80 درصد سالخوردگان جهان تحت پوشش تأمین اجتماعی نیستند

  دبیر کل سازمان ملل متحد

  80 درصد سالخوردگان جهان تحت پوشش تأمین اجتماعی نیستند 

  دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی افراد سالمند یکم اکتبر 2007 برابر با 9 مهرماه 1386 ضمن اعلام این واقعیت که 80 درصد جمعیت جهان تحت پوشش اجتماعی در دوران سالخوردگی نیست، خواستار یافتن راه هایی به وسیله برنامه های پایدار بازنشستگی و اقدامات حمایتی اجتماعی برای پشتیبانی اقتصادی جهت افراد سالمند شد.

  به گزارش آنا، متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است: امسال موضوع روز بین المللی افراد سالمند توجه ما را متمرکز بر چالش ها و فرصت های سالمندی می کند.

  جمعیت سالمند چالش های جالب اقتصادی و اجتماعی به گونه ای یکسان برای کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته به ارمغان می آورد. آمار تأمل برانگیز نشان دهنده این است که 80 درصد جمعیت جهان تحت پوشش تامین اجتماعی در دوران سالخوردگی نیست. یافتن راه هایی به وسیله های پایدار بازنشستگی و اقدامات حمایتی اجتماعی برای پشتیبانی اقتصادی جهت افراد سالمند که تعدادشان رو به افزایش است، وظیفه ای خطیر به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.

  در عین حال در آن سوی معادله، یکی بزرگترین دستاوردهای زمان خود یعنی امید زندگی فزاینده و قابل توجه، تقریبا در تمامی نقاط جهان داریم که باید قدردان بهبود معیارهای مراقبت بهداشتی باشیم. افراد سالمند اینک فرصت های بیشتر برای کمک به جوامع فراتر از سن سالمندی دارند. نظرات ما نسبت به آن چه که سالمندی نامیده می شود در حال تغییر و تحول در تمامی اوقات است. در حالیکه سالمندان معضلی بر دوش جامعه بودند، حال به گونه ای فزاینده به عنوان سرمایه ای که می توان از آنان بهره برد به رسمیت شناخته شده اند.

  نقش افراد سالمند در توسعه اقتصادی و اجتماعی بخش اصلی برنامه اقدام بین المللی مادرید برای سالمندی برای ارتقای مردم سالاری و حقوق سالمندان از راه مشارکت آنان در تمامی جنبه های اجتماع است. امسال ما پنجمین سالگرد تصویب طرح مادرید و نخستین دور بررسی و ارزیابی آن را گرامی می داریم. به شکلی تعیین کننده، این بر اساس رویکردی مشارکتی و فراگیر است که خود افراد سالمند را فرآیند انجام آن درگیر می کند.

  روز بین المللی افراد سالمند فرصتی برای گفت و گو در بین تمامی ذی نفعان برای پیشبرد اجرای طرح مادرید در راستای اهداف توسعه هزاره و دستور کار گسترده توسعه ای سازمان ملل متحد است. اینجانب همگی شما کشورهای عضو، سازمان غیردولتی، نظام غیردولتی، نظام ملل متحد، افراد سالمند و سازمان ها آنان را ترغیب می کنیم تا از فرصت امروزه و ماه های آتی استفاده کنند. با یکدیگر و با اتخاذ رویکردی متوازن قادر خواهیم بود به تصویر مشترکمان از جامعه ای برای تمامی سنین حیات ببخشیم.

 


دفعات مشاهده: 5607 بار   |   دفعات چاپ: 1740 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 398 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb