دغدغه یک کارگردان نسبت به وضعیت معلولان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۲/۱۵ | 

دغدغه یک کارگردان نسبت به وضعیت معلولان


محمد علی باشه آهنگر درباره‌ی فیلم «نبات داغ» که سال‌ها قبل ساخته است به اظهارنظر پرداخت.

این کارگردان که آثاری چون «فرزند خاک»،«نیمه گمشده» را در کارنامه کاریش دارد و در نشست سینما تک حاضر شده بود با اشاره به مراحل ساخت فیلم «نبات داغ» یادآور شد: در آن دوره تصمیم گرفته بودم جلوی گردانندگان سینما بایستم و دست به ساخت فیلمی بزنم که برخلاف‌های معیارهای خودم اما پرفروش باشد. این موضوع حتی باعث مخالفت شدید بعضی از اعضای خانواده‌ام شد و در نهایت سفری که به مشهد داشتم، منجر به ساخت فیلم «نبات داغ» شد.

وی سپس به مصائب ساخت این فیلم اشاره کرد و ادامه داد: در ساخت این فیلم هیچ نهادی حاضر به حمایت از ما نشد و با هاشم عطار به تنهایی ساخت فیلم را پیش بردیم. به‌عنوان مثال مسئول بخش فرهنگی بنیاد فارابی در آن دوره به صراحت گفت وظیفه بنیاد ساخت چنین فیلم‌هایی نیست و باید به سینمای فاخر بپردازیم. در این میان فریدون ژورک، حسن ایوبی، حبیب‌الله کاسه‌ساز و ناصر چشم‌آذر بودند که به ما دست یاری دادند و صاحب هتل محل فیلمبرداری هم هیچ هزینه‌ای بابت 28 روز اقامت در آنجا نگرفت. در جشنواره فیلم فجر هم همان مسئول پیشین بنیاد فارابی فیلم را از بخش مسابقه بیرون کشید و بعد هم تهدید کردند که اگر فیلم را در بخش مهمان شرکت ندهم در آینده به آن پروانه نمایش داده نخواهد شد. در دوره دولت پیش هرچه تلاش کردیم موفق به گرفتن مجوز اکران نشدیم و در این دولت هم هنوز مجوز صادر نشده است. در واقع هیچ عایدی مالی از این فیلم نداشته‌ام و اگر زمانی هم پولی از این طریق نصیبم شود آن‌را باز هم خرج ساخت فیلمی برای معلولان خواهم کرد.

کارگردان فیلم «نیمه گمشده» در ادامه به مشکلات موجود بر سر راه معلولان در جامعه پرداخت و گفت: در ایران 5 تا 7 درصد جمعیت معلول هستند. معلولیت هزینه‌هایی بر دوش خانواده این افراد می‌گذارد که نگهداری از آنها را بسیار دشوار می‌کند. این فشارها گاهی باعث می‌شود که بیشترین تحقیرها از جانب خانواده و نزدیکان افراد معلول به آنها روا داشته شود. در این زمینه سوژه فیلمسازی وجود دارد اما پولی برای ساخت آن ندارم. دو شخصیت معلول این فیلم که در فقر شدیدی به‌سر می‌برند نماینده تعداد بیشماری از معلولان کشور هستند. بسیار تلاش کردم که در این فیلم به شخصیت آنها آسیبی وارد نشود و از این‌رو ناچار به حذف سکانس‌هایی حیاتی از فیلم شدم. به‌رغم اینکه این فیلم در زمان خود جریان‌ساز شد، اما گویی که بخت فیلم بسته شده است و نمی‌تواند به اکران عمومی برسد.

باشه آهنگر در ادامه صحبت‌های خود به روند حوادث پیش‌آمده در حین ساخت این فیلم اشاره کرد و افزود: در ابتدا قرار بود فیلم به مشکلاتی بپردازد که بر سر راه ازدواج این دو نفر وجود داشت، اما در حین ساخت فیلم پروین باردار و در ادامه وادار به سقط جنین شده بود و این باعث شد که به احترام وضعیت دگرگون شده آنها، تمام فیلم‌برداری‌های یکسال پیش از آن را کنار گذاشتیم و فیلم را از لحظه سقط جنین او کلید زدیم. اسم «نبات داغ» را هم خود پروین برای فیلم انتخاب کرد.

کارگردان فیلم «نبات داغ» در بخش پایانی گفته‌های خود باز هم به وضعیت ناگوار معلولان در جامعه پرداخت و افزود:اگرچه برای چنین افرادی مراقبت از فرزند کار بسیار دشواری است، اما من مدینه فاضله‌ای دارم که در آن دولت هزینه‌های نگهداری از فرزندان افراد معلول را پرداخت می‌کند و یک پرستار به آنها یاری می‌رساند. در این مدینه فاضله، موسساتی نیز وجود دارند که به‌شکل حمایتی به آموزش فرزندان این افراد می‌پردازند. این‌همه پول در این مملکت خرج می‌شود و چنین هزینه‌هایی در برابر این‌همه پول ناچیز است. اما متاسفانه دولت هیچ توجهی به این مسائل ندارد و آگاهی جامعه از مشکلات و عذاب هرروزه معلولان بسیار کم است.

 عزیزالله حاجی مشهدی منتقد حاضر در صدمین برنامه سینما تک بود.

منبع: ایسنا


دفعات مشاهده: 2537 بار   |   دفعات چاپ: 616 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb