از کودکان این است که در خط بزهکاری می افتند و نمی توانند از خودشان دفاع کنند و لازم است فردی در کنار آن ها باشد که راهنماییشان کرده و تحلیلی از دنیای پیرامون را به آن ها نشان دهد.

امیر پوکیان تهیه‌کننده فیلم سینمایی «دریا و ماهی پرنده» که در این نشست حضور داشت با اشاره به حضور جمعی از ناشنوایان در این نشست عنوان کرد: به هیچ عنوان از این ماجرا در بعد تبلیغاتی استفاده نکردم. قطعا برای ناشنوانان اکران ویژه ای با زیرنویس خواهیم داشت.

وی ادامه داد: من از این نوع اندیشه ها حمایت می کنم و اگر قرار باشد کسی به دیدن آن ها نیاید باز هم این کار را خواهم کرد.

این تهیه کننده گفت: با اینکه شورای نمایش اصلاحاتی را برای این فیلم در نظر گرفت اما بارها نهادهای دیگر روی آن اصلاحات دادند. این درست نیست که هر فیلم هزاران پدر پیدا می کند. نهادها می توانند فقط درست و غلط بودن فیلم را اعلام کنند.

پوکیان با اشاره به اینکه «دریا و ماهی پرنده» تجاری نیست گفت: این فیلم ذاتا تجاری نیست و برای کسانی که برای تفریح به سینما می روند جذابیت نخواهد داشت و این حق کارگردان است که زیر بار همه اصلاحات نرود.

علی اکبر روح یکی از فیلمنامه‌نویس های این فیلم گفت: فیلمنامه اولیه با توجه به اینکه پوکیان از طرح خوشش آمد در فاصله یک ماه نوشته شد و پروانه ساخت گرفت و نزدیک به ۷ بار بازنویسی شد.

نیوشا ضیغمی بازیگر نقش اول فیلم سینمایی «دریا و ماهی پرنده» با حضور در این نشست عنوان کرد: ارتباط گرفتن با بازیگر ناشنوای این فیلم برایم یک تجربه جالب و جدید بود. در ابتدا نمی دانستم که نقش اول کار را یک ناشنوای واقعی است اما او تا حدی باهوش و با استعداد بود که من را شگفت زده کرد.

علی اکبر صحرایی بازیگر ناشنوای این فیلم سینمایی با کمک مترجم همزمان خود که در جلسه حضور داشت در مورد نحوه ارتباط گیری با نیوشا ضیغمی بیان کرد: در فیلم یک رابط داشتیم که گفته های خانم ضیغمی را به من منتقل می کرد و گاهی هم از طریق لب خوانی منظور او را متوجه می شدم.

وی گفت: فیلم خیلی خوب بود ولی ای کاش زیر نویس داشت تا هم‌نوعان من هم جریان آن را متوجه می شدند.

منبع: برنا


دفعات مشاهده: 1976 بار   |   دفعات چاپ: 506 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb