آنچه پای ربیعی را به بهارستان کشاند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۷/۱۴ | 

گزارش جماران درباره دلایل 2 کارته شدن وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

آنچه پای ربیعی را به بهارستان کشاند


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز 31 شهریور در حالی بر اساس سوالات رئیس فراکسیون معلولان، دومین کارت زرد خود را از مجلس گرفت که به نظر می رسد با بازنگری قانون حمایت از معلولان، وضعیت رسیدگی به این افراد در ریل مناسبی قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، محور سوال های فاطمه آلیا اجرا نشدن کنوانسیون جهانی و قانون جامع حمایت از معلولان و  بی توجهی به مشکلات اساسی این قشر از جامعه بود و دفاع علی ربیعی از خود مبنی بر اینکه با تصویب اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، تحول اساسی در بحث رسیدگی به وضعیت این افراد به وجود می آید نمایندگان را قانع نکرد و آلیا در نهایت موفق شد با 94 رأی موافق، 78 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع، دومین کارت زرد را به ربیعی نشان دهد.
این در شرایطی است که لایحه (برنامه) جامع 66 ماده ای حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت پس از توقف 10 ساله با 11 فصل، روز 20 خرداد ماه امسال در هیات وزیران به تصویب رسید و بخش هایی از آن برای تبدیل شدن به قانون طی لایحه ای به مجلس شورای اسلامی می رود تا پس از تصویب اجرایی شود.
با این حال مشخص نیست دقیقا چه چیزی پای ربیعی را به بهارستان کشاند؛ چرا که ارزیابی عملکرد یک وزیر یا رئیس یک سازمان نیاز به گذشت زمان دارد. شاید یکی از دلایل ناراحتی آلیا از ربیعی به عملکرد رئیس سابق بهزیستی به عنوان بازمانده دولت قبلی برگردد که خود  تاکیدی بر اثبات ادعای فراجناحی بودن دولت تدبیر و امید بود. آلیا از عملکرد همایون هاشمی رضایت چندانی نداشت. او بعد از برکناری هاشمی در  24 فروردین ماه سال جاری و انتصاب محسنی بندپی به ریاست بهزیستی بیان کرد: بعضا دیده می شد رئیس سازمان بهزیستی بعضی از فرصت ها را صرف کارهای تبلیغاتی می کرد که ما انتظار داشتیم تعدیل کند.
محسنی بندپی به جای هاشمی آمد و کمی پس از آن برنامه 66 ماده ای حمایت از حقوق معلولان با صرف بیش از 3 سال کار کارشناسی دقیق و موشکافانه رونمایی شد و در شرایطی که افراد دارای معلولیت منتظر بودند تا در آینده از ثمرات رونمایی لایحه بهره مند شوند، به یکباره با کارت زرد وزیر مواجه شدند که چنین اقداماتی می تواند ضمن ایجاد اختلال در تمرکز وظایف وزارتخانه، اجرای تعهدات قانونی آن را دچار مشکل کند.
قانون 16 ماده ای حمایت از معلولان در سال 1383 به تصویب رسید که یک سال از عمر آن در دولت هشتم، 8 سال در دولت های نهم و دهم و 2 سال در دولت یازدهم قرار داشت که از ابتدای شروع به کار دولت، تلاش ها برای بازنگری قانون که دچار مشکلاتی همچون بحث ناسخ و منسوخ ها و عدم پشتوانه اجرایی بود، آغاز و سرانجام روز 20 خرداد ماه رونمایی شد. البته دولت دهم نیز در ماه های پایانی عمر خود قصد بازنگری این قانون را داشت که بعد از رد صلاحیت کاندیدای مورد نظر آن دولت توسط شورای نگهبان، به نظر می رسد تلاش ها برای بازنگری قانون معلولان نیز متوقف شد.
سوالی که به ذهن می رسد این است که آیا در زمان دولت قبل نیز برخی نمایندگان به وزارت رفاه فشارهایی در مورد انجام تعهدات مربوط به معلولان می آوردند؟
رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان درباره استیضاح وزیر رفاه گفته است: در طول 8 سال دولت های نهم و دهم بیش از 8 بار معلولان برای احقاق حق خود دست به تجمعاتی در مقابل بهزیستی و سایر نهادهای مرتبط زدند. در این بین متاسفانه هیچ یک از نمایندگان مجلس یا داعیه داران حمایت از معلولان از خود واکنشی نشان ندادند.
علی همت محمودنژاد یادآور شد: آهن قراضه خطاب شدن معلولان از سوی وزیر وقت آموزش و پرورش و پایمال کردن حق استخدام 3 درصد معلولان و نپذیرفتن 1200 معلول توسط شخص وزیر آموزش و پرورش، در آتش سوختن معلولان مرکز نگهداری مشهد و درج خبرهایی از قبیل نگهداری معلولان در اصطبل هیچ یک نتوانست برخی مدیران را وادار کند تا به نفع معلولان از مسئولان وقت بازخواست کنند، مگر اینکه در حال و هوای وضع انتخاباتی مجلس برخی نمایندگان از نجیب ترین انسان های مظلوم که حق آنها به استضعاف کشیده می شود به عنوان پله هایی برای ترقی خود بهره می گیرند و فریاد خود را دفاع از حقوق معلول می دانند.
 اما علی ربیعی در جلسه 2 کارته شدنش در مجلس شورای اسلامی گفت: از یک میلیون و 210 هزار معلولی که تحت پوشش داریم در سال 92 و 93 فیزیوتراپی و کار درمانی، گفتار درمانی، شنوایی سنجی و ارتوپدی را پوشش دادیم. ما در سال 92 حدود 799 معلول داشتیم ولی امسال من همه را تحت پوشش قرار دادم این اقدام بزرگی بوده است. ما نظم بخشی و استاندارد سازی را رعایت کردیم، ما «آی . سی . اف» را جلو بردیم و در 7 استان محروم اجرا کردیم.
وی در ادامه اظهار کرد: در بخش مسکن تحولات اساسی رخ داده است. تا پایان سال 95 هیچ معلولی که در خانواده آنها 2 معلول به بالا هستند نیست که صاحب خانه نباشد .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارهای زیادی در پیش رو داریم، گفت: آنچه را که عملی نشده است نیز قطعاً دنبال خواهم کرد. این نه وظیفه اداری بلکه وظیفه دل، خدا و اخلاق است و من در بهزیستی آنها را دنبال خواهم کرد که با کمک مجلس بتوانیم قسمتی که فقرای آن بدترین فقرا هستند و خود فقر هم در چرخه معلول ایجاد می کند بتوانیم در خور شأن جمهوری اسلامی و آنچه رضایت امام است، برای رسیدگی این اقشار انجام دهیم. من نقصان ها را جبران خواهم کرد و سعی می کنم تا بهزیستی بتواند در عرصه عمل کار کند و نظریه هایی که در این جهت بوده را جلو ببریم.

منبع: جماران


دفعات مشاهده: 3072 بار   |   دفعات چاپ: 669 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb