بهزیستی برای وارد کردن معلولان به شرایط بهتر زندگی تلاش می کند

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی:

بهزیستی برای وارد کردن معلولان به شرایط بهتر زندگی تلاش می کند


کرج – معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با تاکید براینکه بررسی مستندات مبنی بر آزار معلولان در مرکز نگهداری معلولان آفرینش در کمیسیون عالی بهزیستی ادامه دارد، گفت: سازمان بهزیستی کشور به طور جدی به دنبال وارد کردن معلولان به شرایط بهتر زندگی است.
حسین نحوی نژاد روز پنج شنبه در سالن اجتماعات بهزیستی استان البرز با حضور خانواده های معلولان مرکز نگهداری معلولان آفرینش، افزود: این مرکز اکنون تعطیل بوده و رای این کمیسیون پس از بررسی تمامی زوایا، مستندهای اجتماعی، انتظامی و قضایی به معزول شدن مدیر یا تعطیلی مرکز می انجامد.
وی ادامه داد: این موضوع درحیطه قانون وارد شده و شاکی سازمان بهزیستی است و مقام قضایی با ابزارهای بیشتری که دراختیار دارد، کمک کننده بهزیستی خواهد بود.
نحوی نژاد گفت: امروز بهزیستی درتلاش برای وارد کردن معلولان به شرایط بهتر زندگی است و دستورالعمل جامع تامین ایمنی مددجویان در مراکز نگهداری امسال ارایه شده که قبلا این دستورالعمل پراکنده بود.
وی اضافه کرد: چگونگی بستن معلولان، محافظ ها، دیوارها دراین دستورالعمل مورد توجه قرار گرفته و دراین دستورالعمل مراکز نگهداری معلولان موظف شده اند هراتفاقی که برای معلولان افتاد کمتر از یک روز به مدیران استان اطلاع داده و مدیر استانی نیز به سازمان بهزیستی اطلاع رسانی لازم را داشته باشد .
نحوی نژاد با اعلام اینکه خانواده های معلولان در مراکز نقش موثری در اطلاع رسانی از نحوه نگهداری معلولان دارند ادامه داد: طرحی که امروز درحضور خبرنگاران رونمایی وابلاغ می شود مانند انجمن اولیا و مربیان در مدارس خواهد بود .
وی گفت: دراین طرح خانواده ها ضمن الزام به سرکشی از معلول خود در مراکز نگهداری ملزم به گزارش وضعیت بهداشت ،تغذیه و مشکلات این مراکز به بهزیستی نیز خواهند شد.
معاون توانبخشی بهزیستی کشور در خصوص روند این سازمان درخصوص تخلفات ادامه داد: اگر تخلفات کوچک باشد تذکر شفاهی داده می شود و اگر مشکل بزرگ باشد اخطار یک ماه استان می دهد و پرونده به کمیسیون مرکزی بهزیستی ارجاع می شود .
وی یادآورشد: مدیر استان دراین زمینه یک تبصره خواهد داشت می تواند اگر ظرف این مدت احتمال بروز مشکلات بیشتر را داد مرکز را تعطیل موقت کند که مدیرکل بهزیستی استان البرز به محض مشاهده عکس و فیلم دراین زمینه اقدام لازم را انجام داد .
نحوی نژاد تاکید کرد: حتی تحقیر معلولان را نیز بهزیستی نمی پذیرد چراکه معتقد است معلولان ذهنی دارای احساس هستند و مدیرکل بهزیستی این استان با انتقال 130معلول به مراکز دیگر زمینه را برای امنیت آنان فراهم کرد .
وی گفت: درکمیسیون بهزیستی به این نتیجه رسیدیم که باید تعطیلی ادامه یابد و باید بررسی کامل و دقیق صورت گیرد، زیرا که اگر این مساله ثابت شود، اقدامات قضایی خواهد داشت.
معاون توانبخشی بهزیستی کشور اضافه کرد: درصورت اثبات این مساله به تعطیلی مرکز بسنده نمی شود بلکه افراد مجازات خواهند شد.
وی بستن مراکز را آخرین گام برای برخورد دانست و گفت: ما باید به قطعیت برسیم که وجود این مرکز برای البرز مضرر است. ما فرصت می خواهیم ادله را بشنویم اما مرکز تعطیل و بچه ها درجای دیگر باشند. ما حق نداریم به خانواده هایی که بچه آنها دراین مرکز بوده فشار بیاوریم که اگر یک روزی این مرکز بازگشایی شد، بچه اش را به آن برگرداند.
وی خطاب به رسانه ها نیز گفت: مرجع اصلی اطلاع رسانی در استان مدیراستان است که باید مورد توجه رسانه ها قرار گیرد، زیرا مرکز نگهداری معلولان آفرینش در 26 خرداد تعطیل شد و برخی از رسانه ها در شهریور وارد مساله شدند، بنابراین باید جانب انصاف رعایت شود.
نحوی نژاد با اعلام اینکه تعطیلی دائم این مرکز در دست بررسی است، افزود: نخستین رای ما معزول شدن مدیریت مرکز بود و هفته گذشته سه مرکز تعطیل شد.
وی ادامه داد: تمام تاکید برای حفظ ظرفیت ها با وجود تحریم ها است، چراکه ایجاد یک مرکز جدید هزینه بر است وبهزیستی با وجود دفاع از معلولان از تعطیلی مراکز خود خوشحال نمی شود.
این مسوول یادآورشد: اطلاع رسانی نباید به گونه ای باشد که باعث از بین رفتن انگیزه برای سایر مراکز و کارکنان بهزیستی باشد و این نکته مهم باید مورد توجه رسانه ها قرار گیرد.
وی تاکید کرد: بهزیستی اجازه شکنجه و تحقیر نمی دهد و از رسانه های داخلی نیز بخاطر دلسوزی آنان تشکر می کند، اما رسانه های خارجی مغرضانه عمل کردند و یک مساله را به کل نظام ارجاع دادند.
معاون توانبخشی بهزستی کشور، گفت: این موضوع مهم با جدیت پیگیری می شود و باید آرامش معلولان مرکز افرینش درسایر مراکز تا قطعی شدن نتیجه تامین شود تا آسیب دیگری به آنان وارد نشود.
نحوی نژاد در ادامه افزود: یک میلیون و 200 هزار معلول زیر پوشش بهزیستی کشور است که با درنظر گرفتن سایر گروه ها از جمله کودکان کار، نابینایان، ناشنوایان، سالمندان این آمار به چهار میلیون و 500 هزار نفرمی رسد.
وی اظهارکرد: بهزیستی با مشکلات جامعه هدف خود آشنا است و اکنون یک هزار و100 مرکزتوانبخشی روزانه و شبانه، خدمات درمنزل زیر پوشش بهزیستی هستند.
وی گفت: اکنون 40 هزار معلول شدید که نیاز به مراقبت در مراکز نگهداری دارند، زیر پوشش داریم و با توجه به بودجه های کم از ظرفیت های مردمی استفاده کرده ایم. بنابراین باید تمامی تمهیدات برای توجه به قشر معلولان پیش بینی شود و بهزیستی تمام تلاش خود را دراین زمینه بکارگرفته است .
دراین نشست که مدیرکل بهزیستی استان البرز نیز حضور داشت، شماری از خانواده های معلولان مرکز نگهداری آفرینش به بیان وقایع و حوادث رخ داده دراین مرکز پرداختند و از بهزیستی البرز به دلیل ورود به موقع دراین موضوع قدردانی کردند.

منبع: ایرنا


دفعات مشاهده: 2956 بار   |   دفعات چاپ: 670 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb