پیام جامعه معلولین ایران

به مناسبت روز جهانی معلولان 1385

پیام جامعه معلولین ایران

 دهه هشتاد شمسی در ایران را میتوان دهه توجه به امور و حقوق معلولان، سالمندان، زنان و کودکان خواند. قشرهایی که یا مورد بی التفاتی قرار گرفته یا فراموش شده بودند. عواقب و تأثیرات سوء و مضر این وضعیت هم برای این افراد و هم برای جامعه مشخص و محرز شده است. بر کارشناسان و دست اندرکاران مسلم و مسجل است که توسعه متوازن اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، برابرسازی فرصتهای زندگی و ایجاد رفاه برای همگان، مشارکت همه جانبه برای پیشرفت و رشد، ارتباطی منطقی با وضعیت این قشرها دارد.  نظری به اقدامات چند ساله اخیر در اصلاح و بهبود اوضاع قوانین معلولان همچون تدوین و تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و آیین نامه های مربوط به آن نمایانگر شروع تحولی سترگ در جهت دگرگون سازی زندگی معلولان است و نگاه امیدوارانه و منتظر آنها در به ثمر نشستن هر چه سریع تر این تحول است.
جامعه معلولین ایران و کارشناسان خبره این امور با وجود تأیید این مصوبات و تأکید بر تداوم و استمرار این روند روبه رشد و سازنده، از نواقص اقدامات یا کارهای انجام نشده غافل نیستند و موانع و کاستی های این تحول را دانسته و شناسانده اند. این انتقادهای کارساز خبر از ناکافی بودن اقدامات لازم برای معلولان در زمینه های گوناگون همانند، حل نشدن مساله مهم اشتغال، عدم حمایت شایسته و بایسته از خانواد ه های دارای معلول، مشکل بیمه درمانی معلولان، نبود وسایل توانبخشی استاندارد و مورد نیاز معلولان، مشکل مسکن و عدم اجرای ماده مربوط به مسکن معلولان در قانون جامع، عدم اختصاص بودجه کافی و لازم برای اجرای کامل قانون جامع و کمبود جدی بودجه سازمان بهزیستی به عنوان متولی معلولان، وجود باورهای منفی و غلط مردم نسبت به معلولان، ابهام در قانون بازنشستگی معلولان، تبعیض در خصوص معلولان ورزشکار قهرمان نسبت به قهرمانان غیرمعلول و غیره می دهد.
 در چنین وضعیتی جامعه معلولین ایران به عنوان سازمان غیردولتی با سابقه دراین امور و با هدف تسریع و تکمیل این تحول بوجود آمده و حل و رفع مشکلات معلولین خواهان تحقق خواسته های زیر می باشد:

 با توجه به تصویب قانون جامع معلولان خواهان پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق معلولان هستیم. 
جامعه معلولین ایران خواهان حذف حقوق و عوارض گمرگی وسایل توانبخشی می باشد. 
از وزیر محترم رفاه و امور اجتماعی و رئیس محترم سازمان بهزیستی انتظار داریم در دفاع از بودجه های جاری و اجرای کامل قانون جامع معلولان اهتمام لازم را به عمل آورند. 
اجرای طرح های مناسب سازی برای معلولان در تمامی شهرهای ایران. 
توجه ویژه به امور زنان معلول ( در زمینه اشتغال، تحصیل، مسکن، توانبخشی و درمان ). 
حذف موازی کاری سازمان های دولتی و وحدت رویه میان سازمان های غیردولتی در امور معلولان. 
تلاش در جهت اختصاص بودجه لازم به آیین نامه های قانون جامع معلولان و اجرای مواد آن. 
جامعه معلولین ایران خواستار حضور همه معلولان در عرصه های اجتماعی به منظور کسب حقوق همه جانبه و تغییر و نگرش جامعه نسبت به معلولان بوده و دراین راستا از دولت انتظار می رود راه کارهای مناسب را برای بروز استعدادهای معلولان فراهم سازد. 
ما جهت پیشبرد اهداف و تبلور برنامه های سازمان های مردم نهاد، خواهان حمایت بیشتر و استقلال ساختاری و مالی این سازمان ها هستیم. 

هیات مدیره جامعه معلولین ایران


دفعات مشاهده: 10032 بار   |   دفعات چاپ: 2437 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 545 بار   |   1 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكتروني در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۲۵
با سلام لطفا در مورد ماده 3 قانون حمایت از معلولان شفاف سازی نموده واعلام فرمایید این قانون برای کارفرمایان وکارگران شامل میشود یا کارگران سالمی که با قرار داد کار با جامعه معلولین همکاری مینمایند و تحت پوشش وحمایت نیستند با تشکر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb