کشف جدید پزشک ایرانی در آمریکا

 | تاریخ ارسال: 1394/5/4 | 


شیوه جدید درمان نابینایی

 کشف جدید پزشک ایرانی در آمریکا


طبق شیوه جدید محققان افراد نابینا می توانند با انجام روش درمانی موسوم به ژن درمانی مجدداً بینایی خود را بدست آورند.
درمان افراد نابینا توسط ژن تراپی (ژن درمانی) نه تنها می تواند باعث بهبود میدان دید افراد شود بلکه مسیرها و تصاویر بصری موجود در مغز آنها را نیز بهبود می بخشد. این شیوه حتی برای افرادی که چندین دهه از زندگی خود را نابینا بودند نیز صدق می کند.

از سال ۲۰۰۷ تاکنون آزمایش های بالینی با استفاده از ژن تراپی باعث شده تا بینایی افراد بسیاری به آنها بازگردد. ده ها کودک و انسان بزرگسال مبتلا به نابینایی یا کم بینایی تحت اثر درمان های مختلف توانستند بینایی خود را تا حدودی به دست آورند و حتی از توانایی مسیریابی خود به صورت طبیعی استفاده نمایند.

بهترین استراتژی استفاده از درمان های بالینی تزریق یک ویروس بی خطر خواهد بود که باعث اضافه شدن کپی های مناسبی از ژن های مختلف می شود. این ژن ها پیش از این در بدن افراد نابینا معیوب بوده و به صورت مناسبی عمل نمی نمودند. ژن های مذکور در داخل سلول های شبکیه چشم افراد نابینا تزریق شده و کره داخلی چشم را با شبکه ای که توانایی احساس نورهای مختلف را ایجاد می کند به یکدیگر مرتبط خواهند ساخت.

به گفته دکتر منظر اشتری، محقق و متخصص اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا، نتایج بدست آمده از آزمایش ها، بی نظیر و باورنکردنی است.

اما سئوالی که همچنان در مورد چگونگی اثر این درمان های بالینی باقی می ماند نحوه ریکاوری و بازیابی تصاویر ذهنی افراد در صورت بهبود عملکرد شبکیه چشم آنها است.


منبع:باشگاه خبرنگاران جواندفعات مشاهده: 1679 بار   |   دفعات چاپ: 533 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb