بوچیا

نویسنده: فرزانه پارسايي | 

بوچیا

• فرزانه پارسایی

 

AWT IMAGE

"بوچیا" این نام را شاید کمتر کسی شنیده باشد، اجازه بدهید در این مورد این واژه کمی با هم گفتگو کنیم، بوچیا نام یک رشته ورزشی تازه شکل گرفته معلولین جسمی _ حرکتی می‌باشد. در این رشته ورزشی همه معلولین جسمی _ حرکتی با هر سطح ضایعه می‌توانند به رقابت با هم بپردازند، در دوره پاراالمپیک قبل متاسفانه از کشور ایران تیم بوچیا شرکت کننده نداشت اما یقینا در دوره آینده نمایندگانی شایسته را شاهد خواهیم بود. زیرا از آن تاریخ تاکنون در ایران دو دوره آموزش مربی‌گری و داوری برگزار شده‌است شرکت کنندگان در این رشته ورزشی در چهار گروه به رقابت با هم می‌پردازند. معلولینی که از ناحیه تحتانی(پاها) محدودیت دارند اما دارای دستهایی قوی بوده و به تنهایی قادرند ویلچیر خود را به سمت جایگاه خود هدایت کنندف توپهای خود را از زمین برداشته و پرتاپ‌هایی با شدت و قدرت زیاد انجام دهند . این معلولین در گروه BC4 با هم به رقابت می‌پردازند ، مسابقات این گروه می‌تواند انفرادی، دو نفره یا تیمی برگزار شود.
آن دسته از معلولینی که علاوه بر معلولیت در ناحیه پاها از دستان قوی برخوردار نمی‌باشند در گروه BC2 به رقابت می‌پردازند، این بازیکنان برای جابجای خود بر روی صندلی، برداشتن توپ می توانند از یک دستیار استفاده کنند، دستیاری که در پشت سر بزیکن خارج از زمین می‌ایستد و در مواقع لزوم با اجازه داور به بازیکن کمک می‌نماید.
معلولینی که دارای بیشترین شدت آسیب در دستها بوده و دارای پرتاپ موثر نبوده و یا حتی دستهایشان قادر به گرفتن توپ نمی‌باشد در گروه BC3 با هم به رقابت می‌پردازند، این بازیکنان از وسیله کمکی مانند سطح شیب‌دار و یا ناودان برای پرتاپ استفاده می‌کنند، گرفتن وسله کمکی و حرکت این وسیله در جهت‌های مورد نیاز برعهده دستیار می‌باشد. این بازیکنان در تمام مدت زمان بازی دستیار خود را در کنار خود خواهند داشت، در عکسهایی که از پارالمپیک بدست آورده آیم می‌بینیم که حتی برای پرتاپ توپ عده‌ای از بازیکنان از وسیله‌ای مانند کلاه فلش دار استفاده کرده‌اند.
معلولینی که دارای پاهای تواناتر از دستها می‌باشند و قادر به هدایت درست توپ با پای خود می‌باشند در گروه BC1  به رقابت می‌پردازند.
در این بازی 13 توپ وجود دارد، 1 توپ سفید ( توپ هدف یا جک) 6 توپ قرمز و 6 توپ آبی.
بازیکنان در طی بازی سعی می‌کنند توپ‌های خود را هرچه نزدیکتر به توپ هدف پرتاپ کنند. درواقع بازیکنی دارای بیشترین امتیاز خواهد شد که دارای بیشترین و نزدیکترین توپها به توپ هدف باشد.پرتاپ توپ هدف یک در میان برعهده خود بازیکنان می‌باشد.
اگر از نزدیک شاهد این بازی باشید به میزان هیجان نهفته در این بازی پی‌خواهید برد، افرادی که تاقبل از آین بازی در هیچ میدانی قادر به رقابت با هم نبودند با پی ردن به توانمندیهای خود در این مسابقات از اعتماد نفس بسیار بالایی برخوردار خواهند شد. شرط اصلی موفقیت در این بازی تمرکز، هدف‌گیری مناسب و پرتابی متناسب نسبت به فاصله با توپ هدف می‌باشد.
توضیحات زیر را یکی از این بازیکنان گروه BC3 بنام علیرضا رضائیان که حقیقتا یکی از چشم‌اندازهای امید تیم ملی ایران در بازیهای جهانی است را تایپ کرده و در اختیارتان قرا داده. علیرضا این بازی را از مدرسه سروش( مدرسه معلولین جسمی_ حرکتی) آغاز کرده است.                             
قوانین بین المللی بوچیا
مفاهیم اخلاقی و روح بازی بوچیا همانند بازی تنیس می باشد . از حضور تماشاگران در این مسابقات استقبال می شود و عموم مردم به حضور در این مسابقات تشویق می گردند ، اما به تماشاگران از جمله اعضای تیم ها که در مسابقات حضور ندارند توصیه می شود که در خلال عمل پرتاب توپ توسط بازیکن سکوت را رعایت نمایند .

1-   تعاریف :
JACK BALL  توپ هدف سفید رنگ
BALL   (توپ) یکی از توپهای قرمز یا آبی

2-   پرتاب : عبارتی‌‌ است برای غل دادن یک توپ روی زمین مورد استفاده قرار می گیرد
3- توپهای بوچیا :  یک مجموعه از توپهای بوچیا شامل شش توپ قرمز ، شش توپ آبی
  و یک توپ هدف سفید رنگ (جک) می باشد . اندازه توپ‌های بوچیا به اندازه سیبها و پرتقال‌های نوروزی است (حدود 250 گرم است).
4-  صلاحیت شرکت در بازی : صلاحیت شرکت در مسابقات بوچیا به تفصیل در بخش کلاسبندی قوانین CPISRA  بیان شده است . اما خوب است بدانید این بازی محدودیت سنی ندارد.
5-  دسته بندی های کلی :
-        مسابقات انفرادی کلاس BC1 .
-        مسابقات انفرادی کلاس BC2 .
-        مسابقات انفرادی کلاس BC3 .
-        مسابقات انفرادی کلاس BC4 .
-        مسابقات دو نفره برای بازیکنان کلاس BC3 .
-        مسابقات دو نفره برای بازیکنان کلاس BC4 .
-        مسابقات تیمی برای بازیکنان کلاس BC1 و BC2 . 


دفعات مشاهده: 9038 بار   |   دفعات چاپ: 1801 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 402 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb