راه‌اندازی بنیاد ژنتیک اصفهان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۴/۲۵ | 


مدیرکل بهزیستی استان اصفهان خبر داد
راه‌اندازی بنیاد ژنتیک اصفهان

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان از تاسیس بنیاد ژنتیک در اصفهان خبر داد و گفت: با تاسیس این بنیاد بیش از 50 درصد از معلولیت‌های استان کاهش پیدا می‌کند.

 اصفهان، سعید صادقی ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، اظهار کرد: در استان اصفهان 300 هزار مددجو به صورت مستقیم تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند که در سال گذشته یک میلیون و 500 هزار نفر نیز از خدمات پیشگیرانه سازمان بهزیستی استفاده کرده‌اند.

وی افزود: 240 هزار معلول و 10 هزار زن سرپرست خانوار در استان اصفهان از خدمات بهزیستی بهره‌مند و 2 هزار مرکز فعال زیر نظر بهزیستی در تمام نقاط استان خدمت‌رسانی می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان به وجود 2 هزار کودک بی‌سرپرست و بد‌سرپرست در استان اصفهان اشاره و تصریح کرد: مواد طلاق، خشونت‌های خانوادگی، حاصل کودکان خیابانی و بی‌سرپرستی این کودکان است.

وی ادامه داد: بهزیستی استان اصفهان در حال حاضر97 مرکز اقامتی میان‌مدت، 120 مرکز مشاوره خانواده، 120 مرکز فوریت‌های اجتماعی و خطوط تلفن 123 و 1480 فعال را دارد.

صادقی شعار امسال بهزیستی کشور را «تنها، همه با هم می‌توانیم» عنوان کرد و گفت: بهزیستی بر مبنای آموزه‌های دینی و تعالیم الهی ایجاد شده است و برای کمک به هم‌نوعان فعالیت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه بهزیستی تولید‌کننده آسیب‌های اجتماعی نیست اما در مقابل کم‌کاری‌ها مقصر است، افزود: طی یک سال و نیم گذشته سازمان بهزیستی استان اصفهان توانسته است اعتماد‌سازی را در جامعه نسبت به فعالیت‌های خود ایجاد و تاکنون بازخوردهای خوبی را در بین عموم مردم جامعه، رسانه‌ها و مسئولان ایجاد کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به بخش مشارکت‌های مردمی بهزیستی از رشد 300 درصدی مشارکت‌های نقدی مردمی در استان اصفهان در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

وی همچنین در ادامه به راه‌اندازی انجمن حمایت رسانه‌ای از بهزیستی در استان اصفهان و تاثیرگذاری رسانه اشاره و اظهار کرد: رسانه‌‌ها در سطح استان تاثیر بسیاری در خصوص پیگیری مشکلات مختلف سازمان بهزیستی دارند.

صادقی با اشاره به اینکه امروز در محلات تیم سلامت روان و اجتماع‌محور داریم، افزود: مشکلات محلات از طریق این تیم‌ها جمع‌آوری شده و به صورت نقشه راه تبیین شده است که به مرور برای آنها برنامه‌ریزی می‌شود.

*کودکان زیر 6سال غربالگری بینایی و شنوایی می‌شوند

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه در حوزه پیشگیری آگاه‌سازی اجتماعی و نیز ضریب غربالگری بینایی داریم، تصریح کرد: کودکان زیر 6 سال مورد غربالگری بینایی و شنوایی قرار می‌گیرند که درصدد هستیم که بیش از 95 درصد کودکان شناسایی و غربالگری شوند.

وی به گزارش اجتماعی استان و مبنای سیاست‌گذاری اجتماعی اشاره و تصریح کرد: زمانی که شاخص‌ها در تمام ابعاد در استان مشخص باشد قادر به برنامه‌ریزی هستیم که در این زمینه به دنبال شفاف‌سازی وضعیت و مشکلات اجتماعی استان از سوی مسئولان هستیم.

صادقی به وجود یک‌هزار و 200 نفر کارمند بهزیستی اشاره کرد و گفت: استقرار تفکر سیستمی، تفکر مدارانه، فرایند‌مدار در بهزیستی، پیگیری فراگیر مبتنی بر شواهد و نقشه معلولیت‌های انسانی، شناسایی عوامل موثر اجتماعی در سلامتی، تقویت روحیه مشارکت‌طلبی مردم و خیران از برنامه‌های زیربنایی سال جاری بهزیستی است.

* 12هزار بیمار اعصاب و روان در استان اصفهان

وی با اشاره به وجود 12 هزار نفر بیمار اعصاب و روان در استان اصفهان و 600 بیمار مزمن روانی افزود: در استان اصفهان 41 مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست داریم که از 500 کودک بی‌سرپرست و بد‌سرپرست نگهداری می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان بیان کرد: در کشور حدود 10 هزار کودک زیر 18 سال داریم که در 600 مرکز نگهداری می‌شوند که 41 مرکز آن در اصفهان است.

وی اضافه کرد: بهزیستی سالانه به حدود 220 هزار نفر از یارانه می‌پردازد که خیران سالانه برای هر یک از این افراد تحت پوشش یک میلیون و 400هزار تومان یارانه می‌پردازند که البته این امر در راستای ادامه حیات مراکز توسط کمک خیران انجام می‌شود.

‌ *ایجاد بنیاد ژنتیک در اصفهان

صادقی تقویت کیفی اورژانس اجتماعی در راستای گسترش کمی را از دیگر اقدامات بهزیستی برشمرد و گفت: درصدد راه‌اندازی بنیاد ژنتیک در اصفهان هستیم که با ایجاد این مرکز 50 درصد معلولیت‌های استان کاهش پیدا می‌کند و این در حالی است که استان اصفهان 15 درصد از معلولیت‌های کشور را دارد.

وی با تاکید به رعایت حقوق معلولان گفت: اخیرا برنامه جامع حقوق معلولان تصویب شده است که امید می‌رود به زودی در استان‌ها نیز اجرایی شود.

*حمایت از معلول فقط ساخت رمپ نیست، بلکه ایجاد فرصت برابر است

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان به مناسب‌سازی ویژه معلولان اشاره و بیان کرد: استان اصفهان در بین استان‌های کشور رتبه نخست مناسب‌سازی را دارد اما بسیاری از معلولان به دلیل مناسب نبودن محیط بیرون خانه‌نشین هستند.

وی اضافه کرد: حمایت از معلول تنها ساخت یک رمپ نیست، بلکه فرصت برابر حضور معلولان در عرصه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و حتی استفاده از فضای مجازی است.

* 450هزار سالمند بالای 65 سال در اصفهان

صادقی در بخشی از صحبت‌های خود به سالمندان اشاره و تصریح کرد: طبق آخرین آمار 450 هزار سالمند بالای 65 سال در استان اصفهان داریم که البته باید گفت، سالمندی معلولیت نیست اما نوع نگاه سالمندان می‌تواند آنها را معلول و از کار‌افتاده نشان بدهد.

وی همچنین از آغاز به کار شورای سالمندان از سال گذشته خبر داد و گفت: در استان جلسات مختلفی تاکنون برگزار شده است که در همین راستا نیز سال آینده خانه فرزانگان و خانه مهر در استان راه‌اندازی می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با تاکید به اینکه به جای آینده‌نگری باید آینده‌نگاری کنیم، گفت: یکی از بدترین اتفاقات در حال رخ دادن موروثی شدن فقر در جامعه است که باید فرصت‌‌های جدید برای ارتقای افراد ایجاد شود.


منبع:فارس


دفعات مشاهده: 790 بار   |   دفعات چاپ: 281 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb