مجموعه دستور العمل های" ساماندهی و اصلاح اثاثیه فضاهای همگانی" منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۲/۲۷ | 

مجموعه دستور العمل های" ساماندهی و اصلاح اثاثیه فضاهای همگانی" منتشر شد


مجموعه دستور العمل هایی با عنوان " ساماندهی و اصلاح اثاثیه فضاهای همگانی" در 15 جلد به صورت کاملا تصویری، خوانا، گویا و با بررسی و ارائه راهکارهای اجرایی بر مبنای سامان دهی عناصر مبلمان شهری گامی موثر در ارتقا و بهبود کیفیت محیط شهری و زیبایی فضای شهری است.
حمید رضا نیلی معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی، با بیان اینکه یکی از اقداماتی که شهرداری تهران بر اساس ماموریتی که از جانب شورای شهردارد، مناسب سازی فضاها برای کم توان های جسمی حرکتی است، اظهار کرد: چند سالی است که در این زمینه اقداماتی در شهرداری تهران انجام می شود و سازمان زیباسازی شهر تهران هم به نوبه خود و با عنایت به اینکه به نوعی متولی سیاست گذاری برای مبلمان شهری تهران است این موضوع را دنبال می کند .

وی با اشاره با اینکه مبلمان ، اثاثیه، تاسیسات، تجهیزات و ملزوماتی که در فضاهای شهری استقرار پیدا می کنند باید فراگیر باشند، افزود: فراگیر بودن یعنی مورد استفاده همه شهروندان قرار گرفتن. چه شهروندانی که از سلامت جسمی برخوردارند و چه مجموعه شهروندان، معلولین و جانبازانی که از سلامت جسمی کامل برخوردار نیستند. پس به دنبال پاسخ به این پرسش بودیم که مبلمان شهری و اثاثیه ای که در فضاهای همگانی استقرار پیدا می کنند چه ویژگی هایی باید داشته باشند که بهتر بتوانند مورد استفاده کم توانان جسمی حرکتی قرار بگیرند.

به گفته معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی، درآمار و ارقامی که جامعه شناسان و جمعیت شناسان ارائه می کنند حدود ده تا دوازده درصد افراد هر جامعه ای را معلولین آن جامعه تشکیل داده اند. البته در تعریفی که از معلولین ارائه شده ، ویلچرسوار ، نابینا ،کسانی که کم توانی جسمی دارند و حتی کسانی که حتی در مواقع خاصی دچار کم توانی می شوند نیز قرار دارند.

وی ادامه داد: ما حتی کودک را در زمان نوپایی، کم توان جسمی حرکتی می بینیم که انتظار دارد فضای شهری به گونه ای برایش فراهم باشد که در آن به آسودگی و امنیت قدم بزند. یا به عنوان مثال فردی که در یک مقطع زمانی پایش می شکند و مجبور می شود برای مدتی از عصا استفاده کند هم کم توان جسمی حرکتی است حتی افراد در دوره هایی که بیماری های خاص دارند مانند طول دوره بارداری خانم ها و هر شهروندی که به هر دلیلی توان جسمی کامل را نداشته باشد در گروه کم توان جسمی حرکتی قرار می گیرد.

نیلی با اشاره به کم توانی جسمی حرکتی در دوره کهنسالی،گفت: با توجه به آمار و ارقامی که از جوان بودن جمعیت فعلی ایران حکایت دارد و در سال های آینده این جوانی به سمت کهنسالی می رود، بنابراین شاهد افراد بسیاری از کم توانان حرکتی به دلیل کهولت سن خواهیم بود وهمین ضرورت و اهمیت چنین موضوعی را روشن می کند.

معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی افزود: سازمان زیباسازی شهر تهران در همین راستا و در جهت مناسب سازی و ایمن سازی فضاهای شهری و با تکیه بر محتوای علمی تولید شده وهمچنین با بهره گیری دیدی آسیب شناسانه، عرصه های شهری و حوزه های مختلف را زیر ذره بین برده و با بازنگری موضوعات اجرایی شده و اتخاذ دیدی همه شمول گامی در جهت تسهیل در تعامل و تردد در فضاهای شهری موجود برای کلیه شهروندان عادی و کم توان جسمی و حرکتی برداشته است.

گفتنی است مجموعه دستور العمل های " ساماندهی و اصلاح اثاثیه فضاهای همگانی" در 15 جلد به صورت کاملا تصویری و با عناوین بررسی و شناسایی نقاط حادثه خیز پیاده رو ، سامان دهی و اصلاح اثاثیه فضاهای همگانی، نیمکت، سطل زباله، تابلو ها و علائم شهری، جوی و جدول، گلجای و شبکه پای درخت، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی، پارکینگ موتور سیکلت و ایستگاه دوچرخه، فضا و وسایل بازی کودکان، اتصالات مبلمان شهری به کف، تلفن همگانی، فضاهای سبز عمومی و پارک ها،ایستگاه های مترو، مساجد و فضاهای عبادتگاهی منتشر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران


دفعات مشاهده: 2700 بار   |   دفعات چاپ: 607 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb