مناسب سازی فضاهای عمومی همدان سیما و منظر شهری را خراب نکند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۱/۲۷ | 

محمدی تاکید کرد:
مناسب سازی فضاهای عمومی همدان سیما و منظر شهری را خراب نکند


همدان- معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان تأکید کرد: در زمان مناسب سازی فضاهای عمومی همدان باید به سیما و منظر شهری توجه کرد.
محمد علی محمدی پیش از ظهر یکشنبه در کارگروه مناسب سازی شهرستان همدان با بیان اینکه زمانی که مصوبات جلسه قبلی کارگروه مناسب سازی مرور شد در مقایسه با برخی شهرستان ها مصوبات جان دار و عملیاتی بود، اظهار داشت: مصوبات جلسات باید منتج به نتیجه شود.

وی با اشاره به حضور دستگاه های ذی ربط در جلسه کارگروه مناسب سازی شهرستان، عنوان کرد: همدان را نباید با برخی شهر های کوچک مقایسه کرد چراکه همدان ویترین استان است و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

وی ادامه داد: در همدان به نسبت جمعیت معلولیت زیاد و معلولان نیز مباحث خاص خود را دارند و بستر و زمینه کار باید بیشتر باشد تا معلولان تردد راحت تری داشته باشند.

محمدی از شهرداری همدان خواست تا نسبت به معلولان نگاه ویژه ای داشته و در جلسات نقطه نظرات معلولان را بشنوند و ادامه داد: حتی اگر صحبت های معلولان شنیده شود ۵۰ درصد کمک حال خواهدبود و شهرداری باید با معلولان ارتباط داشته باشد چراکه در تصمیم گیری موثر است.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی در بحث صدور پایان کار باید ورود پیدا کند، افزود: بخشی از مشکل مناسب سازی مربوط به ساختمان هایی است که در گذشته ساخته شده اند که ساختمان های اداری، مطب پزشکان و غیره در رینگ نخست شهر را شامل می شود.

باید در ساخت برخی ساختمان ها تجدید نظر شود

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان با بیان اینکه در گذشته هر کس از دید خود به موضوع نگاه کرده و جامعه گرا نبوده است، عنوان کرد: جامعه به سمت پیری می رود و در آینده با جمعیت سالخورده بسیاری مواجه می شویم و باید در ساخت برخی ساختمان ها تجدید نظر شود.

محمد علی محمدی با بیان اینکه ادارات، سازمان ها، مساجد، حسنیه ها و در مجموع  مکان هایی که در آن تجمع صورت می گیرد و ساختمان هایی که ساخته می شود باید در چهارچوب باشد و در این زمینه نظام مهدنسی می تواند وارد شود، ابراز داشت: می توان برای ادارات و سازمان های قدیمی اصلاحاتی انجام داد اما نباید در حد رفع و رجوع باشد.

وی همچنین از رمپ معلولان فرمانداری همدان انتقاد کرد و با بیان اینکه بسیاری از سازمان های دیگر نیز چنین وضعیتی دارند، ادامه داد:  فهرست اداراتی که برای حضور معلولان مشکل دارند به فرمانداری داده شده تا پس از آنالیز به دبیرخانه استان ارسال شود.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان با بیان اینکه ممکن است برخی مکان ها مثل میراث فرهنگی برای مناسب سازی محدودیت هایی داشته باشند که مشکل آنها نیز باید قابل حل باشد، اظهار داشت: باید در زمان مناسب سازی به سیما و منظر شهری توجه و از طرح های درست استفاده شود و شهرداری و شهرسازی توجه لازم را در این خصوص داشته باشند.

محمدی با بیان اینکه برای اصلاح مسیرهای منتهی به امامزاده ها با اوقاف مکاتبه خواهد شد تا اصلاخات انجام شود، افزود:باید برای آماده سازی مسیر امامزاده عبد الله(ع) تا مرکز توان یابی اقدام و حداقل بخشی از کار به عنوان پایلوت انجام شود.

وی با بیان اینکه در جلسه بعدی کارگروه مناسب سازی از نماینده صدا و سیما دعوت می شود، ادامه داد: برای پارکینگ محل استقرار خودرو های معلولان نیز مکاتبه ای صورت خواهد گرفت.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان در ادامه با اشاره به استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس با بیان اینکه نگران بودیم که شین آباد دیگری ایجاد نشود، عنوان کرد: در بحث سوخت و گرمایش مدارس خوب عمل شد اما در بحث ورودی مدارس باید توجه شود تا والدین معلول دانش آموزان با مشکل مواجه نشوند.

محمد علی محمدی با بیان اینکه اقدام برای ارزیابی و ارزشیابی ادارات درخصوص مناسب سازی زود است و باید جلسه بعدی مناسب سازی برگزار شود و آنالیز ها را پیگیری کنیم، گفت: این جلسه سومین جلسه مناسب سازی شهرستان همدان بود و زمانی که جلسه چهارم برگزار شد در بحث ارزشیابی ورود پیدا خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه فقط نباید به ساختمان های اداری توجه کرد چراکه ساختمان های مسکونی و تجاری زیادی درخصوص مناسب سازی مشکل دارند، عنوان کرد: باید فرهنگ سازی شود و اگر جامعه معلول در این قضیه ورود پیدا کنند موثر است.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان با بیان اینکه مقرر بود شورای شهر از نماینده بهزیستی برای شرکت در اتاق فکر شورا دعوت کند، ابراز داشت: قانون جامع بهزیستی باید به ادارات ارسال می شد چراکه قانون بد بهتر از نبودن قانون است.

محمدی با بیان اینکه برای مناسب سازی ساختمان هایی مثل میراث فرهنگی باید فکر دیگری کرد، بیان کرد: در بحث مناسب سازی در همدان خوب کار شده و باید نیمه پر لیوان دیده شود کمااینکه در دانشگاه ها بحث مناسب سازی خوب انجام شده البته گاهی ممکن است در حد رفع و رجوع باشد که باید به این موضوع نیز پرداخته شود.

یک سوم ادارات مناسب سازی سازی شده و از ۱۳۰ اداره در ۳۵ مورد عملیات مناسب سازی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه موضوع مبلمان برای معلولان بیشتر در پاساژ ها مطرح بود و باید ایستگاه های استراحت در پاساژ ها نظر گرفته شود که در حال پیگیری است، عنوان کرد: یک سوم ادارات مناسب سازی سازی شده و از ۱۳۰ اداره در ۳۵ مورد عملیات مناسب سازی صورت گرفته است.

مدیر شهرسازی دفتر فنی استانداری همدان نیز در ادامه با بیان اینکه اقدامات و حرکت هایی انجام می شود که رو به جلو هستند اما برخی اوقات با گیر های مواجه می شویم، اظهار داشت:  باید ضوابط ساختمان های مسکونی لحاط شود اما از ابتدا این قضیه اتفاق نیفتاده و به آن توجه نشده است.

حسین صمدیان با بیان اینکه در میدان امامزاده عبد الله(ع) و میدان فلسطین همدان شهرداری اصلاحاتی انجام خواهد داد و چند باری نیز این مسیر بازدید شده است، عنوان کرد: شهرداری قول داده مسیر امامزاده عبد الله(ع) تا مزکر نابینایان را اصلاح کند که این موضوع در شورای شهر همدان به تصویب رسیده اما اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه افراد نا بینا برای عبور از این مسیر با مشکل مواجه هستند، ادامه داد: صدا و سیما عضو ستاد استانی است و باید در جلسات شهرستانی نیز نماینده داشته باشد.

مدیر شهرسازی دفتر فنی استانداری گفت: شهرستان ها در ستاد استانی پایه و اساس هستند و ارسال صورت جلسات به ستاد استانی باید انجام شود و هماهنگی بیشتری با کمیته تخصصی صورت گیرد چراکه می توان حرکت های جدی تری در این بخش انجام داد.

منبع: مهر


دفعات مشاهده: 1777 بار   |   دفعات چاپ: 558 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb