رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور خبر داد؛ ۱۴۸هزار دانش‌آموز معلول داریم/هزینه تحصیل ۴برابر افراد عادی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۸/۲۸ | 
به گزارش خبرنگار مهر، مجید قدمی در نخستین کنفرانس ملی حمایت از کودکان معلول اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی از سال ۷۰ با تصویب مصوبه‌ای، ارائه خدمات معلولان را سرعت بخشید و در حال حاضر ۱۴۸ هزار دانش‌آموز در ۱۵۶۰ مدرسه استثنایی با رویکرد آموزش تلفیقی و فراگیر تحصیل می‌کنند.
وی افزود: سازمان آموزش و پرورش استثنایی خدمات مناسبی را به دانش‌آموزانی که نیاز ویژه دارند، ارائه می‌کند.
قدمی با اشاره به اینکه نمی‌توانم به دانش‌آموزان دارای معلولیت، «ویژه» بگویم، گفت: سعی کرده‌ایم از خدمات آموزشی، حمایتی و درمانی، این دانش‌آموزان بهره‌مند شوند و در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار دانش‌آموز ویژه در مدارس استثنایی مشغول به تحصیل هستند.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه دانش‌آموزان ویژه شامل گروه‌های ناشنوایان، نابینایان، آسیب‌دیدگان ذهنی، روانی، معلولان جسمی حرکتی و اختلالات یادگیری و چند معلولیت هستند، تصریح کرد: این دانش‌آموزان در بیش از ۱۵۶۰ مدرسه درس می‌خوانند.
وی ادامه داد: از میان کودکان ویژه، بیش از ۷۸ هزار نفر آنها در مدارس خاص و ۷۰ هزار نفر در سیستم آموزش تلفیقی و فراگیر، مشغول تحصیل هستند.
قدمی گفت: ما اعتقاد داریم که معلولیت مشکل فرد نیست بلکه مشکل جامعه است و باید فضا ایجاد کنیم که این دانش‌آموزان در مدارس عادی درس بخوانند.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور خاطرنشان کرد: هنوز نتوانسته‌ایم کودکان آسیب‌دیده ذهنی را در نظام فراگیر مشغول تحصیل کنیم که امیدواریم در آینده این اتفاق رخ دهد.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۰۰ هزار نفر از اولیا در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده‌اند، گفت: ۳۰ هزار نفر آنها پدر بوده‌اند.

قدمی اظهار داشت: هزینه تحصیلی دانش‌آموزان با شرایط ویژه چهار برابر افراد عادی است ضمن اینکه علاوه بر هزینه‌های تحصیلی، باید هزینه‌هایی مانند سمعک، جراحی و ... دانش‌آموزان را نیز پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه بودجه امسال سازمان آموزش و پرورش استثنایی ۹۵۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: ۲۳ هزار نیروی انسانی در ۱۵۶۰ مدرسه فعالیت می‌کنند و به طور میانگین برای هر دانش‌آموز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه سال گذشته یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در طرح سنجش دانش‌آموزان شرکت کردند، خاطرنشان کرد: خروجی این طرح، معرفی ۸۰۰۰ دانش‌آموز با شرایط ویژه بود که از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش‌آموز نیز ۶۰ هزار نفرشان مشکل دیرآموزی داشتند.


دفعات مشاهده: 414 بار   |   دفعات چاپ: 47 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved |

Designed & Developed by : Yektaweb