مشاوره ژنتیک راهکار موثر در پیشگیری از معلولیت نوزادان

 | تاریخ ارسال: 1394/2/1 | 

مشاوره ژنتیک راهکار موثر در پیشگیری از معلولیت نوزادان


تهران- معاون امور پیشگیری بهزیستی شهرستان های استان تهران گفت:با انجام غربالگری و آزمایشات به هنگام ژنتیک و ایجاد سبک زندگی صحیح می توان حداقل تا 50 درصد از متولد شدن نوزادان معلول و دچار مشکل پیشگیری کرد.

فاطمه عباسی سبک زندگی صحیح و مشاوره ژنتیک را راهکار موثر در پیشگیری از تولد نوزادان دچار مشکل دانست.

وی افزود: غربالگری قبل از ازدواج، قبل از بارداری و پس از به دنیا آمدن نوزاد برای تمام خانواده هایی که دارای کودکان سالم هستند و یا حتی دارای سابقه فامیلی فرزند عقب مانده ذهنی و جسمی نیستند لازم است تا از برروز علایم جدی و جبران ناپذیر آن جلوگیری کنند.

عباسی تصریح کرد: مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از بارداری در پیشگیری از 50 درصد معلولیت ها بسیار موثر است و باید با آگاه سازی تمام افراد جامعه به خصوص والدین از علل بوجودآورنده معلولیت های جسمی ، ذهنی و رعایت اصول بهداشتی از ایجاد مشکلات تا حد امکان جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر اهمیت مشاوره ژنتیک به عنوان پایه و اساس پیشگیری از معلولیت ها ادامه داد: بیماریهای ژنتیکی از عوامل بسیارمهم نابینایی ها و ناشنوایی های دوران کودکی و عقب ماندگی های ذهنی شدید است که با افزایش آگاهی عمومی در پیشگیری از معلولیت ها تشخیص و مداخله به هنگام ، آشنایی با معلولیت ها و راههای جلوگیری از آن می توان نرخ معلولیت را کاهش داد.

معاون امور پیشگیری بهزیستی شهرستانهای استان تهران عوامل خطرزا در بروز شیوع بالای اختلالات ژنتیکی را میزان بالای ازدواج های فامیلی ، تمایل به بچه دارشدن در سنین بالا، خطر بیماریهای ارثی به ویژه اختلالات کروموزومی ذکر کرد.

** مددجویان بهزیستی رایگان مشاوره می گیرند

ژیلا باقری کارشناس مسوول پیشگیری از معلولیتهای بهزیستی شهرستانهای استان تهران نیزگفت: تاکنون دربین شهرستانهای استان تهران یک مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و دو مرکز خصوصی فعالیت داشته و در سال 94 دو مرکز دیگر نیز افتتاح و شروع به کار کرده اند.

وی باتوجه به ضرورت مشاوره ژنتیک در پیشگیری از معلولیت ها افزود: در راستای خدمت رسانی صحیح به تمامی خانواده های تحت پوشش، تفاهم نامه ای بین بهزیستی شهرستانهای استان تهران و بنیاد ژنتیک استان تهران درقالب مشاوره ژنتیک رایگان به مددجویان شهرستانهای تابعه تحت پوشش بهزیستی منعقد شده است.

وی گفت: همچنین برای سهولت و راحتی مددجویان و معلولان تحت پوشش، تیم مشاوره ژنتیک برای خدمت رسانی رایگان در تمام ادارات بهزیستی شهرستانهای استان تهران با برنامه ی زمانبندی مستقر می شوند.

منبع: ایرنادفعات مشاهده: 2141 بار   |   دفعات چاپ: 538 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb