۲.۵ درصد جمعیت کشور معلولیت دارند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۴/۲۲ | 


رئیس سازمان بهزیستی:
۲.۵ درصد جمعیت کشور معلولیت دارند

 ۶۰ هزار خانوار پشت نوبت خدمات


یزدـ رئیس سازمان بهزیستی کشور از معلولیت ۲.۵ درصد افراد جامعه خبر داد و گفت: یک میلیون و ۱۰۰ هزار معلول در حال حاضر زیر پوشش خدمات بهزیستی هستند.

 انوشیروان محسنی بندپی، ظهر امروز در حاشیه افتتاح پروژه‌ های بهزیستی یزد به مناسبت هفته بهزیستی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعریف معلولیت در کشورهای مختلف متفاوت است و هر چه سطح رفاه مردم در کشورها بالاتر باشد، مشکلات جزء‌تر، جزو معلولیت‌ها محسوب می شوند اما در کشور ما ۲.۵ درصد افراد جامعه دچار معلولیت هایی هستند که نیاز به خدمات بهزیستی دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار معلول در سطح کشور زیر پوشش خدمات بهزیستی هستند، عنوان کرد: هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ هزار خانوار و حدود ۳۰۰ هزار معلول در کشور نیازمند خدمات تخصصی بهزیستی هستند در حالی که ما سالانه فقط امکان خدمات‌رسانی به ۱۰ درصد آنها را داریم.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار نفر از معلولان کشور از جمعیت روستایی و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت شهری هستند، عنوان کرد: در روستاها امکان ایجاد مراکز توانبخشی وجود ندارد زیرا ارائه این خدمات مقرون به صرفه نیست بنابراین لازم است در این مناطق، خانواده های معلولان را توانمند کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد جمعیت زنان سرپرست خانوار در سطح کشور عنوان کرد: در سال ۷۵، جمعیت زنان سرپرست خانوار، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و این آمار در سال ۸۵ با رشد ۳۸ درصدی به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسید.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: در سال ۹۰ نیز جمعیت زنان سرپرست خانوار با ۵۳ درصد رشد، به دو میلیون و ۵۰ هزار نفر رسید و اکنون بخش قابل توجهی از زنان جامعه را زنان بی‌سرپرست یا بدسرپرست تشکیل می دهند.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد وضعیت طلاق در کشور و راهکارهای ارائه شده از سوی بهزیستی برای کاهش طلاق عنوان کرد: بر اساس آمارهای سال ۹۰، از هر پنج ازدواج یک مورد به طلاق ختم می شود و گرفتاریها از آنجا آغاز می شود که طلاق آسیب های دیگری نظیر مشکلات روحی و روانی حاصل از تنهایی برای زنان و مردان، کودکان خیابانی، کودکان کار، اعتیاد، تن‌فروشی و ... را به دنبال دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، میانگین طلاق در کشور را ۷.۵ درصد اعلام کرد و افزود: سازمان بهزیستی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور طرحی را به مرحله اجرا خواهد گذاشت که در پی آن، علل طلاق در استانهای مختلف و فراوانی این علل مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این طرح قرار است در ۹ استان کشور از جمله البرز، خراسان رضوی، تهران و ... اجرا شود، افزود: عواملی نظیر نداشتن فرزند، اعتیاد یکی از زوجین، عدم برقراری ارتباط صحیح زناشویی، دخالت بیجای خانواده‌ها، بیکاری و ... از مهمترین عوامل طلاق در کشور شناخته شده اند که سهم هر یک از این عوامل در آمار طلاق در استانها به تفکیک بررسی خواهد شد.

محسنی بندپی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش سازمان بهزیستی برای اجباری کردن مشاوره ها و برخی آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج عنوان کرد: امیدواریم با نگاه ویژه به این طرح در بودجه ۹۵، مشاوره ژنتیک در کشور اجباری شود تا از بسیاری از اختلالات ژنتیکی و معلولیت ها قبل از ازدواج و بارداری جلوگیری شود.

بازنگری در قوانین مرتبط با معلولان، صدور مجوز واردات خودرو برای معلولان، نگاهی به جمعیت معتادان کشور، ‌ آمار زنان کارتن خواب در سطح کشور و ... از دیگر مباحث مطرح شده از سوی رئیس سازمان بهزیستی کشور در جمع خبرنگاران یزد بود.


منبع:مهر


دفعات مشاهده: 746 بار   |   دفعات چاپ: 200 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb