رییس فدراسیون نابینایان: 3 رشته به پارالمپیک 2020 اضافه می‌شوند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۴/۲۳ | 

رییس فدراسیون نابینایان: 3 رشته به پارالمپیک 2020 اضافه می‌شوند


رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان از پارالمپیکی شدن رشته‌های تکواندو (کاتا)، بولینگ و دوچرخه‌سواری دونفره تا پارالمپیک 2020 خبر داد.

محمدرضا مظلومی  اظها‌ر کرد:درحال حاضر در رشته‌ها‌ی فو‌تبا‌ل پنج نفره، گلبال، جودو و د‌و‌ و‌ مید‌ا‌نی شانس حضور در پارالمپیک را داریم که البته در جهت افزایش رشته های پارالمپیکی به دنبال آن هستیم تا پارالمپیک 2020 با سرمایه‌گذاری روی رشته های تکواندو، بولینگ و دوچرخه‌سواری دونفره، در این سه رشته تیمی هم در پارالمپیک نماینده داشته باشیم.

وی در رابطه با وضعیت رشته‌های نابینایان و کم بینایان برای کسب سهمیه پارالمپیک گفت:در بخش مردان امید زیادی برای کسب سهمیه در رشته‌ها‌ی فو‌تبا‌ل پنج نفره، گلبال، جودو و د‌و‌ و‌ مید‌ا‌نی داریم که البته به دلیل مشکلات مالی هنوز نتوانسته‌ایم تدارکات خوبی را برای آماده سازی این رشته‌ها‌ جهت حضور در مسابقات کسب سهمیه پارالمپیک فراهم کنیم. از سوی دیگر چون پارالمپیک اعلام کرده هیچ گونه حمایت مالی از فدراسیون نابینایان و کم بینایان نمی‌کند، در نتیجه‌ نسبت به لندن شرایطمان برای کسب سهمیه سخت‌تر است.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان همچنین از اعزام تیم ‌ملی گلبال مردان به مسابقات قهرمانی آسیا – اقیانوسیه برای کسب سهمیه پارالمپیک در آبان ماه خبر داد و تصریح کرد: این مسابقات آخرین مرحله کسب سهمیه پارالمپیک 2016 ریو است که در چین برگزار می‌شود و تنها تیمی موفق به کسب سهمیه می‌شود که قهرمان این ر‌قا‌بتها شناخته شود. بنا‌بر‌این برای کسب سهمیه در گلبال کار سختی را پیش‌رو داریم و باید با تمام قدرت مبارزه کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که در فو‌تبا‌ل هفت نفره جانبازان و معلولان سهمیه پارالمپیک را از دست دادیم، در حال‌ حاضر شرایط فو‌تبا‌ل پنج نفره نابینایان و کم بینایان برای کسب سهمیه چگونه است؟ افزود: مسابقات قهرمانی آسیا – اقیانوسیه در فو‌تبا‌ل پنج نفره، هشتم تا هجدهم شهریور ماه در توکیو ژاپن برگزار می‌شود که تنها تیم اول و دوم این ر‌قا‌بتها موفق به کسب سهمیه می‌شوند. البته در فو‌تبا‌ل پنج نفره ما شرایط خوبی داریم و تمام تلاشمان بر این است که با برپایی شش مرحله اردوی آماده سازی تا زمان اعزام به این مسابقات، تیم خوب و قوی را راهی ژاپن کنیم.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان در ادامه در‌ رابطه با وضعیت گلبال زنان برای کسب سهمیه تصریح کرد: متاسفانه در بخش زنان به دلیل همگروه شدن با رژیم صهیونیستی در مسابقات پارالمپیک ریو، شرایط اعزام برای زنان وجود ندارد.

وی ا‌ضافه‌ کرد‌:ورزشکاران زن نابینا و کم بینا تنها در رشته‌ها‌ی گلبال و د‌و‌ و‌ مید‌ا‌نی حق شرکت در پارالمپیک ریو را دارند که درحال‌ حاضر وضعیت گلبال زنان برای اعزام مشخص نیست، اما در د‌و‌ و‌ مید‌ا‌نی منتظر هستیم تا در مسابقات باشگاهی که مردادماه تحت نظارت IPC برگزار می‌شود، ببینیم چند د‌و‌و‌مید‌ا‌نی کار زن می‌توانند رکورد IPC را جابه جا و حضورشان را در مسابقات جهانی قطر تثبیت کنند.

مظلومی افزود: با وجود این که در مسابقات جهانی نابینایان و کم بینایان با 32 مدال در سئول سوم جهان شدیم، اما یک تبریک خشک و خالی نیز از مسئولان وزارت ورزش و جوانان دریافت نکردیم. ورزشکاران نابینا و کم بینا همیشه قشر خاصی از جامعه محسوب می‌شوند و همواره با وجود موفقیت‌های چشمگیری که در عرصه های بین‌المللی و جهانی داشتند، کمتر مورد توجه و عنایت مسئولان ورزشی کشور قرار گرفتند، به طوری که کاروان ورزشی نابینایان و کم بینایان در مسابقات جهانی سئول با وجود این که موفق به کسب 15 مدال طلا، شش نقره و 18 برنز شد نه تنها مورد تقدیر و تشکر قرار نگرفت حتی یک مسئول از طرف وزارت ورزش و جوانان این موفقیت را به آنها تبریک نگفت. واقعا همین تبعیض‌هاست که ورزشکاران را از ادامه موفقیت‌ها ناامید و عرصه را برای آنها تنگ‌تر می‌کند.

وی همچنین از برگزاری جشنواره گلبال نابینایان از 18 تا 22 مهر ماه به مناسبت روز جهانی "نابینایان" و روز جهانی پارالمپیک خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این جشنواره توسعه و همگانی کردن این رشته در بین جامعه نابینایان و کم بینایان و استعدادیابی رشته گلبال است. در این جشنواره 55 تیم به مناسبت روز جهانی "نابینایان" و روز جهانی "پارالمپیک" در قالب دستجات مختلف با یکدیگر به ر‌قا‌بت خواهند پرداخت.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان یکی از مشکلات فو‌تبا‌ل پنج نفره نابینایان و کم بینایان را نداشتن زمین چمن مناسب در تمام شهرستان‌ها و استان‌ها عنوان کرد و ا‌دا‌مه‌ داد: از آنجا که کنار زمین نابینایان و کم بینایان باید دیواره باشد، گذاشتن و برداشتن این دیواره زمان بر و در تمام شهرستان‌ها امکان نصب آن وجود ندارد. بنا‌بر‌این در حال‌ حاضر به جز تهران و کرمان که این امکانات فراهم است، در سایر شهرستان‌ها برای آماده سازی تیم فو‌تبا‌ل پنج نفره نابینایان و کم بینایان دچار مشکل هستیم.

مظلومی همچنین از برگزاری مسابقات قهرمانی کشور در اواخر مرداد و شهریور ماه در رشته شنا خبر داد و خاطر‌ نشان کرد: در این مسابقات اگر شناگران نابینا و کم بینا موفق شوند رکوردهای مدنظر را جابه جا کنند به تیم ‌ملی دعوت می‌شوند که نفرات اول تا سوم هر ماده برای کسب سهمیه پارالمپیک آذر ماه عازم مسابقات جهانی لهستان خواهند شد. همچنین در رشته د‌و‌و‌مید‌ا‌نی تاکنون چهار نفر برای شرکت در مسابقات جهانی قطر که آخرین مرحله کسب سهمیه است، انتخاب شدند. برای افزایش این تعداد فرصت دیگری به ورزشکاران نابینا دادیم که در صورت شکستن رکورد IPC در مسابقات باشگاهی، تعداد ورزشکاران بیشتری برای کسب سهمیه عازم قطر خواهیم کرد.

وی در‌ ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا در رابطه با آخرین وضعیت استخر مجموعه ورزشی شهید هرندی نیز خاطر‌ نشان کرد: این مجموعه اولین استخر اختصاصی برای ورزشکاران نابینا و کم بینا است که از سال 86 ساخت آن شروع شده، اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی مدت دو سال است که نیمه کاره باقی مانده و هنوز به اتمام نرسیده است. البته مناف هاشمی ، معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان قول داده بود که هزینه ساخت این استخر را تقبل کند که هنوز هیچ خبری از بودجه نیست.

رییس فدراسیون نابینایان و کم بینایان تصریح کرد: با وجود این که در 12 رشته ورزشی زنان و مردان فعال هستیم، اما متاسفانه از امکانات اختصاصی برخوردار نیستیم و در اکثر شهرستان‌ها و استان‌ها به دلیل نداشتن امکانات و بودجه اردوهای ورزشکاران نابینا و کم بینا با تعطیلی مواجه شده است. البته بر اساس ماده "88 " قرار بود وزارت ورزش و جوانان در هر استان یک سالن را خارج از ضابطه به نابینایان و کم بینایان اجاره دهد که هنوز از این مساله نیز خبری نیست.

وی در پایان گفت: از آنجا که ورزش نابینایان و کم بینایان از اسپانسر خاصی برخوردار نیست، ما این انتظار را داریم که حداقل باشگاه‌های مطرح کشور از جمله استقلال، پر‌سپولیس، سپاهان ، ذوب آهن و ... در این رشته ورود پیدا کنند و با تیمداری در فو‌تبا‌ل پنج نفره بخشی از بودجه خود را صرف ورزش نابینایان و کم بینایان کنند تا فو‌تبا‌لیست‌های این رشته نیز تا حدودی جایگاه خود را در کشور پیدا کنند.

منبع: ایسنا


دفعات مشاهده: 2890 بار   |   دفعات چاپ: 819 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb