20 دستگاه اجرایی در دولت تدبیر و امید درگیر بحث معلولانند

ربیعی در مجلس:
20 دستگاه اجرایی در دولت تدبیر و امید درگیر بحث معلولانند


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و با تدوین یک آیین‌نامه عملیاتی و اجرایی 20 دستگاه اجرایی کشور درگیر بحث معلولان شده‌اند و بیمه‌ها نیز موظف به توجه به معلولان در چارچوب قوانین ابلاغی هستند.

علی ربیعی که در پاسخ به سوال ملی فاطمه آلیا در خصوص علت عدم اجرای قانون جامع حمایت از معلولان و بی‌توجهی به مشکلات اساسی آنها در جلسه علنی امروز مجلس سخن می‌گفت، تصریح کرد: ما از مشارکت معلولان برای حل مشکلاتشان استفاده می‌کنیم و برنامه جامعی برای حل مشکلات معلولان در کمیسیون ویژه دولت تدوین شده است و می‌توانیم بگوییم یک تحول بنیادین و اساسی در بخش رسیدگی به مشکلات معلولان در آینده‌ای نزدیک با این سند ایجاد خواهد شد.

وی افزود: رفع مشکلات معلولان و تکلیف جدید بیمه‌ها یکی از برکات مدیریت واحد وزارت کار و وزارت رفاه است و ما بیمه‌ها را مکلف به پیروی از این موضوعات کردیم.

ربیعی تصریح کرد: در انتصاب‌ها به خصوص در حوزه معلولین عدم عملکرد غیرسیاسی، عملکرد تخصص‌محور و استفاده از نیروهای توانمند سازمان بهزیستی در اولویت قرار داشت و همواره در این مسیر عمل کردیم و هیچ وقت ملاحظات سیاسی در رفع مشکلات معلولان جایی نداشته است.

وزیرکار تأکید کرد: در دو سال اخیر شاهد تحول بنیادین در رفع مشکلات معلولان بوده‌ایم و همواره در استانداردسازی‌ها و اجرای قوانین پیشتاز سایر دستگاه‌ها برای حل مشکلات معلولین بوده‌ایم و عملکرد مثبتی در این حوزه برای سازمان بهزیستی متصوریم.

وی گفت: در مسیر استانداردسازی و اجرای قوانین حمایتی از معلولان 7 استان محروم در اولویت قرار گرفت و در این استان‌ها به خصوص در حوزه استانداردسازی عملکرد مثبتی داشته‌ایم. همچنین در بحث پیشگیری از معلولیت نیز به عنوان یک دستگاه جانبی برنامه‌های جدی را پیگیری کردیم و شورای عالی بیمه که ریاستش با من است در این زمینه تصمیمات اساسی گرفته است.

ربیعی ادامه داد: خدمت در منزل و تنظیم آموزش با توانمندی معلولین و مبتنی بر سلامت آنها یک اقدام اساسی در بخش پیشگیری و حمایت از محرومیت معلولین بوده است و صندوق توسعه کارآفرینی امید نیز با اعطای تسهیلات ما را در این مسیر یاری کرده است.

وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برنامه ویژه‌ای برای مهد کودک‌ها برای جلوگیری از سوءتغذیه و ایجاد معلولیت داشتیم. همچنین توزیع شیر در مدارس نیز در دولت از سر گرفته شد.

وی با بیان اینکه سالانه 3 تا 4 درصد به جمعیت معلولین افزوده می‌شود، تصریح کرد: ما می‌پذیریم که خلل و نواقصی در بخش رسیدگی به امور معلولین وجود دارد. اما با توجه به رشد معلولیت و محدودیت منابع دست یاری به سمت مجلس و همه دستگاه‌های کشور دراز می‌کنیم و همه توان خود را صرف حل مشکلات معلولین و رسیدن به حساسیت و تأکیدات امام راحل تمام تلاش خود را معطوف می‌کنیم. اما باید دستگاه‌های اجرایی نیز به ما کمک کنند چراکه به تنهایی نمی‌توانیم مشکلات معلولان را حل نماییم.

به گزارش ایسنا، فاطمه آلیا نماینده مردم تهران که به عنوان نماینده سوال کننده سخن می‌گفت، اظهار کرد: کارها در سازمان بهزیستی خوابیده است و فقط مسئولین حرف‌های قشنگ می‌زنند اما این حرف‌ها عصا، واکر و تجهیزات توانبخشی برای معلولین نمی‌شود و با حرف مشکلات معلولین مرتفع نمی‌گردد.

وی افزود: قانون حمایت از معلولین به درستی اجرا نشده و استانداردهای بین‌المللی نیز نادیده گرفته شده است. در بخش اشتغال معلولان مشکلات جدی، اساسی و ریشه‌ای دارند و در حالی که دولت موظف به استفاده از توان معلولان در بخش‌های اجرایی است این کار رخ نمی‌دهد و تسهیلات شغلی برای معلولان وجود ندارد.

آلیا تأکید کرد: باید برای اشتغال معلولان آزمون استخدامی مجزا برگزار شود و سازمان بهزیستی بانک اطلاعاتی از توانایی‌های معلولان داشته باشد. همچنین مشکلات تحصیلی و ثبت‌نامی برای معلولان در دانشگاه‌ها همچنان پابرجاست و هیچ کمکی برای حل این مشکل از سوی بهزیستی انجام نمی‌شود.

وی با انتقاد از نظارت ضعیف سازمان بهزیستی در مراکز نگهداری معلولان، گفت: مراکز نگهداری معلولان هر روزه حوادثی را که جان معلولان را به خطر می‌اندازد به همراه دارد و عدم استاندارد بودن این مراکز و کمبود نیرو همچنان از معلولین قربانی می‌گیرد.

آلیا افزود: زنان معلول در خانه‌ها مشکل اساسی دارند و معلولان شدید علیرغم تأکید در قانون کمک پرستار ندارند و توان پرداخت هزینه‌های درمانی خود را نیز به دلیل نبود بیمه از دست داده‌اند و بیمه‌ها بدهکار معلولان هستند.

فاطمه آلیا گفت: رئیس سازمان بهزیستی و معاون ‌آن در سفر خارج هستند و از خواست مردم در این حوزه ناآگاه‌اند.

باهنر رئیس جلسه در پاسخ به این نکته اعلام کرد رئیس سازمان بهزیستی در کشور است و همراه وزیر در مجلس حاضر شده است و از ابتدا شنونده صحبت‌ها بوده که آلیا مدعی شد که ایشان سفرشان را نیمه‌کاره رها کرده است.

منبع: ایسنا


دفعات مشاهده: 2612 بار   |   دفعات چاپ: 575 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb