نیازی که هنوز تامین نشده است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۱/۳۰ | 

نیازی که هنوز تامین نشده است

AWT IMAGE


اصفهان- روزنامه نسل فردا در شماره امروز یکشنبه 30 فروردین ماه در گزارشی به بررسی مشکلات معلولین پرداخت.
این روزنامه باعنوان 'آب پاکی روی دست معلولین' وتیتر' نیمی از نیازها قابل تامین نیست' نوشت :برای سومین بار تلاش می کند میله بلند بالای پله های اتوبوس را بگیرد و ویلچر را بالا بکشد، اما تلاشش موفقیت آمیز نیست!چرخ های بزرگ ویلچر، از در اتوبوس رد نمی شود؛ بالاخره پس از چند دقیقه یک نفر به کمکش می آید و ویلچر را به داخل اتوبوس می برد...زندگی معلولین قطعا با مشکلات زیادی روبرواست، اما عدم حمایت دولتی از آنان، این مشکلات را صد چندان می کند.

 سه تا ده میلیون نفر در انتظار مهر مسئولان
در زمستان سال جاری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به وجود «حدود ٣ میلیون معلول جسمی و روانی شدید» در ایران، گفت: قصد داریم شرایط مطلوبی را برای معلولان فراهم آوریم.این درحالی است که برخی آمارها نشان می دهند که با احتساب معلولیت های خفیف، تعداد معلولان در ایران به حدود ١٠ میلیون نفر می رسد.

علی ربیعی، موضوع اشتغال را از مشکلات جدی معلولان برشمرد و گفت: باید امسال بتوانیم رشد ٣ درصدی اشتغال معلولان را تجربه کنیم و در سال های آینده تأثیرات آن را خواهیم دید.یک مقام مسئول در شورای شهر تهران نیز اعلام کرد: آمار معلولیت در ایران طی ٢ سال اخیر، از ١٠ به ١5 درصد افزایش یافته است.

معصومه آباد، رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران، افزود: سالانه ٦٠ هزار تن در اثر حوادث، بیماری های ژنتیکی، زایمان های غلط و اقدامات نامناسب بهداشتی، به تعداد معلولان کشور افزوده می شود. وی افزود: براساس آمارها، تعداد معلولان زیر ٢5 سال در ایران حدود 5٠٠ تا ٧٠٠ هزار نفر تخمین زده می شود.این مقام مسئول با اشاره به عضویت ایران در کنوانسیون حقوق معلولان مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ایران موظف است تا در راستای حمایت از حقوق معلولان، پیشبرد و دفاع از حقوق انسانی و حرمت افراد معلول و رسیدگی به مشکلات اجتماعی آنها، تحصیلات، بهداشت و سلامت، توانمندسازی و توانبخشی به تعهدات خود عمل کند.

 تبعیض قائل می شوند!
در حالی که مسئولان ذی ربط هر از گاهی به بهانه های گوناگون از بهبود وضعیت معلولین سخن می گویند، بسیاری از این افراد نظر متفاوتی دارند.کاظم که از بدو تولد با معلولیت متولد شده و مجبور است بر صندلی چرخ دار بنشیند، به نسل فردا می گوید:در ایران بین افراد سالم و معلول واقعا تبعیض قایل می شوند.به طور مثال، با وجود اینکه دولت سالیانه میلیون ها دلار یارانه،صرف حمل ونقل همگانی می کند، اما معلولان ایرانی از این یارانه های میلیاردی هیچ سهمی ندارند؛ زیرا اساسا ناوگان حمل و نقل عمومی کشور برای معلولان جسمی غیرقابل استفاده است.
یک وکیل دادگستری هم در این باره می گوید: درمورد قوانین جامع حمایت از معلولان که در سال 1383 شمسی به تصویب مجلس وقت رسید، دولت موظف است که خدمات بهداشتی، تحصیلی و شغلی را در حدقابل اتکایی برای معلولان مهیا سازد، اما این قوانین به دلیل تخصیص ندادن بودجه کافی و در اولویت نبودن رفاه این قشر محروم نگه داشته شده، مسکوت و کم حاصل رها شده است.
با وجود آنکه در قانون جامع حمایت از معلولان، به صراحت ذکر شده است که معلولان باید سهمی معادل 3درصد از استخدام های دولتی را داراباشند، اما این مهم هم رعایت نمی شود. آن هم در شرایطی که جمعیت عظیمی از معلولان کشور، با اپیدمی بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و حتی شمار زیادی از اقشار تحصیلکرده دارای معلولیت نیز همچنان از نداشتن شغلی برای استقلال فردی و عدم وابستگی به خانواده هایشان رنج می برند.

 وضعیت زنان دارای معلولیت در ایران
زنان دارای معلولیت، کسر در خور توجه ای از جمعیت جهانی را تشکیل می دهند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، زنان دارای معلولیت 10درصد کل جمعیت زنان جهان را در بر می گیرند. صندوق کمک های ایالات متحده، سه چهارم جمعیت افراد دارای معلولیت در کشورهای متوسط و کم درآمد را متشکل از زنان دانسته که 60درصد تا 70درصد از این کسر در مناطق روستایی زندگی می کنند؛ این در حالی است که بر اساس سند حقایق برنامه توسعه سازمان ملل نرخ سواد زنان دارای معلولیت در سراسر جهان کمتر از یک درصد است.
زن و دختر دارای معلولیت، چه در محیط خانه و چه در اجتماع دچار تبعیض دو چندان هستند. خشونت، هتک حرمت، رفتار همراه با غفلت، بد رفتاری و استثمار زن یا دختر دارای معلولیت، از این دسته اند. بنابراین به نظر می رسد که سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های مشارکتی باید به قسمی باشند که اولا آگاهی اجتماعی خانواده، اطرافیان و جامعه نسبت به آسیب پذیری بیشتر آنان بالا برود و از سوی دیگر زنان و دختران دارای معلولیت در فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جذب شوند. شاید یک نکته قابل توجه در این رابطه حضور نامحسوس زنان دارای معلولیت در ارتقای حقوق افراد دارای معلولیت و برابری آنان باشد. 
در این رابطه، بندهای 3 و 6 میثاق حقوق افراد دارای معلولیت با اعلام برابری میان زنان و مردان، اعضای دولت ها ملزم به شناسایی تبعیض های چندگانه ای به زنان و دختران دارای معلولیت کرده تا اقدامات لازم برای حصول اطمینان از برخورداری آنان از حقوق و آزادی های بنیادی آنان صورت بگیرد.
 بر این اساس این عده بایستی بر اساس اراده و رضایت خود بتوانند به طور آزادانه دست به تصمیم گیری در زندگی خویش گرفته و عضو فعالی در جامعه باشند.** نیمی از نیازها قابل حل نیست
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون در چند روز گذشته گفت: 50 درصد نیاز معلولان در سال جاری قابل تامین نیست.
دکتر احمد میدری افزود: با هماهنگی های بین دستگاهی می توان بخشی از مشکلات معلولان را رفع کرد، اما با این همه 50 درصد از نیاز معلولان در سال جاری تامین نخواهد شد.
وی اعلام کرد: از آنجایی که بسیاری از موسسات خیریه و داوطلبان خیر از نیازهای واقعی معلولان آگاهی ندارند، در معاونت رفاه اجتماعی برنامه هایی جدید طراحی شده است که با هماهنگی بین دستگاه های حمایتی نظیرهلال احمرو سازمان بهزیستی کشور، نیازهای این افراد در سال 94 پیگیری شود .


منبع: ایرنا

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 2425 بار   |   دفعات چاپ: 615 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb