شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران-  علمی
50 درصد عقب ماندگیهای ذهنی علت ژنتیکی دارد

حذف تصاویر و رنگ‌ها

در گفتگو با مهر عنوان شد:
50 درصد عقب ماندگیهای ذهنی علت ژنتیکی دارد

مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی گفت: 50 درصد موارد عقب ماندگی های ذهنی علت ژنتیکی دارد بر همین اساس با مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک 60 تا 70 درصد معلولیتها قابل پیشگیری هستند.
دکتر زهرا نوع پرست افزود: براساس آمارهای موجود 50 درصد موارد نابینایی و ناشنوایی ناشی از اختلالات ژنتیکی و ارثی است.
براساس اعلام سازمان بهزیستی، تولد هر نوزاد معلول هزینه بسیاری بر خانواده و جامعه تحمیل می کند که در مقابل هزینه مشاوره و آزمایشهای ژنتیک بسیار ناچیز است. به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند زوجهایی که قصد ازدواج فامیلی دارند یا در خانواده آن ها سابقه معلولیت وجود دارد، قبل از ازدواج حتما به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.
مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی در ادامه تاکید کرد: خانواده هایی که دارای یک فرزند معلول هستند و یا مادرانی که قصد بارداری در سن بالاتر از 35 سال را دارند باید حتما بعد از مشاوره ژنتیک برای بارداری اقدام کنند.
خانواده هایی که دارای یک فرزند معلول هستند و یا مادرانی که قصد بارداری در سن بالاتر از 35 سال را دارند باید حتما بعد از مشاوره ژنتیک برای بارداری اقدام کنند
زهرا نوع پرست
مشاوره های ژنتیک فرآیندی است که سلامت نسل آینده را تا حد زیادی تضمین و از تحمیل درد و رنج و هزینه های بسیاری بر خانواده می کاهد.
نوع پرست از افزایش یارانه به مراکز ژنتیک در سال جاری خبر داد و گفت: در صورت نیاز به آزمایشهای ژنتیک برای افرادی که برای مشاوره مراجعه می کنند تا سقف 200 هزار تومان هزینه این آزمایشها در نظر گرفته شده است که براساس تشخیص مشاور و راهنما پرداخت می شود این در حالی است که این مبلغ در سال گذشته 100 هزار تومان بود .
در حال حاضر 132 مرکز مشاوره ژنتیک اعم از دولتی و غیردولتی ایجاد شده در حالی که این تعداد در سال گذشته 83 مرکز بوده است.
مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی از افزایش تعداد مراکز مشاوره در شهرستانهای کشور خبر داد و گفت: برای پیشگیری و کنترل معلولیتها مراکز مشاوره در شهرستانهای کشور افزایش می یابد و این مراکز در شهرستانهای فاقد مراکز مشاوره ژنتیک با توجه به بعد مسافت بین شهرهای مختلف و تعداد ازدواج های سالانه هر شهرستان، ایجاد می شوند.
این مقام مسئول در سازمان بهزیستی افزود: مهم ترین کار در حال حاضر فرهنگ سازی و آموزش به خانواده ها برای گرفتن خدمات مشاوره ژنتیک است و در همین راستا قبل از ازدواج سازمان بهزیستی طرح شناسایی، آموزش و ارجاع محلی را با هدف کاهش و پیشگیری از معلولیتها در دست اجرا دارد که قرار است به صورت آزمایشی در دو استان گیلان و خوزستان در سال جاری اجرا شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نشانی مطلب در وبگاه شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران:
http://shamdani.com/find.php?item=1.89.1316.fa
برگشت به اصل مطلب