نمایشگاه بین المللی گرگان مناسب عبور معلولان نیست

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۱۹ | 

نمایشگاه بین المللی گرگان مناسب عبور معلولان نیست

AWT IMAGE


گرگان- دهمین نمایشگاه فروش بهاره در حالی در گرگان به کار خود پایان داد که معلولان شهرستان گرگان به عنوان شهروندان عادی این شهر نتوانستند وارد نمایشگاه شوند.

امنیت و آسایش و آرامش، کار و درآمد، آموزش و بهداشت، خوراک و مسکن، احترام و منزلت و... مواردی هستند که همه‌ افراد جامعه حق دارند آن‌ها را به عنوان حقوق اولیه خویش مطالبه کنند و تحقق آن‌ها رابطه‌ مستقیم با تأمین عدالت اجتماعی دارد.

در این میان معلولان به عنوان بخشی از جامعه برای دسترسی به حقوق اولیه مشکلاتی دارند و در بسیاری از موارد شرایط محیطی و گاه اجتماعی برای تامین نیازهای آن ها فراهم نیست.

رییس هیأت مدیره انجمن معلولین توانمند همت گرگان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: روز پنج شنبه مانند همه افراد عادی جامعه برای خرید روزانه با همسرم به نمایشگاه بهاره رفتیم و قصد داشتیم همانند سایر شهروندان از این نمایشگاه بازدید و خرید کنیم.

رامبد رضاپور گفت: متاسفانه رمپی که در ورودی درب اصلی نمایشگاه مختص استفاده معلولان تعبیه شده است اصلا استاندارد نیست و شیب معادل ۴۵ درجه دارد در حالی که رمپ مناسب و استاندارد باید بین ۷ تا ۱۲ درجه شیب داشته باشد.

وی بیان کرد: قصد ورود به پارکینگ را داشتیم که ممانعت شد و پس از ممانعت از ما برای ورود به پارکینگ مانند سنوات گذشته به پشت نمایشگاه رفتیم تا ماشین را پارک کنیم و به داخل نمایشگاه برویم که متاسفانه از این قسمت هم به ما اجازه ورود ندادند و اصرارهای ما فایده ای نداشت.

 

رضاپور بیان کرد: در این میان تنها راهی که برای ورود ما به نمایشگاه بود از سمت چپ نمایشگاه بود که از آن قسمت به درب اصلی می رسیدیم و می توانستیم به داخل نمایشگاه برسیم که از این قسمت هم به ما اجازه ورود داده نشد و گفتند که درب خراب است و نمی توانید داخل شوید.

وی تصریح کرد: همسرم بعد از این که دید نمی توانیم وارد نمایشگاه شویم به دفتر رییس نمایشگاه آقای کفایی پور مراجعه کرد که متاسفانه برخورد مناسبی با ما نشد.

رضاپور افزود: در سطح شهر روزهاست که تبلیغ نمایشگاه بهاره شده است و من مانند همه شهروندان عادی دیگر می خواستم از این فرصت برای خرید استفاده کنم چرا باید چنین برخوردی با من و امثال بنده صورت گیرد. چرا نباید طبق قانون شرایط ورود من به این نمایشگاه و دیگر اماکن عمومی شهر فراهم باشد. مسئولان چه جوابی برای چنین رفتارها و توهین هایی برای این قشر از جامعه دارند.

در این رهگذر رضا شاه حسینی کارشناس ستاد مناسب سازی محیط و مبلمان شهری استان به مهر گفت: از سال ۸۳ در مجلس شورای اسلامی قانون جامع حمایت از معلولان به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن را نیز دولت به همه نهادها و ارگان ها ابلاغ کرد. در این قانون، دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تامین حقوق معلولان، فراهم و حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد. همچنین  کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

وی تصریح کرد: این که این قانون الزام بوده و تاکنون اکثر وزارتخانه ها و نهادها و سازمان ها از اجرای آن سرباززدند خود محملی برای پیگیری دارد.

قانون مناسب سازی اماکن عمومی اجرایی نمی شود

شاه حسینی بیان کرد: از سال ۸۶ ستاد مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولان در استان تشکیل و اطلاع رسانی ها در قالب صدا و سیما و نشریات و غیره انجام شد و برای فرهنگ سازی در این زمینه تلاش زیاید صورت گرفت اما در عمل در بسیاری از اماکن عمومی ما شاهد اجرا نشدن این قانون هستیم.

وی بیان کرد: به لحاظ مناسب سازی بهترین عملکرد را تاکنون شهرداری در مناسب سازی پیاده رورها در سطح شهر گرگان داشته است ولی در ساختمان های عمومی و پاساژها جز دو پاساژ کاپری و وارکانا در سطح شهر اقدامی برای مناسب سازی انجام نشده است.

 

وی با بیان این که ریاست ستاد مناسب سازی با شخص استاندار است که در این دوره به معاونت عمرانی تفویض اختیار شده است، گفت: دبیر این ستاد در سطح استان بهزیستی است و البته شهرداری و نظام مهندسی که تاییده پایان کار را برای ساختمان ها صادر می کنند باید این ماده قانونی را نظارت کافی داشته باشند.

شناسایی ۷۶۸ نقطه غیر استاندارد در اماکن دولتی

این کارشناس ادامه داد: در سال جاری به سفارش بهزیستی نقاطی که در سازمان ها و ارگان ها و دانشگاه ها باید مناسب سازی صورت می گرفت را بررسی کردیم که ۷۶۸ نقطه که مربوط به ۲۱ دستگاه و ارگان و دانشگاه بود شناسایی شد. متاسفانه در اکثر مکان ها و ساختمان ها و نهادهایی که این رمپ گذاری صورت گرفته است مطابق با استاندار نیست و فقط رفع تکلیف است.

وی اظهار کرد: رمپ مناسب در اماکن عمومی باید شیب ۷ تا ۱۲ درجه داشته باشد تا قابل استفاده باشد اما رمپ هایی با شیب ۴۵ درجه هم در ساختمان ها و ادارات داریم که به هیچ وجه برای معلولان قابل استفاده نیست.

۲۵ درصد جامعه ما نیاز به مناسب سازی محیط دارند

وی تصریح کرد: معاونت عمرانی استانداری چه در دوره قبل و چه هم اکنون به شدت پیگیر موضوع مناسب سازی هستند ولی متاسفانه هنوز دستگاه ها و نهادها این اقدام به را به عنوان یک کار تزیینی نگاه می کنند . مدیران ما فراموش می کنند که این اقدام مناسب سازی اماکن عمومی نه فقط برای معلولان بلکه برای ۲۵ درصد جامعه است، جامعه ای که شامل سالمندان، معلولین، جانبازان، بانوان باردار، کودکان زیر ۱۲ سال، مصدومین موقت و غیره هستند که همه این ها نیاز به مناسب سازی محیط دارند.

شاه حسینی افزود: در حمل و نقل عمومی، تردد شهری ودسترسی به اماکن عمومی باید حقوق معلولان و این ۲۵ درصد هم در نظر گرفته شود و این امر البته نیاز به همت عالیه مدیران به ویژه در شهرداری و نظام مهندسی و البته شورای شهر دارد.

وی بیان کرد: این گونه برخوردها که در نمایشگاه بهاره گرگان با برخی از معلولین شهرستان شد، شان و کرامت انسانی افراد را هدف قرار داده است که اصلا مناسب نیست.

وی اظهار کرد: این گونه برخوردها که در جامعه ما کم هم نیست موجب انزوای معلولین شده است و معلولین ما ترجیح می دهند تا به جای ظاهر شدن در جامعه و رو به رو شدن با چنین مشکلات و برخوردهایی گوشه انزوا را برای مصونیت خود انتخاب کنند.

کمتر از 10 درصد طرح نمایشگاه بین المللی اجرایی شده است

مدیر نمایشگاه بین المللی استان در گفتگو با مهر در خصوص مناسب سازی وضعیت نمایشگاه گفت: نمایشگاه بین المللی گرگان استاندارد ترین سالن نمایشگاهی کشور است و تا کنون ۱۰ درصد این طرح نمایشگاهی هم هنوز اجرا نشده است.

 

فرهاد کفایی پور در خصوص برخی اعتراضات برای مناسب سازی این محیط نمایشگاهی برای معلولین گفت: رمپ ورودی برای معلولین در درب اصلی ورودی نمایشگاه وجود دارد و هر چند این رمپ به طور کامل استاندارد نیست اما با همکاری همکاران نمایشگاهی در همه برنامه ها معلولین و جانبازان که ما برای آن ها به عنوان شهروندان این جامعه بسیار احترام قائل هستیم از آن استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: اگر مشکلات تصرفات عدوانی زمین های نمایشگاه حل شود امکانات و فضایی که در نمایشگاه ایجاد می شود بسیار متفاوت و در حد استاندارد های ملی انجام می شود.

کفایی پور افزود: از سال ۸۸ پروژه های توسعه ای نمایشگاه باقی مانده است و ما با قوه قضائیه در خصوص تصرفات زمین نمایشگاه توسط چندین نفر درگیر هستیم و هم اکنون نیز پرونده ما در دادگاه تجدید نظر است که امیدواریم مسئولین استانی در خصوص این سرمایه گذاری که در استان انجام شده است وهم اکنون بدون هر گونه پیشرفت باقی مانده است فکری اساسی کنند


منبع: مهر


دفعات مشاهده: 1726 بار   |   دفعات چاپ: 633 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb