مساله خانم‌ها نبود، میزبان المپیک ناشنوایان می‌شدیم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۱/۱۹ | 

ساعتی پای صحبت‌های رئیس فدراسیون ناشنوایان؛
 مساله خانم‌ها نبود، میزبان المپیک ناشنوایان می‌شدیم


نویسنده : جواد منتخبی
وقتی داستان تهیه کردن هواپیمای چارتر و پول بلیت کاروان اعزامی به المپیک صوفیه را از زبان رئیس فدراسیون ناشنوایان شنیدیم و فهمیدیم که او چند روز قبل از پرواز و تا نیمه‌های شب، شخصا به دنبال فراهم کردن مقدمات و هزینه‌های سفر ورزشکاران و مربیان کشورمان به بلغارستان بوده، متوجه شدیم مدیری در راس ورزش ناشنوایان قرار گرفته که عاشق کارش است و خستگی‌ناپذیر. چرا که اگر غیر از این بود، در زمان ریاستش بر یکی از مظلوم‌ترین فدراسیون‌های ورزشی کشور، تعداد انجمن‌های فعال در این فدراسیون از 6 به 19 انجمن نمی‌رسید و یا این که نمایندگان کشورمان در المپیک صوفیه آن همه مدال نمی‌گرفتند و دو میزبانی مهم فوتبال و فوتسال نیز به ایران تعلق نمی‌گرفت. دکتر «کرم‌الله علیمرادی» و مجموعه فدراسیون ناشنوایان، سال 93 را با پرکاری پشت سر گذاشتند و حالا همان روند را در سال 94 نیز ادامه خواهند داد. سال جدید هم برای فدراسیون، سال پرترافیک و با‌اهمیتی است. چرا که دو رویداد مهم یعنی بازی‌های آسیایی چین تایپه و جام جهانی فوتسال در تایلند، در راهند و باید در این دو میدان عظیم، سربلند بیرون آمد. در روزهای ابتدایی سال 94 با دکتر علیمرادی همکلام شدیم و از او خواستیم در خصوص کارنامه فدراسیون تحت مدیریتش و همچنین برنامه‌های سال جاری، پاسخگوی سوالات مان باشد که ماحصل این گفت و شنود با رئیس سابق فدراسیون پزشکی – ورزشی چنین شد:

سال 93 بر فدراسیون ناشنوایان چگونه گذشت؟

سال پرباری بود و علی‌رغم برخی مشکلات به خصوص کمی ‌اعتبارات، دستاوردهای بزرگی برای فدراسیون حاصل شد. پارسال برای نخستین بار، میزبان مسابقات فوتبال و فوتسال آسیا – اقیانوسیه بودیم که رقابت‌های فوتسال، شهریور ماه به میزبانی تهران برگزار شد. در این بازی‌ها، تیم کشورمان با اقتدار و با 38 گل زده و تنها 8 گل خورده، عنوان قهرمانی را کسب کرد. آذر ماه نیز مسابقات فوتبال را در جزیره کیش برگزار کردیم که در آن هم مقتدرانه قهرمان شدیم. در زمینه اعزام تیم‌های مختلف به رقابت‌های جهانی و آسیایی نیز کارنامه قابل قبولی داشتیم. برای اولین بار، تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان و جوانان کشورمان به رقابت‌های قهرمانی جهان در ارمنستان اعزام شدند که عنوان نایب قهرمانی را به دست آوردند. آبان ماه 93 در مسابقات آسیایی بدمینتون در چین تایپه حضور یافتیم که آن اعزام هم برای نخستین مرتبه انجام می‌شد که در پایان، مقام پنجم قاره حاصل شد که به نظرم، عنوان خوبی است. در مجموع، سال 93 سالی موفق برای فدراسیون بود که توانستیم بیش از 95 درصد تقویم ورزشی خود را اجرا کنیم.

کدام از این نتایج به قول معروف بیشتر به شما چسبید؟

اخذ میزبانی مسابقات فوتبال و فوتسال که واقعا کار سختی بود. بعد از این دو رویداد قاره‌ای بود که فدراسیون جهانی با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کشورمان، از میزبانی ایران تشکر کرد. این میزبانی‌ها به نوعی باعث خودباوری ما نیز شدند، به طوری که متعاقب آن، درخواست برگزاری مسابقات جهانی در رشته‌های: فوتبال، فوتسال، دوی صحرانوردی، کاراته، تکواندو، جودو، کشتی و والیبال را هم به فدراسیون جهانی ارائه دادیم که فعلا با میزبانی رقابت‌های کشتی موافقت شده است. این مسابقات اردیبهشت سال آینده در تهران و در سالن شهدای هفتم تیر برگزار خواهد شد. در مورد گرفتن امتیاز میزبانی مسابقات جهانی کشتی، «والری» رئیس روسی فدراسیون جهانی گفت که میزبانی حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است.

همچنین نکته جالب در مورد برگزاری رقابت‌های جهانی کشتی به میزبانی کشورمان این است که این پیکارها، در 3 رده: نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود، کاری که پیش از این در فدراسیون کشتی نیز سابقه نداشته است.

گویا تنها به میزبانی مسابقات جهانی اکتفا نکردید و تقاضای برگزاری مسابقات المپیک به میزبانی کشورمان را هم ارائه دادید.

همین طور است. ما برای میزبانی المپیک 2012 اعلام آمادگی کردیم، اما به دلیل این که رقابت‌های خانم‌ها را نمی‌توانستیم برگزار کنیم، این فرصت ارزشمند را از دست دادیم. البته این پیشنهاد را هم دادیم که مسابقات آقایان در ایران و رقابت‌های خانم‌ها در ارمنستان برگزار شود که مورد موافقت قرار نگرفت.

سال 94 دو رویداد مهم در پیش دارید. ابتدا بازی‌های آسیایی در چین تایپه و بعد هم جام جهانی فوتسال در تایلند. در بازی‌های آسیایی با چند ورزشکار و در چند رشته شرکت می‌کنیم؟

هشتمین دوره بازی‌های آسیایی، مهر ماه سال جاری در چین تایپه برگزار خواهد شد که ابتدا قرار بود ما در 15 رشته در این بازی‌ها شرکت کنیم، اما به دلیل این که تیم‌های متقاضی در 3 رشته مدال‌آور یعنی: کشتی، والیبال و کاراته به حد نصاب نرسیدند، در این رشته‌ها ورزشکاری اعزام نمی‌کنیم و تنها در 12 رشته حضور خواهیم داشت. این مساله باعث شد ما از دستیابی به حداقل 40 مدال محروم بمانیم. در مسابقات چین تایپه و در بخش مردان در رشته‌های: دوومیدانی، شنا، دوچرخه سواری، تنیس روی میز، تکواندو، جودو، تنیس، فوتبال، فوتسال، بسکتبال، بدمینتون و بولینگ تیم اعزام می‌کنیم. در قسمت بانوان نیز در رشته‌های: دوومیدانی، بدمینتون، بولینگ، تکواندو، تنیس روی میز و فوتسال شرکت خواهیم کرد.

در بازی‌های آسیایی چین تایپه، بر روی مدال‌آوری چه ورزش‌هایی حساب می‌کنید؟

در فوتبال و فوتسال امید زیادی داریم به خصوص در بخش مردان. چرا که تیم فوتسال خانم‌ها اولین اعزام خود را تجربه می‌کند و ما طبعا انتظار زیادی از تیم بانوان نداریم. در دوومیدانی، جودو و تکواندو نیز شانس زیادی برای کسب مدال داریم. ضمن اینکه به کسب مقام از سوی تیم بسکتبال کشورمان هم امید داریم. هرچند که این تیم هم برای نخستین بار است به بازی‌های آسیایی اعزام می‌شود.

برای کسب موفقیت نمایندگان کشورمان در بازی‌های آسیایی، ستاد آماده‌سازی نیز تشکیل شده است؟

بله، ما این ستاد را از سال 93 تشکیل دادیم که طی آن، 15 جلسه برگزار و تعداد تیم‌های حاضر در مسابقات را مشخص کردیم. برای تیم‌هایی که نخستین حضور خود را تجربه می‌کنند، 15 مرحله اردو و برای سایر رشته‌ها 10 مرحله اردو را پیش‌بینی کردیم. در نتیجه، اردوهای اکثر تیم‌های حاضر در بازی‌های آسیایی، آغاز شد و تا امروز نیز ادامه دارند.

حالا که صحبت از تیم‌های موفق در بازی‌های آسیایی شد، در دوره قبلی این رقابت‌ها که سال 2011 در سئول کره جنوبی برگزار شد، تیم جودوی ایران درخششی خیره کننده داشت و در اولین اعزام خود به این مسابقات، مقتدرانه مقام قهرمانی را کسب کرد که البته این روند مطلوب خود را در المپیک ناشنوایان در صوفیه بلغارستان نیز ادامه داد. مشخصا در مورد تیم جودوی ناشنوایان کشورمان و کادر فنی این تیم صحبت کنید.

به جرات می‌گویم که جودوی ناشنوایان از کل جودوی ایران بالاتر است. قبل از هر چیز باید بگویم که یکی از دلایل موفقیت ما در فدراسیون و همچنین درخشش ورزشکاران ایران در مسابقات قاره‌ای، جهانی و المپیک، استفاده از کادر فنی مجرب و با کارنامه در رشته‌های مختلف است که همگی سابقه حضور در تیم‌های ملی را داشته‌اند. اتفاقا وقتی آنها را برای تیم‌های ملی‌مان جذب کردیم، خیلی‌ها تعجب کردند، اما ثمره این نوع نگاه‌مان را در رقابت‌های مختلف برون مرزی دیدیم. جالب اینجاست که همه این مربیان، افتخاری و به قول معروف، فی سبیل‌الله کار می‌کنند. مثلا در تیم فوتبال از «حسن روشن»، در فوتسال از «حسین شمس»، در کشتی آزاد از «محسن کاوه»، در کشتی فرنگی از «حسین قلاوند» و در والیبال از «امیر‌حسین منظمی» استفاده کردیم. در مورد جودو هم که سوال کردید، از «محمد‌رضا لوئی‌مقدم» و «محمد منصوری» که از مربیان موفق و خوشنام جودوی کشور هستند، استفاده می‌کنیم. تیم جودوی ما در بازی‌های آسیایی دوره قبل و مسابقات المپیک صوفیه، نتایج بسیار خوبی کسب کرد که امیدواریم در بازی‌های آسیایی چین تایپه نیز موفقیت‌های قبلی خود را تکرار کند.

نکته جالب در مورد تیم جودوی ناشنوایان این است که چند جودوکار ناشنوا در مسابقات کشوری و همچنین لیگ، حضور داشتند که این اتفاق ارزشمند می‌تواند سرآغاز تحول در ورزش ناشنوایان هم باشد.

همین طور است که می‌گویید. این دستاوردها در واقع جهش در ورزش ناشنوایان ایران را نشان می‌دهد و این که ورزشکاران ناشنوا از چه پتانسیل بالایی برخوردارند.

فکر می‌کنید در مجموع، کاروان کشورمان در بازی‌های آسیایی ناشنوایان، چه نتایجی کسب کند؟

همان طور که گفتم، حذف 3 رشته مدال‌آور یعنی: کشتی، کاراته و والیبال، کار ما را دچار مشکل و کشورمان را از رسیدن به 40 مدال محروم کرد. با این حال، به دنبال این هستیم که نسبت به بازی‌های آسیایی دوره گذشته، نتایج بهتری بگیریم.

و یک ماه بعد از بازی‌های آسیایی، جام جهانی فوتسال را در نیز پیش دارید.

بله، تیم‌های مردان و زنان کشورمان راهی این رقابت‌ها می‌شوند که البته تیم خانم‌ها برای اولین بار است در این مسابقات شرکت می‌کند. با توجه به این که فوتسال ایران جایگاهی رفیع در دنیا دارد، امید زیادی داریم که تیم کشورمان بتواند در تایلند مجددا بر روی سکوی نخست برود و عنوان قهرمانی دوره قبل خود را تکرار کند.

بقیه سوالات مان در مورد مسائل داخلی فدراسیون است. ابتدا از انجمن‌ها شروع می‌کنیم که در زمان ریاست شما، از 6 به 19 افزایش یافتند.

زمانی که وارد فدراسیون شدم، تنها انجمن‌های: فوتبال، فوتسال، والیبال، کشتی آزاد، کشتی فرنگی و دوومیدانی فعال بودند، اما حالا 19 انجمن در فدراسیون مشغول به کار هستند. افزایش و توسعه انجمن‌ها به همراه استقلال کاری آنها، یکی از اهداف ما در فدراسیون بوده و هست. نتیجه این سیاست را هم در المپیک صوفیه بلغارستان دیدیم.

علاوه بر مدال‌آوری و ورزش قهرمانی، توجه به مقوله ورزش همگانی را نیز می‌بایست درنظر داشته باشید. چرا که باید برای قشری خاص کار کنید. در زمینه ورزش همگانی چه کارهایی کرده و یا خواهید کرد؟

بخش قابل توجهی از تقویم فدراسیون، به ورزش همگانی اختصاص دارد و این را به اطلاع هیات‌های استان‌ها نیز رسانده‌ایم. الان بسیاری از هیات‌ها، برای فعالیت بیشتر به خصوص در بعد ورزش همگانی، انگیزه پیدا کرده‌اند.

همگام با ورزش همگانی، به بحث آموزش در فدراسیون نیز توجه خاص دارید. بله؟

صد در صد، چون جامعه هدف ما از عزیزان ناشنوا هستند و طبعا در زمینه مسائل آموزشی نیز مشکلاتی دارند. بنابراین، باید خیلی در زمینه آموزش کار کنیم. در این راستا، از مربیان و کادر فنی افراد سالم در کنار مربیان و ورزشکاران ناشنوا بهره می‌بریم.

بانوان نیز در فدراسیون ناشنوایان از نگاه و حمایتی یکسان با آقایان برخوردارند که البته باید این رویه تقویت شود. نظر شما چیست؟

ما کلا به بخش بانوان و توانایی‌های آنها، نظر مثبت داریم. بر این اساس، در المپیک صوفیه 10 ورزشکار خانم اعزام کردیم که 7 نفر از آنها موفق به کسب مدال شدند. برای بازی‌های آسیایی نیز 40 خانم را اعزام می‌کنیم. چون مطمئنیم بانوان کشورمان پتانسیل فراوانی برای مدال‌آوری دارند.

با توجه به این که موفقیت‌های خوبی در زمینه کسب امتیاز میزبانی رویدادهای قاره ای و جهانی به ویژه در سال 93 داشته‌اید، آیا به دنبال کرسی در فدراسیون‌های بین‌المللی و جهانی نیز هستید؟

ببینید در فدراسیون جهانی، کسانی صاحب مسئولیت هستند که جزو ناشنوایان هستند. مثلا والری رئیس فدراسیون جهانی، خودش هم ناشنواست. بنابراین، بنده و بقیه دوستان در فدراسیون کشورمان، نمی‌توانیم در فدراسیون جهانی صاحب کرسی شویم. اما اگر شرایطی به وجود بیاید که بتوانیم در فدراسیون‌های قاره ای و جهانی صاحب کرسی و مسئولیت شویم، حتما با جدیت آن را پیگیری خواهیم کرد.

با توجه به افتخارات ارزشمند ورزشکاران ناشنوای ایران در رویدادهای مختلف و همچنین اقدامات قابل تحسین شما در فدراسیون، فکر می‌کنید نگاه مسئولان ورزش کشور به فدراسیون و کلا ورزش ناشنوایان، چگونه است؟

صد در صد نگاه آنها متفاوت و البته مثبت شده است. بارها دکتر «سجادی» (معاون ورزش قهرمانی وزیر ورزش و جوانان) به من گفته که تمامی‌فعالیت‌ها و نتایج ورزشکاران ناشنوا را پیگیری می‌کنم. این برای ما دستاوردی بزرگ و با ارزش محسوب می‌شود که عملکرد فدراسیون و ورزشکاران‌مان برای وزارت ورزش اهمیت دارد.

در مورد بودجه و کم‌توجهی‌هایی که بابت تخصیص اعتبارات مالی به فدراسیون ناشنوایان می‌شود، بارها اعتراض کرده‌اید. امسال که با کمبود بودجه روبرو نیستید؟

در جلساتی که با دکتر «گودرزی» وزیر محترم ورزش و دکتر سجادی داشتیم، آنها نیز تایید کردند که در فدراسیون، کارهای بزرگی صورت گرفته که همین نوع نگاه باعث شده نسبت به تخصیص منابع مالی به فدراسیون ناشنوایان، نظر مساعدی داشته باشند که جا دارد از حسن توجه آنها تقدیر و تشکر کنم.

به عنوان آخرین سوال، فدراسیون ناشنوایان چه آینده ای در پیش خواهد داشت؟

آینده خیلی خوب و درخشانی در انتظار فدراسیون و کلا ورزش ناشنوایان ایران است. ما بزرگترین فدراسیون کشور هستیم که 19 رشته مستقل را تحت پوشش داریم. این مساله برنامه‌ریزی و کار بیشتر را می‌طلبد که قطعا نتیجه آن چیزی جز درخشش بیشتر و موفقیت‌های بزرگتر در ابعاد داخلی و عرصه‌های بین‌المللی، مسابقات جهانی و المپیک نیست.

منبع: مردم سالاری


دفعات مشاهده: 2092 بار   |   دفعات چاپ: 639 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb