شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران- اخبار فرهنگی - هنری
نمایش «در انتظار گودو» در گرگان به روی صحنه رفت

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ | 

کاری از کم توانان ذهنی بهکوش/
نمایش «در انتظار گودو» در گرگان به روی صحنه رفت


گرگان- نمایش «در انتظار گودو» کاری از گروه نمایش کوپه مددجویان مرکز توانبخشی بهکوش در تالارفخرالدین اسعد گرگانی به روی صحنه رفت.
در مراسم افتتاح این نمایش که شامگاه یکشنبه برگزار شد، مدیر مرکز جامع بهکوش گفت: این مرکز از سال ۷۵با مجوز سازمان بهزیستی در گرگان فعالیت خود را آغاز کرده و دومین مرکز آموزشی جامع معلولین کشوراست.

مریم گیلاسیان اظهار کرد: هدف از راه اندازی مرکز جامع معلولین در استان، برپایی کارگاه های حرفه آموزی برای معلولان بالای ۱۵ سال بود که هم اکنون ۶ کارگاه حرفه آموزی در این مرکز فعال است و ۸۰ نفر صنایع دستی تولید می کنند.

وی تصریح کرد: در کنار این کارگاه ها، تلاش کردیم تا هنر درمانی را هم برای معلولین داشته باشیم که در این راستا تئاتر درمانی و موسیقی درمانی را در این مرکز با هدف شکوفا شدن مهارت های گفتاری ، مهارت های حرکتی ، بهبود مهارت های اجتماعی و افزایش توجه و تمرکز و در نهایت افزایش اعتماد به نفس  معلولان مرکز آغاز کردیم که نمایش در انتظار گودو که قرار است به مدت ۵ شب با هنرنمایی پسران آسمانی بهکوش به نمایش درآید حاصل ۶ ماه تلاش گروه نمایشی کوپه است.

گیلاسیان افزود: موضوع نمایش در انتظار گودو افرادی را نشان می دهد که سال هاست هر روز با یک زندگی تکراری در انتظار فردی به نام گودو هستند تا تغییری در زندگی شان حاصل کند.

گودوی معلولان بهکوش افزایش مهارت های اجتماعی آنان است

مدیر مرکز توانبخشی معلولین بهکوش بیان کرد: بازیگران این نمایش به گودوی واقعی خود رسیده اند و گودوی بهکوش تغییرات و مهارت های مثبتی است که در این ایام کسب کرده اند و اعتماد به نفسی است که در آنان حاصل شده است.

مدیر کل بهزیستی استان هم در افتتاح این نمایش گفت: فعالیت های معلولین و هنرنمایی آن ها در عرصه های هنری و نمایشی موجب شده تا نگاه ترحم آمیز و دلسوزانه که به این افراد وجود داشت تغییر کند و هم اکنون به این افراد هم مانند یک شهروند عادی نگریسته می شود.

رقیه رحمانی افزود: سازمان بهزیستی بعد از ۳۶ سال که از پیروزی انقلاب گذشته است به جایی رسیده است که در عرصه توانمند سازی معلولین فعالیت می کند و معلولین با وارد شدن به عرصه اجتماعی و نمایشی نشان دادند توانمندی های بالایی دارند و مسئولین باید نگاه ویژه تری به آنان داشته باشند.

جشنواره تئاتر معلولان در کنار جشنواره های عادی تئاتر در استان قرار گرفته است

وی تصریح کرد: با حمایت مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان، ما جزو دومین استانی قرار گرفتیم که بعد از کرمان جشنواره تئاتر معلولین را در کنار جشنواره های تئاتر عادی در نظر گرفته اند و این نشان از توجه ویژه مدیریت استان به معلولان دارد.

پس از اتمام مراسم افتتاحیه و نواخته شدن زنگ نمایش، گروه تئاتر کوپه به مدت یک ساعت و نیم نمایش در انتظار گودو را با هنر نمایی هر چه تمام تر به صحنه بردند.

گفتنی است،  حسین رحیمی طراح و کارگردان نمایش در انتظار گودو است و بازیگران آن هم جمشید صفری راد در نقش ولادیمیر، رضا عسکری در نقش استراگون، سولماز نور محمد در نقش پوتزو، سید جمال در نقش لاکی، امیر حسین نادری در نقش پسر و تمنا مقصود لو در نقش نوازنده ویولون هستند که به تهیه کنندگی مریم گیلاسیان و با مشارکت پردیس سینمایی کاپری به مدت ۵ شب از ۱۹ بهمن ماه آن را در تالار فخرالدین اسعد گرگانی  به روی صحنه می برند.
منبع: مهر

نشانی مطلب در وبگاه شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران:
http://shamdani.com/find.php?item=1.104.6941.fa
برگشت به اصل مطلب